Stal nierdzewna zwalczająca wirusa SARS-CoV-2

Stal nierdzewna zwalczająca wirusa SARS-CoV-2 Pixabay

Zespół projektowy pod kierunkiem prof. Mingxina Huanga z Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu w Hongkongu (HKU), we współpracy z zespołem badawczym prof. Leo Lit Man Poona z Ośrodka Analiz Odporności i Zakaźności Wydziału Medycyny LKS HKU, dokonał przełomowych postępów w dziedzinie produkcji pierwszej stali nierdzewnej, której powierzchnia zabija wirusa SARS-CoV-2. Na jej powierzchni dezaktywacji ulegają także wirusy H1N1 oraz bakterie E. coli.

Stal nierdzewna (SN/SS – stainless steel) to jeden z najpowszechniej stosowanych materiałów w wielu przestrzeniach publicznych i sanitariatach, jednak nie posiada ona właściwości zwalczających drobnoustroje. Ponadto wirus SARS-CoV-2 wykazuje dużą stabilność na powierzchniach wykonanych ze zwykłej stali nierdzewnej  (obecność żywych wirusów wykrywa się na nich nawet po trzech dniach). Fakt ten niewątpliwie przyczynia się do zwiększonej transmisji wirusa wśród osób korzystających z powierzchni i przedmiotów wykonanych z tego materiału.

Oto przełomowe odkrycie dotyczy dezaktywacji patogenów (zwłaszcza SARS-CoV-2) obecnych na powierzchniach wykonanych ze SN. Efekt ten uzyskaliśmy poprzez zmiany w składzie chemicznym i mikrostrukturze zwykłej SN. Odkrycie to doprowadziło nas również do ciekawych wniosków dotyczących zastosowania srebra i miedzi jako pierwiastków stopowych wykorzystywanych do przygotowania przeciwpatogenowej SN – powiedział prof. Mingxin Huang.

Grafika
Wirusy takie jak H1N1 czy SARS-CoV-2 wykazują dużą stabilność na powierzchniach wykonanych z dodatkami czystego Ag i niewielkich ilości Cu (np., ≤ 5wt%), natomiast ulegają szybkiej dezaktywacji na powierzchniach wykonanych ze stali nierdzewnej z dodatkiem czystej Cu czy dużej zawartości Cu (np., ≥ 10 wt%)

Wyniki badania objęto zgłoszeniem patentowym (podlegającym postanowieniom Układu o współpracy patentowej). Zespół nawiązał z partnerami przemysłowymi współpracę w zakresie produkcji prototypów elementów wykonanych z SN i stosowanych w przestrzeniach publicznych, m.in. przycisków w windach, klamek i poręczy, które zostaną poddane dalszym próbom i badaniom.

Grafika
W celach demonstracyjnych wyprodukowano stosowane w windach przyciski pięter wykonane z SN o wysokiej zawartości Cu (20 wt%)

– W macierzy SN cały czas obecne są bardzo duże ilości wytrąconych osadów Cu. Dzięki temu stal ta jest w stanie trwale dezaktywować patogeny, nawet jeśli powierzchnia z niej wykonana ulegnie uszkodzeniu – powiedział Litao Liu, doktorant pod kierunkiem prof. Huanga.

 Opracowana przez nas SN zwalczająca wirusa SARS-CoV-2 może być produkowana na masową skalę z wykorzystaniem dostępnych i sprawdzonych technologii. Może ona zastąpić niektóre często dotykane elementy ze SN występujące w przestrzeni publicznej, ograniczając ryzyko przypadkowego zakażenia i pomagając w walce z pandemią COVID-19 – dodał prof. Huang.

Źródło: The University of Hong Kong

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę