STOM 2019. NTN-SNR: Przewidzieć zużycie łożyska

Raven Media
Reklama
Reklama

O wyzwaniach stojących przed producentami łożysk w rozmowie z MM Magazynem Przemysłowym opowiada Michał Tomala, sales area manager w NTN-SNR.

MM Magazyn Przemysłowy: Po raz pierwszy bierze Pan udział w targach STOM. Jakie wnioski nasuwają się po dwóch dniach obecności tutaj?
Michał Tomala: Chcemy przede wszystkim zobaczyć, jak zorganizowane są targi, ilu jest klientów, jakie jest zainteresowanie. Nawiązujemy tu kontakty i sprawdzamy, co możemy zaoferować potencjalnym klientom. W przyszłym roku uruchamiamy nową fabrykę ze specjalną linią do łożysk do obrabiarek, dlatego myślę, że już za rok powinniśmy się tu wystawić i zaprezentować naszą ofertę.

Reklama

Adresatami targów w Kielcach są przede wszystkim firmy z Polski południowo-wschodniej. Czy to dla Was ważna grupa odbiorców?
Trzeba przyznać, że wciąż jest różnica między Polską zachodnią a wschodnią, jednak wschodnie regiony bardzo dynamicznie się rozwijają. Otrzymujemy dużo zapytań z tej części Polski, co wynika z faktu, że coraz więcej firm lokuje tutaj swoje ośrodki i zmienia parki technologiczne. A to oznacza, że potrzebują nowych rozwiązań.

Powiązane firmy

Reklama

NTN-SNR od kilku lat pracuje nad rozwojem oferty łożysk igiełkowych. Czy w Kielcach pojawiły się zapytania dotyczące tej gamy produktów?
Już od kilku lat notujemy coraz większe zapotrzebowanie na tego typu łożyska. Jest to produkt dość unikatowy i nie każdy producent ma go w swojej ofercie. Łożyska igiełkowe są przeznaczone do bardzo specjalistycznych maszyn, np. robotów, mniejszych obrabiarek czy chociażby drukarek 3D. Można je spotkać też w skrzyniach biegów i przekładniach przemysłowych.

Zapotrzebowanie na łożyska specjalistyczne będzie wzrastać w najbliższym czasie?
Tak, tego wymaga przemysł, dlatego nasza firma, będąca trzecim producentem łożysk na świecie, musi uwzględniać zmiany na rynku. Prowadzimy projekty wspólnie z klientami i produkujemy łożyska do konkretnych maszyn.

Jakie wyzwania stoją zatem przed producentami łożysk?
Wyzwań jak zwykle jest bardzo dużo. Dla nas jest to poszerzenie oferty o pomoc techniczną oraz serwis. To jest to, co w przyszłości będzie szczególnie interesować klientów. Oczekują oni, że pomoc będzie szybka i rozwiąże ich problem. Ponieważ każdy przestój jest bardzo kosztowny, tego typu rozwiązanie będzie kluczem do sukcesu.

Czy klienci pytają również o możliwość zainstalowania czujników?
Tu dotykamy już zagadnienia Przemysłu 4.0. Dzięki czujnikom możemy otrzymać z dużym wyprzedzeniem informację, że dane łożysko się zużywa. Takie systemy już istnieją i działają. Również polscy klienci coraz częściej przekonują się o ich zaletach, ponieważ w ten sposób mogą zaplanować przestoje maszyn. Jest to szczególnie ważne w aplikacjach krytycznych, gdzie wykorzystywane są łożyska specjalne. Tego typu rozwiązanie zapewnia oszczędność czasu i pieniędzy. Klienci widzą w tym korzyści dla siebie i coraz częściej o możliwości takie pytają. Zresztą również w Kielcach już poruszaliśmy ten temat. Klienci często zadają pytania o trwałość łożyska, co jednak jest kwestią czysto matematyczną. W tracie pracy łożyska może się bowiem okazać, że w zaistniałych warunkach zużyje się ono znacznie szybciej. System pozwala to przewidzieć, wykorzystując dane historyczne oraz nasze bogate doświadczenie.

Reklama

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama