Siemens otworzy pierwszą inteligentną fabrykę w Polsce

pixabay

Rozpoczęcie działalności zakładu Siemens, który produkuje wysokiej klasy szafy sterownicze został zaplanowany na październik przyszłego roku. Właściwie skonfigurowana szafa jest mózgiem każdej współczesnej fabryki, bez którego nie może się odbywać zautomatyzowana produkcja. W Polsce będzie ich powstawać ponad tysiąc rocznie, co znacząco wpłynie na rozwój krajowego przemysłu 4.0.

Podwrocławska fabryka to pierwsza taka inwestycja Siemensa w naszym kraju. To także odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na wyposażenie cyfrowych fabryk.

Powiększenie działalności

Decyzja o ulokowaniu zakładu w Polsce zapadła w centrali Siemensa AG. Konkurowaliśmy m.in. z Czechami. Zdecydowała przede wszystkim bliskość krajowego klienta, odległość od bliźniaczej fabryki koncernu w Chemnitz oraz zaangażowanie po stronie pracowników polskiej spółki Siemensa. Cieszy mnie to podwójnie, ponieważ nie tylko rozszerzamy działalność w naszym kraju, ale istotnie zwiększamy swój wkład w rozwój polskiego przemysłu 4.0 – mówi Dominika Bettman, prezeska Siemens.

W pierwszej produkcyjnej fabryce Siemensa w Polsce zatrudnionych będzie ok. 150 osób – przede wszystkim na stanowiskach technicznych, ale także kierowników projektu. Trwa rekrutacja liderów nowego zakładu, którzy przejdą specjalistyczne szkolenia w Niemczech. Pierwsi pracownicy zostaną wybrani już w lipcu. Dzięki produkcji szaf sterowniczych w Polsce, Siemens zagwarantuje krajowym odbiorcom dostęp do zaawansowanych i zindywidualizowanych rozwiązań niemal na wyciągnięcie ręki. – Będziemy mogli szybciej i skuteczniej reagować w przypadku jakichkolwiek potrzeb naszych klientów – dodaje Dominika Bettman.

Jakie korzyści przynosi szafa sterownicza?

Szafa sterownicza to mózg cyfrowej fabryki. Steruje jej całą pracą, zarządza liniami produkcyjnymi. Bez niej nie może funkcjonować żadna zautomatyzowana jednostka. Wraz z postępującą automatyzacją przemysłu zapotrzebowanie na szafy stale rośnie. Ich brak, awaria lub nieodpowiedni projekt potrafią zahamować prace fabryki na długie tygodnie. Wymusza to konieczność szybkiej rozbudowy potencjału produkcyjnego, rozproszenia produkcji i lokowania jej blisko użytkownika końcowego. 

O lokalizacji inwestycji na terenie naszego kraju już dawno przestały decydować niskie koszty pracy. Rozwój technologiczny, automatyzacja i robotyzacja produkcji, innowacje, a przede wszystkim kwalifikacje pracowników to elementy, które dzisiaj stają się przewagą konkurencyjną Polski jako miejsca inwestycji. Cieszę się, że firmy takie jak Siemens te przewagi dostrzegają i skutecznie wykorzystują, aby rozwijać swój biznes, napędzając przy tym wzrost oraz innowacyjność naszej gospodarki – mówi Adam Ambrozik, prezes Związku Pracodawców Firm Produkcyjnych. Odbiorcami produkowanych w Polsce szaf sterowniczych będą przede wszystkim krajowe oraz niemieckie firmy. Mniejsze partie trafią natomiast do Czech, Austrii, Szwajcarii i północnych Włoch. Szafy po opuszczeniu fabryki wysyłane będą bezpośrednio do klientów specjalistycznym transportem kołowym.

Fabryka będzie ulokowana w parku logistycznym MLP Wrocław. Uruchomienie linii montażowych zaplanowane jest na październik tego roku. W przyszłości zakład i linie montażowe mogą być rozbudowywane.

 Źródło: Siemens

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę