Siemens przejmuje Optrail – dostawcę oprogramowania do zarządzania ruchem na kolei

Siemens przejmuje włoska firmę Optrail Siemens

Siemens Mobility sfinalizował przejęcie Optrail, włoskiej firmy technologicznej, która dostarcza unikalne algorytmy dla systemów zarządzania ruchem - TMS - oparte na metodach optymalizacji matematycznej i badaniach operacyjnych. Przejęcie uzupełnia istniejące portfolio Siemens Mobility Train Planning System - TPS - i wzmacnia pozycję firmy jako wiodącego dostawcy rozwiązań programowych dla klientów z branży kolejowej. Optrail pozostanie w Rzymie we Włoszech, a jego technologia zostanie zintegrowana z istniejącymi produktami TPS firmy Hacon

Wraz z przejęciem Optrail wzbogacamy nasze portfolio produktów cyfrowych do konstruowania i wysyłania rozkładów jazdy. Łącząc matematyczne podejście Optrail z naszym istniejącym produktem TPS.live, zwiększymy wydajność operacji kolejowych. Ułatwiamy znaczne skrócenie czasu dyspozytorskiego, minimalizujemy opóźnienia i maksymalizujemy średnią prędkość pociągów. W połączeniu z systemami o wyższym stopniu automatyzacji, np. Automatic Train Operation, będziemy w stanie znacznie zwiększyć wartość dla klienta, zapobiegając konfliktom w czasie rzeczywistym – powiedział Frank Gerken, dyrektor operacyjny Siemens Mobility Software i szef segmentu biznesowego Train Planning System.

Firma Optrail, założona w 2013 r., jest wysoce wyspecjalizowaną firmą zajmującą się cyfrowymi technologiami kolejowymi, posiadającą wieloletnie doświadczenie w transferze technologii z badań naukowych do przemysłu. Podstawową kompetencją Optrail jest zastosowanie ilościowych nauk decyzyjnych, takich jak badania operacyjne i uczenie maszynowe, do rzeczywistych problemów, ze szczególnym uwzględnieniem transportu i logistyki. Głównym obszarem zastosowań Optrail jest rozwój inteligentnych systemów wspomagania decyzji w dziedzinie transportu kolejowego.

Podstawowy produkt Optrail zapewnia rozwiązywanie konfliktów w czasie rzeczywistym poprzez integrację algorytmów optymalizacji. To sprawia, że TPS wykracza poza tradycyjne sekwencyjne planowanie spotkań i przejazdów w kierunku zautomatyzowanej optymalizacji wysyłek w całych sieciach kolejowych. Dzięki wysoce wydajnym algorytmom niezbędne korekty operacji mogą być przetwarzane w ciągu kilku sekund. Optrail umożliwia już dużemu północnoamerykańskiemu operatorowi kolejowemu i sieciowemu optymalizację i automatyzację wysyłek w całej sieci kolejowej, osiągając znaczące usprawnienia operacyjne.  

Mobility wraz ze swoimi spółkami zależnymi Hacon, Sqills, eos. uptrade, Padam Mobility i Bytemark, Siemens Mobility oferuje unikalny i holistyczny ekosystem. Szeroka gama oprogramowania B2B wspiera operatorów transportu publicznego i zarządców infrastruktury w optymalizacji i cyfryzacji ich procesów. Przyczynia się również do poprawy doświadczeń pasażerów, kładąc podwaliny pod płynne i zrównoważone podróże. Portfolio obejmuje systemy planowania pociągów, planowanie podróży, bilety mobilne, mobilność jako usługę (MaaS), transport na żądanie i zarządzanie flotą, analizę danych, zarządzanie zapasami i rezerwacjami.

Źródło: Siemens Mobility

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę