Systemy centralnego smarowania

TriboTec

O tym, jak często systemy centralnego smarowania wymagają konserwacji lub przeglądu, opowiada Krzysztof Cholewa z TriboTec Polska.

Systemy centralnego smarowania są w zasadzie systemami bezobsługowymi, producenci zalecają jednak okresowe sprawdzanie, czy środek smarny rzeczywiście dociera do punktów smarowania. Taką kontrolę dobrze jest przeprowadzić co 2–4 tygodnie. Ponadto zazwyczaj raz do roku zalecany jest ogólny przegląd systemu, a co 2–3 lata wskazana jest wymiana oleju w przekładni, jednak dotyczy to w zasadzie tylko dużych pomp przemysłowych.

Oczywiście systemy smarowania wymagają regularnego uzupełniania zbiornika odpowiednim, przede wszystkim czystym środkiem smarnym. Jeśli do zbiornika pompy dostaną się zanieczyszczenia (np. ziarenka piasku, opiłki czy wióry), to wcześniej czy później trafią one do sekcji tłoczącej pompy i z dużym prawdopodobieństwem doprowadzą do mechanicznego uszkodzenia powierzchni cylindra. Konsekwencją będzie niemożność wytworzenia odpowiednio wysokiego ciśnienia pracy i zmniejszenie wydajności pompy. Jedynym sposobem naprawy jest wówczas wymiana sekcji tłoczącej i wyczyszczenie zbiornika z zanieczyszczonego smaru.

 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę