Skuteczne odciąganie dymu spawalniczego

Skuteczne odciąganie dymu spawalniczego Fronius

Najlepsza ochrona przed dymem spawalniczym to nie tylko wymóg normy. Jest dowodem na to, że firmie zależy na jej spawaczach i wszystkich innych osobach, które pracują w ich bezpośrednim otoczeniu. Fronius wprowadza na rynek nowy, uchwyt spawalniczy z odciągiem Exento oraz dwa przenośne, wydajne odciągi Exento.

Jednym z nowych systemów odciągowych jest idealnie dobrana para składająca się z zaprojektowanego zgodnie z wymogami ergonomii uchwytu spawalniczego z odciągiem Exento oraz małego, przenośnego odciągu wysokopróżniowego Exento HighVac.

Nowy uchwyt spawalniczy z odciągiem

Nowo zaprojektowany uchwyt spawalniczy z odciągiem spełniający wymagania normy EN ISO 21904-1 sprawia, że dym spawalniczy jest odciągany dokładnie w miejscu jego powstawania i zanim zdąży się rozprzestrzenić. Jego twórcy położyli nacisk szczególnie na właściwości ergonomiczne i prostotę obsługi. Warto zwrócić uwagę przykładowo na możliwość regulacji wydajności odciągu bezpośrednio na rękojeści uchwytu za pomocą zaworu obejściowego, wkładki gumowe eliminujące poślizg i znajdujące się w wyposażeniu standardowym oświetlenie LED, które okazuje się bardzo przydatne podczas spawania w ciemnych miejscach lub do kontroli jakości. Do wyboru są trzy różne interfejsy: umieszczony na wierzchu przycisk palnika, przycisk Up/Down i JobMaster. Do każdego typu spawania znajdzie się odpowiednie rozwiązanie.

Exento HighVac — mały przenośny odciąg

W połączeniu z uchwytem spawalniczym z odciągiem nowy wysokopróżniowy odciąg Exento wykazuje się swoją mocą tam, gdzie jest potrzebne ciągłe usuwanie dymu i pyłu. Biorąc pod uwagę powierzchnię podstawy mierzącą zaledwie 60 x 60 cm oraz promień działania wynoszący 360 stopni, jest to bardzo elastyczne urządzenie, które może działać wszędzie tam, gdzie jest potrzebne.Wydajność sięgającą 170 m³ na godzinę odciąg zawdzięcza sprężarce bocznokanałowej, a zamontowany w pionie wkład filtra zapewnia wyjątkowo szybkie oczyszczanie. Pomyślano oczywiście o jak najwyższym komforcie obsługi, czego dowodem jest przykładowo bezstopniowa regulacja wydajności odciągu lub intuicyjna obsługa jednym przyciskiem. Dzięki temu wybór programu nie sprawia żadnych trudności nawet w rękawicach.

Exento LowVac — wszechstronne zastosowanie

Spawanie MIG/MAG, TIG czy MMA: ten kompaktowy niskopróżniowy odciąg na kółkach nadaje się do wszystkich popularnych metod spawania. W każdej sytuacji wykluczającej użycie uchwytu spawalniczego z odciągiem Exento LowVac będzie dobrym wyborem. Osłona odciągu o zakresie obrotu 360 stopni opcjonalnie może być wyposażona w oświetlenie LED. Również warta uwagi jest duża powierzchnia filtrowania filtra jednorazowego, która w wersji standardowej wynosi 25 m², a w razie potrzeby może zostać powiększona do 42 m². 

Źródło: Fronius

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę