Ta konstrukcja pozwoli zebrać plastikowe śmieci z oceanów

The Ocean Cleanup
Reklama
Reklama

Góra, a właściwie wyspa plastikowych śmieci na Pacyfiku ma powierzchnię dwukrotnie większą od Teksasu, drugiego co do wielkości stanu w USA o powierzchni ok. 700 tys. km2, i według szacunków może znajdować się w niej nawet 1,8 mld plastikowych elementów. Holenderska organizacja non-profit The Ocean Cleanup na pomysł, jak się jej pozbyć.

Organizacja The Ocean Cleanup rozpoczęła projekt oczyszczania Oceanu Spokojnego z plastikowych śmieci od dwutygodniowych testów swojego rozwiązania w odległości 1200 mil morskich od San Francisco.

Reklama

Nowatorski pomysł polega na wykorzystaniu specjalnej konstrukcji o długości 600 metrów w kształcie litery U, która sama unosi się na wodzie. Do niej doczepiona jest kurtyna zanurzona w wodzie do głębokości 3 metrów, dzięki czemu wszystkie morskie zwierzęta mogą łatwo pod nią przepłynąć.

Konstrukcja ta ma łatwo przechwytywać te śmieci, które unoszą się na powierzchni oceanu. Jej położenie może być regulowane w zależności od kierunku wiatru i tworzących się fal tak, by wychwytać pływające po wodzie plastikowe odpady. Organizacja planuje zebrane w ten sposób odpady poddać recyklingowi, a uzyskany z tego tytułu dochód przeznaczyć na finansowanie kolejnych etapów oczyszczania wód z plastikowych śmieci.

W fazie testowej sprawdzany będzie nie tylko system wychwytywania śmieci z wody. Testowana będzie również cała technologia napędu, wykorzystująca m.in. system zasilania energią słoneczną, satelitarne czujniki wyposażone w kamery oraz światła nawigacyjne, a także rozwiązania pozwalające na monitorowanie działania systemu oraz środowiska.

Reklama

Zgodnie z planami, jeśli pierwsze testy zakończą się sukcesem i uda się pozyskać finansowanie, powstanie flota złożona z 60 tego typu konstrukcji. Według szacunków w ciągu pięciu lat powinno wówczas udać się ograniczyć wspomnianą wyspę śmieci o połowę. Naturalnie plany The Ocean Cleanup są znacznie ambitniejsze. Do 2040 r. organizacja ta chciałaby zmniejszyć ilość śmieci pływających w ocenach o co najmniej 90%.

Źródło: The Ocean Cleanup

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama