STOM 2018: ZEISS – Najnowsze skanery 3D, motocykl zeskanowany w pół godziny

MM Magazyn Przemysłowy

O obecności na targach STOM i rosnącym zainteresowaniu technologią skanowania 3D opowiada Szymon Kamionka, inżynier sprzedaży systemów optycznych z ZEISS.

Wasze stoisko robiło na targach wrażenie. Z każdej strony był swobodny dostęp do stanowisk, na których przeprowadzano pomiary. Odwiedzający mogli sami sprawdzić możliwości sprzętu.

Otóż to,na targach pokazaliśmy różne rozwiązania pomiarowe. Na naszym stoisku znajdują się stanowiska z prezentacją najnowszych mobilnych skanerów 3D do pomiarów bezstykowych, stanowisko z maszynami współrzędnościowymi CMM, mikroskopami pomiarowymi, a także stanowisko do pomiarów odchyłek kształtu.

Czy dla odwiedzających targi jest ważne, że mogą sami podejść, sprawdzić, wypróbować?

Tak, oczywiście, to jest bardzo ważne, że możemy w trakcie targów bezpośrednio pokazać możliwości sprzętu pomiarowego. Często spotykamy się z sytuacjami, gdy odwiedzający przynosi własne części, aby na nich sprawdzić możliwości naszych systemów. Dotyczy to w szczególności takich elementów, które mają skomplikowaną geometrię czy sprawiającą problemy w pomiarach optycznych powierzchnię.

Czym się kierowaliście, wybierając sprzęt do prezentacji na targach?

Jestem odpowiedzialny za stanowisko skanowania 3D i urządzenia na targi dobraliśmy tak, aby móc zaprezentować pełen zakres możliwości pomiarowych i skanowania w 3D. Decyzję oparliśmy na premierach – prezentowaliśmy najnowsze skanery do pomiarów bezstykowych, z bardzo wysoką dokładnością: od pomiarów elementów o wielkości nawet poniżej 1 cm do elementów wielkości 6 m. Zostały bardzo dobrze przyjęte – wiele nowych osób do nas podeszło, zainteresowało się rozwiązaniami i przede wszystkim możliwościami ich zastosowania oraz wdrażania w zakładach produkcyjnych.

Czym te skanery wyróżniają się na tle konkurencji?

Skanery ZEISS wyróżniają się bardzo wysoką dokładnością pomiarów, ich powtarzalnością i dużym zakresem pomiarowym. Skanery 3D firmy ZEISS, tj. Comet L3D 2 oraz T-Scan CS+ oraz T-Scan LV, cechują się szerokim wachlarzem zastosowań w różnych gałęziach przemysłu. Technologia stosowana w naszych rozwiązaniach oraz najwyższa jakość przetworników cyfrowych pozwalają na skanowanie bez konieczności matowienia powierzchni czy innych znaczników, a to jednocześnie znacząco skraca czas pomiaru. Do prezentacji możliwości skanera o dużym zakresie zastosowaliśmy niestandardowy produkt, który jest wyzwaniem z powodu wymiarów, liczby elementów oraz stopnia skomplikowania formy – to motocykl BMW GS 1 o pojemności skokowej 1200 ccm. Proces jego skanowania okazał się bardzo szybki – udało się nam go zeskanować w ok. pół godziny. Nie było to proste zadanie, ponieważ motocykl składał się z wielu elementów i różnych powłok: skóra, aluminium, chrom, plastik itd. Każdy z tych elementów posiadał inne właściwości odbicia światła. Technologia stosowana w T-Scan pozwala na wykonanie skanów elementów o bardzo dużej refleksyjności światła bez konieczności stosowania preparatów do matowienia powierzchni. Była więc okazja do wykorzystania i zastosowania skanera do różnorodnych materiałów, z którymi nasi klienci mają do czynienia codziennie. Nie ma też co ukrywać, że taki motocykl wyróżnia nas na tle innych stanowisk i gromadził wokół siebie fanów motoryzacji. Klienci byli pod wrażeniem procesu skanowania, podchodzili, pytali, prosili też często o umożliwienie im skanowania własnoręcznego. Część osób obserwowała nawet cały proces od początku do końca. Sam proces polega na zebraniu punktów pomiarowych z elementu rzeczywistego, połączeniu zebranych punktów z poszczególnych komponentów motocykla, a następnie obliczana jest chmura punktów. Na tej podstawie otrzymujemy cyfrowy model 3D. Następnie w zależności od zadań do realizacji można przeprowadzić kontrolę jakości, porównanie modelu rzeczywistego z modelem CAD lub inżynierię odwrotną, czyli na podstawie rzeczywistego elementu przygotować cyfrowy model CAD. Jesteśmy w stanie zmierzyć aż do 210 tys. punktów, więc oferowane rozwiązanie pozwala na bardzo szybki i precyzyjny pomiar.

Czy prowadzone podczas targów pomiary dotyczyły tylko skanowania?

Nie, choć odpowiadamy nimi na trendy światowe. Pomiary optyczne stają się bardzo popularne ze względu na szybkość oraz uniwersalność zastosowań. Ich przewaga nad pomiarami stykowymi to między innymi możliwość błyskawicznych pomiarów powierzchni swobodnych (po tłoczeniu lub z form wtryskowych). Dzięki bezkontaktowej metodzie doskonale sprawdzają się do pomiarów łatwo odkształcalnych elementów. Prezentowana na stoisku maszyna współrzędnościowa ACCURA również była zgodna z tym trendem. Wyposażona była w głowicę pomiarową, która w trybie CNC miała możliwość zmiany głowicy stykowej na optyczną światła białego. W skrócie można tak scharakteryzować strategię pomiarów na takim urządzeniu: gdzie nie daje rady pomiar stykowy (np. łatwo odkształcalny element), wykorzystujemy pomiary optyczne, a tam, gdzie nie dają rady optyczne (np. powierzchnia rozpraszająca światło lub wymagana bardzo wysoka precyzja), wkraczają pomiary stykowe. Dodatkowo Dział Mikroskopii ZEISS zaprezentował możliwości mikroskopów, które znajdują zastosowanie w przemysłowych laboratoriach kontroli jakości. Przygotowaliśmy wiele różnych próbek w celu pokazania naszych możliwości sprzętowych.

Czy obserwujecie wzrost zainteresowania tematyką skanowania 3D?

Zdecydowanie tak. Dostarczamy naszym partnerom gotowe rozwiązania ich problemów. Stosowane są przez firmy produkcyjne stawiające nacisk na najwyższą jakość oferowanych produktów. Skanery pomiarowe 3D doskonale sprawdzają się w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, AGD, zbrojeniowym oraz wszędzie tam, gdzie jakość odgrywa kluczową rolę w działalności przedsiębiorstw. Proces skanowania znacząco skraca czas pomiarów, kontroli jakości i uruchomienia produkcji np. pierwszych sztuk lub prototypów, co w rezultacie przekłada się na mniejsze koszty wdrożenia nowych produktów. Skanery 3D to innowacja technologiczna, która pozwala firmom na szybszy rozwój, wdrożenie nowych projektów i ciągłe zwiększanie przewagi rynkowej. Technologia ta doskonale uzupełnia laboratoria pomiarowe, centra kontroli jakości i ułatwia proces projektowania oraz zarządzania coraz bardziej złożonymi projektami.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę