TBI od 10 lat dba o postęp technologiczny

TBI Technology

Ponad 350 dostarczonych maszyn, 19 nagród i wyróżnień oraz wzrost przychodów ze sprzedaży aż o 1000% – to dotychczasowe osiągnięcia spółki TBI Technology z Raciborza, która stała się jednym z czołowych dostawców obrabiarek sterowanych numerycznie w Polsce. Firma świętuje właśnie 10-lecie działalności na polskim rynku.

Obrabiarki CNC marki TBI produkowane są na Tajwanie pod nadzorem i według standardu TBI, które następnie są wykorzystywane m.in. w przemyśle, branży automotive, energetyce, lotnictwie, hutnictwie, a nawet w jubilerstwie. TBI zapewnia również wdrożenie, serwis oraz narzędzia i materiały eksploatacyjne niezbędne w procesie obróbczym.

Powiązane firmy

Dassault Systemès Sp. z o.o.

Maszyny z Tajwanu, pod własną marką

Wszystko zaczęło się w kwietniu 2008 r., kiedy to trzech współwłaścicieli stworzyło firmę z wizją przedsiębiorstwa projektującego i wykonującego zaawansowane technologicznie maszyny. Pierwotnie spółka była przedstawicielem niemieckiego dostawcy obrabiarek marki WEMAS oraz firmy Dassault Systèmes, producenta oprogramowania wykorzystywanego do projektowania w branży automotive.

W 2010 r. w TBI Technology podjęto decyzję o wprowadzeniu na rynek obrabiarek CNC pod własną marką. – Zauważyliśmy, że większość dostawców maszyn kieruje się wyłącznie kryterium cenowym, a oferowane urządzenia zawierały jednostkowe, dedykowane rozwiązania techniczne, co utrudniało nam lub wręcz uniemożliwiało ich serwisowanie. Mieliśmy z tym coraz więcej problemów – mówi Barbara Jacińska, prezes TBI Technology.

Chcieliśmy mieć 100-proc. wpływ na dostarczany produkt i dlatego zdecydowaliśmy się na dostawę maszyn pod własną marką. W ten sposób wzięliśmy na siebie pełną odpowiedzialność, bo przecież własna marka zobowiązuje! – dodaje Jacińska.

Przejęcie spółki Domgos

Ta decyzja oraz pierwszy kontrakt na produkcję obrabiarki specjalnej sprawiły, że firma TBI zmuszona była powiększyć swoją siedzibę o halę produkcyjną, w której będzie konstruowana obrabiarka specjalna – zaprojektowana według indywidualnych oczekiwań klienta. Taki obiekt znajdował się w Raciborzu przy ul. Bosackiej 52 i należał do firmy produkcyjno-usługowej Domgos, słynącej w latach 90. z produkcji części i sprzętu AGD.

Nie mogliśmy jednak ani wynająć, ani kupić tej hali, gdyż spółka Domgos była zagrożona upadłością. Postanowiliśmy więc przejąć firmę Domgos i tak stać się właścicielem potrzebnej nam wtedy hali produkcyjnej – wspomina prezes spółki TBI.

Ponieważ Domgos posiadał duży potencjał w obszarze produkcyjnym, właściciele TBI Technology postanowili nie zamykać przejętej firmy, realizując tam własny kontrakt na produkcję klamek do pieców centralnego ogrzewania. – Daliśmy sobie rok, aby sprawdzić, czy to się uda. I udało się! – mówi prezes Jacińska.

Dziś spółka Domgos należy do grupy TBI i jako narzędziownia, specjalizuje się w obróbce skrawaniem, produkcji elementów z tworzyw sztucznych, m.in. z wykorzystaniem maszyn CNC marki TBI.

Intensywny rozwój i 19 nagród biznesowych

Rok 2010 okazał się przełomowy w rozwoju przedsiębiorstwa: przejęcie spółki Domgos, intensywny remont nowej siedziby z halą produkcyjną oraz wdrożenie pierwszej prototypowej obrabiarki specjalnej marki TBI. Kolejne lata to nabywanie doświadczeń, wybór dostawców obrabiarek i rozwój grupy TBI.

Po 10 latach marka TBI ma na swoim koncie wdrożenie ponad 350 obrabiarek CNC, w tym największą instalację w kraju włoskiej maszyny Torni Tacchi, dla jednej z najbardziej liczących się w branży firm w Polsce, a także 45 wdrożeń systemów CAD/CAM/PLM. TBI Technology stworzyło na Tajwanie dwie własne linie produkcyjne obrabiarek, aktualnie trwa wdrożenie w Polsce linii montażowej trzyosiowego centrum frezarskiego.

Spółka zdobywa rynek ciężką pracą, dzięki czemu po 10 latach może pochwalić się wzrostem przychodów ze sprzedaży… aż o 1000%. Intensywny rozwój firmy z Raciborza doceniony został prestiżowymi nagrodami biznesowymi, w tym najważniejszą – „Diamentem Forbesa 2015”: – To nagrody przyznawane przez niezależnych ekspertów. Nigdy nie bierzemy udziału w rankingach płatnych, tym bardziej są to dla nas ważne wyróżnienia – podkreśla Jacińska.

To nie jest typowy „Chińczyk”

Sukces przedsiębiorstwa – jak podkreśla prezes TBI Technology – to wysokiej jakości maszyny przygotowane tak, by spełniały wszystkie oczekiwania produkcyjne klienta, wraz z ofertą narzędzi i serwisem. TBI dostarcza maszyny produkowane na Tajwanie, ale według określonego standardu, co umożliwia firmie niezawodne ich serwisowanie. Natomiast poszczególne opcje dobierane są już indywidualnie do potrzeb i oczekiwań klienta.

Tajwańskie obrabiarki mają bardzo dobrą renomę na rynku. To nie jest typowy chiński produkt, kojarzony z wątpliwą jakością – podkreśla Barbara Jacińska. – Na Tajwanie powstają najbardziej zaawansowane technologicznie maszyny na świecie! Oczywiście są też producenci oferujący niską jakość, ale przez te 10 lat wybraliśmy tych najlepszych. Opracowaliśmy własną koncepcję techniczną dla obrabiarek TBI, z własną dokumentacją. Takie podejście pozwala nam dostarczać urządzenia wysokiej jakości, wraz z ich wdrożeniem, niezbędnym oprogramowaniem i dalszym serwisem oraz nadzorem nad eksploatacją – wyjaśnia prezes TBI Technology.

Oprócz maszyn pod własną marką TBI jest również autoryzowanym przedstawicielem handlowym i serwisowym maszyn do głębokiego wiercenia, dużych frezarek bramowych i tokarek takich światowych marek jak: TOS KURIM, OMOS, Ermafa-Auerbach oraz Torni Tacchi. – Poszerzenie naszej oferty o innego typu maszyny wymusił sam rynek, oczekujący coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań – mówi B. Jacińska.

Lider w branży obrabiarek CNC

Dziś TBI Technology to jeden z liderów wśród dostawców maszyn do obróbki skrawaniem sterowanych elektronicznie. Niebawem w ofercie marki znajdą się szlifierki czeskiego producenta, pojawi się też nowa linia trzyosiowego centrum frezarskiego. Trwają prace nad wdrożeniem własnej marki narzędziowej TBI.

Chcemy być dostawcą detali, które gwarantują postęp technologiczny, czyli w pełni realizować misję zawartą w naszym haśle promocyjnym „Postęp to suma detali” – podkreśla prezes Barbara Jacińska. Spółka zamierza także mocniej kooperować za granicą i rozwinąć swoją sieć dystrybutorów w Europie.

Obecnie grupa TBI zatrudnia 70 pracowników i wciąż poszukuje specjalistów w dziedzinie mechaniki i automatyki. A ponieważ brakuje ich na rynku pracy, firma podejmuje współpracę ze szkołami i uczelniami technicznymi, oferując praktyki zawodowe i późniejsze zatrudnienie.

Źródło: TBI Technology

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę