Targi TOOLEX ogłaszają zwycięzców konkursu „The Best of Industry 4.0”

TOOLEX ogłasza zwycięzców konkursu The Best of Industry 4.0 Grupa PTWP

Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX i konferencja Nowy Przemysł 4.0 odbędą się dopiero w przyszłym tygodniu, ale już dziś poznaliśmy laureatów konkursu „The Best of Industry 4.0”. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 3 października br. podczas wieczornej gali, która będzie punktem kulminacyjnym pierwszego dnia targów.

Konkurs „The Best of Industry 4.0” jest integralną częścią targów TOOLEX i konferencji Nowy Przemysł 4.0. Rzuca światło na firmy, które nie tylko dostosowały się, ale także rozwijały się, będąc pionierami innowacyjnych rozwiązań Przemysłu 4.0 w tych dynamicznych dla przedsiębiorstw czasach. Firmy zostały docenione, podobnie jak w zeszłorocznej edycji, w dwóch kategoriach: zakład produkcyjny i technologia. 

Przyspieszająca rewolucja cyfrowa definiuje nową erę dla przemysłu. Aby utrzymać konkurencyjność i wspierać wzrost, przedsiębiorstwa muszą zwracać się ku najnowocześniejszym technologiom, wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji oraz zintegrować autonomiczne urządzenia i roboty w spójny ekosystem, który płynnie współpracuje zarówno z maszynami, jak i ludźmi. Podczas gdy wszystkie te elementy są kluczowe w kształtowaniu nowoczesnego modelu produkcji, równie duży nacisk należy położyć na efektywność energetyczną i zrównoważony rozwój, wplatając w biznes stale rosnące znaczenie kwestii środowiskowych – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP. 

Podczas gali, która odbędzie się 3 października, nagrodzonych zostanie 11 laureatów. Laureatów wyłoniło jury, w którego skład weszli przedstawiciele najnowocześniejszych firm europejskiego i polskiego przemysłu, praktycy, naukowcy i eksperci w dziedzinie Przemysłu 4.0.

W kategorii zakład produkcyjny wybrano 5 zwycięzców. Zespół doświadczonych ekspertów wyselekcjonował obiekty, zakłady i fabryki, które stanowią przykład realizacji procesów cyfryzacji i płynnie integrują najnowocześniejsze technologie Przemysłu 4.0.

Nutricia Polska

Firma została wyróżniona za osiągnięcia w dziedzinie transformacji cyfrowej, w szczególności za pełne wdrożenie zasad Przemysłu 4.0. Przykład stanowi współpraca człowieka z robotem, wykorzystywanie danych ze sterowników maszyn w celu zwiększenia wydajności oraz wdrożenie sztucznej inteligencji i automatyki, w tym zastosowanie innowacyjnego cobota, robotyzacja procesów laboratoryjnych czy instalacja zautomatyzowanej inspekcji warzyw. 

PepsiCo Polska

Nagroda została przyznana m.in. za ekologiczne podejście, innowacje technologiczne i praktyki zrównoważonego rozwoju, które czynią zakład PepsiCo najbardziej zaawansowanym zakładem firmy w Unii Europejskiej. Zakład w Świętem implementuje gospodarkę o obiegu zamkniętym, wykorzystując odzysk ciepła i energię zieloną, znacząco ograniczając emisję dwutlenku węgla. Procesy technologiczne zasilane są wyłącznie z zielonych źródeł, opierając się na energii elektrycznego kotła parowego o mocy 3,2 MW, co znacząco zmniejsza ślad węglowy zakładu.

Volkswagen Poznań

Jury przyznało również nagrodę fabryce Volkswagena we Wrześni, która została doceniona za przyszłościowe podejście do zasad Przemysłu 4.0, z naciskiem na IT, Big Data, Internet Rzeczy, szeroko zakrojoną automatyzację i cyfryzację produkcji. W ciągu ostatnich pięciu lat zakład we Wrześni przeszedł liczne optymalizacje, uruchomił projekty transformacyjne i dokonał znacznych inwestycji w infrastrukturę, w tym pionierskie wdrożenie inicjatywy współpracy człowieka z robotem w ramach linii końcowej spawania. 

Fakro

Jury uznało Fabrykę Fakro jako przykład strategicznego i niestandardowego podejścia do integracji najnowszych technologii w produkcji. W zakładzie udało się zautomatyzować wiele procesów (obróbka drewna czy produkcja szyb zespolonych) bez użycia robotów rozumianych jako urządzenia realizujące funkcje manipulacyjne względem kilku osi. Wysiłki Fakro w zakresie automatyzacji i robotyzacji mają na celu zarówno redukcję kosztów pracy, jak i poprawę ergonomii produkcji, sprzyjając bardziej wydajnemu i przyjaznemu dla pracowników środowisku.

W drugiej kategorii – technologia – nagrodzonych zostanie sześć wyjątkowych, innowacyjnych rozwiązań. Rozwiązania wybrane przez jury podnoszą cyfrową transformację użytkownika w produkcji na nowy poziom.

Transition Technologies PSC

Energy Advisor to oprogramowanie Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT), które umożliwia zakładom produkcyjnym przejęcie kontroli nad zużyciem energii i mediów. Rozwiązanie to oferuje pełny wgląd w zużycie mediów w kontekście produkcji, integrując liczniki energii, systemy realizacji produkcji i sterowniki maszyn. Mając do dyspozycji dane w czasie rzeczywistym, „Energy Advisor” usprawnia ścieżkę do wyższej efektywności energetycznej i zmniejszenia emisji CO2, przy jednoczesnym utrzymaniu zdolności produkcyjnej.

Snarto

Opracowane przez firmę Snarto innowacyjne rozwiązanie logistyczne, oparte na autorskiej technologii AI, działa w czasie rzeczywistym, stale optymalizując trasy i planowanie logistyczne, dostosowując się do zmieniających się zamówień i warunków drogowych w odstępach 3-minutowych. Snarto służy jako platforma cyfrowa łącząca producentów z siecią przewoźników, oferując producentom wydajność operacyjną, redukcję kosztów i korzyści w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Solwena

System Percee firmy Solwena został doceniony za niezwykłe zastosowanie sztucznej inteligencji w zarządzaniu energią. Umożliwia on wdrażanie strategii optymalizacji kosztów, wykorzystując zaawansowane algorytmy i sztuczną inteligencję w celu uwzględnienia takich czynników, jak warunki pogodowe, dostępność zasobów, zapotrzebowanie na energię, taryfy i czynniki emisji. Dzięki integracji z urządzeniami automatyki, monitorowaniu operacji i aktywnemu kontrolowaniu sprzętu w celu zmniejszenia zużycia energii, system Percee doskonale promuje zrównoważone i wydajne praktyki zarządzania energią.

Siemens

Zastosowanie technologii cyfrowego bliźniaka przyczyniło się w firmie Wikpol, zajmującej się produkcją zrobotyzowanych linii paletyzacji, depaletyzacji i pakowania zbiorczego, do usprawnienia procesów projektowania oraz do doskonalenia tworzonych rozwiązań dzięki możliwości przetestowania różnych scenariuszy pracy maszyn. Firma Siemens odegrała kluczową rolę we wdrożeniu tej technologii, dostarczając sprzęt i oprogramowanie, a także wsparcie ekspertów w zakresie uruchamiania cyfrowych bliźniaków. 

Automationstechnik

System identyfikowalności dla linii produkcyjnych oferuje wszechstronne możliwości w procesach produkcji masowej. Jest to wszechstronne rozwiązanie, które można dostosować do różnych branż, w których utrzymanie standardów produkcji i historii produktu ma kluczowe znaczenie. System ten usprawnia konfigurację, monitorowanie i zarządzanie produkcją, umożliwiając producentom dostęp do zarchiwizowanych parametrów procesu dla każdego produktu, ułatwiając szybkie śledzenie historii produkcji. Zautomatyzowane decyzje zapewniają zgodność z ustalonymi standardami, a przejrzyste raporty generowane na podstawie zebranych danych pomagają identyfikować trendy procesowe i wąskie gardła, zapewniając optymalną wydajność produkcji.

AIUT

Polska firma AIUT została wyróżniona za stworzenie przełomowego inteligentnego systemu intralogistycznego, który rewolucjonizuje wewnętrzne operacje logistyczne w przedsiębiorstwach przemysłowych. Rozwiązanie oferuje pełną automatyzację, a nawet autonomiczną kontrolę w wysoce dynamicznych środowiskach produkcyjnych, zwiększając dostawy towarów oraz ogólną wydajność i bezpieczeństwo procesów transportowych, zapewniając jednocześnie ciągłość produkcji. Wykorzystując sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe, IoT, naturalną nawigację, systemy lokalizacji w czasie rzeczywistym, zaawansowaną komunikację i rozwiązania chmurowe, system AIUT samodzielnie wykonuje złożone operacje logistyczne w zakładach produkcyjnych i magazynach, przyspieszając procesy transportowe i produkcyjne oraz zapobiegając przerwom w produkcji. 

Tegoroczne 15. targi TOOLEX oraz konferencja Nowy Przemysł 4.0, to doskonała szansa do zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie narzędzi, obrabiarek i technologii przemysłowych, ale także do spotkania przedstawicieli czołowych firm z branży.

To wyjątkowa okazja, by nawiązać kontakty biznesowe, poznać najnowsze trendy w przemyśle oraz poszerzyć swoją wiedzę w zakresie automatyki, robotyki i technologii przemysłowych. Nie przegapcie tegorocznych targów TOOLEX – czekamy na Was w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach – podsumowuje Agnieszka Miklas, dyrektor działu expo Grupy PTWP.

Źródło: Grupa PTWP

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę