Skracanie czasu uzbrajania lub przezbrajania obrabiarek

Rohm
Reklama
Reklama

Szybki etap uzbrajania lub przezbrajania obrabiarek to oszczędność czasu i pieniędzy. Maszyny, w czasie operacji ustawczych, nie są wykorzystywane i nie dają żadnej wydajności. Także proces mocowania przedmiotów obrabianych jest czasochłonny i kosztowny. Dlatego tak bardzo ważne jest skracanie do minimum czasów uzbrajania, zarówno dla produkcji jednostkowej, jak i masowej.

Szczególnego znaczenia nabiera także automatyzacja i standaryzacja czynności ustawczych przy zachowaniu dokładności i powtarzalności, niezależnie od poziomu kwalifikacji operatorów. Nie bez znaczenia jest także eliminacja czasochłonnych regulacji i kalibracji przyrządów mocujących.

Reklama

Do rozwiązań przyśpieszających uzbrajanie obrabiarek należą przede wszystkim systemy paletowe ZERO PUNKT, pozwalające na mocowania przedmiotów na paletach poza obrabiarką, aby je następnie wprowadzić w ciągu ok. 5 sekund w przestrzeń obróbkową, zachowując wysoką dokładność pozycjonowania i powtarzalność. Przykładem są kompletne systemy paletowe EASYLOCK firmy RÖHM wraz z zintegrowanymi przyrządami mocującymi, spełniające wszelkie wymogi związane z wielkością produkcji.

Standardowe uzbrajanie lub przezbrajanie tokarek w uchwyty jest czynnością mało wydajną, wymagającą odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia. Także standardowa wymiana szczęk w uchwytach tokarskich jest czasochłonna.

Producenci przyrządów proponują szybko-złączne adaptery, umożliwiające szybkie przezbrajanie tokarek w różnego rodzaju uchwyty, ale ich aktualna cena oraz brak pełnej unifikacji stanowią wielokrotnie barierę inwestycyjną.

Reklama

Jednym z ekonomicznych rozwiązań jest zastosowanie uchwytów tokarskich z systemem szybkiej wymiany szczęk. Pozwalają one w prosty sposób na wymianę lub odwrócenie szczęk w czasie poniżej 50 sekund. Przykładem są uchwyty mechaniczne DURO-A RC firmy RÖHM, w których szczęki można wymienić nawet w czasie poniżej 12 sekund.

Obrabiarki wyposażone z uchwyty zaciskowe tulejowe stają się coraz bardziej popularne dla produkcji wielkoseryjnej. Znacznie szybszy czas mocowania przedmiotu obrabianego w uchwytach tulejowych w porównaniu z uchwytem szczękowym, pozwala na znaczne oszczędności kosztów produkcji.

Firma RÖHM wprowadziła modułowy i uniwersalny uchwyt CAPTIS/ABSIS do zacisku zewnętrznego i wewnętrznego. Pozwala on na szybkie, ok. 40-sekundowe, przezbrojenie obrabiarki z mocowania zewnętrznego na wewnętrzny, w różnych kombinacjach wymiarowych. Przezbrojenie polega na zamianie tulei zaciskowej na trzpień rozprężny.

Obecne prace rozwojowe dotyczą zwiększenia stopnia unifikacji przyrządów mocujących, pozwalających na szybkie przezbrajanie różnych rodzajów obrabiarek oraz obniżenia ich kosztu. Dla wielu zakładów, wzrost efektywności produkcji wiąże się wyłącznie ze skróceniem czasów przygotowawczo-zakończeniowych.

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama