Stal nierdzewna zwalczająca wirusa SARS-CoV-2
Zespół projektowy pod kierunkiem prof. Mingxina Huanga z Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu w Hongkongu (HKU), we współpracy z zespołem badawczym prof. Leo Lit Man Poona z Ośrodka Analiz Odporności i Zakaźności Wydziału Medycyny LKS HKU, dokonał przełomowych postępów w dziedzinie produkcji pierwszej stali nierdzewnej, której powierzchnia zabija wirusa SARS-CoV-2. Na jej powierzchni dezaktywacji ulegają także wirusy H1N1 oraz bakterie E. coli.
Stal nierdzewna (SN/SS – stainless steel) to jeden z najpowszechniej stosowanych materiałów w wielu przestrzeniach publicznych i sanitariatach, jednak nie posiada ona właściwości zwalczających drobnoustroje. Ponadto wirus SARS-CoV-2 wykazuje dużą stabilność na powierzchniach wykonanych ze zwykłej stali nierdzewnej (obecność żywych wirusów wykrywa się na nich nawet po trzech dniach). Fakt ten niewątpliwie przyczynia się do zwiększonej transmisji wirusa wśród osób korzystających z powierzchni i przedmiotów wykonanych z tego materiału.
– Oto przełomowe odkrycie dotyczy dezaktywacji patogenów (zwłaszcza SARS-CoV-2) obecnych na powierzchniach wykonanych ze SN. Efekt ten uzyskaliśmy poprzez zmiany w składzie chemicznym i mikrostrukturze zwykłej SN. Odkrycie to doprowadziło nas również do ciekawych wniosków dotyczących zastosowania srebra i miedzi jako pierwiastków stopowych wykorzystywanych do przygotowania przeciwpatogenowej SN – powiedział prof. Mingxin Huang.
Wyniki badania objęto zgłoszeniem patentowym (podlegającym postanowieniom Układu o współpracy patentowej). Zespół nawiązał z partnerami przemysłowymi współpracę w zakresie produkcji prototypów elementów wykonanych z SN i stosowanych w przestrzeniach publicznych, m.in. przycisków w windach, klamek i poręczy, które zostaną poddane dalszym próbom i badaniom.
– W macierzy SN cały czas obecne są bardzo duże ilości wytrąconych osadów Cu. Dzięki temu stal ta jest w stanie trwale dezaktywować patogeny, nawet jeśli powierzchnia z niej wykonana ulegnie uszkodzeniu – powiedział Litao Liu, doktorant pod kierunkiem prof. Huanga.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
– Opracowana przez nas SN zwalczająca wirusa SARS-CoV-2 może być produkowana na masową skalę z wykorzystaniem dostępnych i sprawdzonych technologii. Może ona zastąpić niektóre często dotykane elementy ze SN występujące w przestrzeni publicznej, ograniczając ryzyko przypadkowego zakażenia i pomagając w walce z pandemią COVID-19 – dodał prof. Huang.
Źródło: The University of Hong Kong