teamtechnik uruchomił kuźnię talentów

teamtechnik uruchomił kuźnię talentów teamtechnik

Biuro w Krakowie to długoterminowy projekt, który ma zbliżyć spółkę do zainteresowanych automatyką przemysłową studentów krakowskich uczelni technicznych. Do sześciu zatrudnionych w czerwcu przyszłych inżynierów do końca tego roku ma dołączyć jeszcze jeden. Jeżeli koncepcja się sprawdzi, być może kolejne placówki powstaną na Górnym i na Dolnym Śląsku.

Krakowska kuźnia to przede wszystkim przykład kreatywności w poszukiwaniu nowych sposobów na pozyskanie najwartościowszych pracowników, którzy już są na rynku pracy dla specjalistów lub za chwilę na niego wejdą. Z danych publikowanych przez spółkę Bergman Engineering, która zajmuje się rekrutacją na stanowiska specjalistyczne i inżynierskie, wynika jednoznacznie, że na rynku pracy brakuje przede wszystkim inżynierów, ekspertów od technologii i automatyzacji. Według szacunkowych danych w grę wchodzić może nawet 100 tys. wolnych miejsc pracy dla inżynierów i techników różnych specjalności.

Dlatego w teamtechnik podkreślają, że są gotowi na wiele eksperymentów i niestandardowych rozwiązań, jeżeli tylko dzięki temu uda im się pozyskać nowych pracowników. 

Stawiamy na studentów już nawet drugiego, trzeciego roku. Kieruje nami przekonanie, że taka osoba, pracując z nami do skończenia studiów, posiądzie niezbędną wiedzę i doświadczenie, by płynnie przejść do głównego biura w Skawinie – zapewnia Karol Pastuszek, Design Department manager w teamtechnik Polska. – Oczywiście jest jeszcze aspekt ekonomiczny. Krakowskie biuro już pomogło nam obniżyć koszty detalowania, czyli tworzenia dokumentacji wykonawczej oraz montażowej. To czasochłonne zadania, których tym razem nie musieliśmy zlecać firmom zewnętrznym. Co jeszcze ważniejsze, zwiększyliśmy w sposób zauważalny zdolność przerobową biur konstrukcyjnych w Skawinie i Ostrowie Wielkopolskim. Również dlatego, że dzięki krakowskiej kuźni bardziej doświadczeni konstruktorzy mogą szybciej zakończyć jedno zadanie i dzięki temu sprawniej przejść do następnego. Oznacza to efektywniejszą pracę przy całym projekcie – podkreśla Karol Pastuszek.

Działać z wyprzedzeniem

teamtechnik stawia na systemowe rozwiązania, których nie ogranicza jednak wyłącznie do studentów

Pragniemy też zapraszać do naszej firmy osoby, które są zdecydowane ją współtworzyć, które chcą czerpać satysfakcję z realizacji innowacyjnych projektów i przede wszystkim mają pozytywne nastawienie i głowę otwartą na zmiany – przekonuje Aleksandra Hankiewicz-Bielawa, HR manager spółki. – Z jednej strony bardzo chcemy wspierać rozwój osób młodych, jeszcze na etapie szkoły średniej czy studiów, i właśnie to jest celem biura krakowskiego. Z drugiej strony cały czas zapraszamy do zespołu inżynierów, specjalistów, ekspertów, którzy będą pomagać nam budować organizację i realizować naszą strategię. I to pewnie nie jest nic nowego, bo sporo przedsiębiorców ma podobne podejście do pozyskiwania talentów. My dokładamy do tego jeszcze kreatywne rozwiązania, jak chociażby postawienie miejsca pracy pod samą uczelnią, żeby było zarówno blisko, jak i wygodnie. Tym samym pokazujemy praktyczny wymiar godzenia nauki z pracą – dodaje Aleksandra Hankiewicz-Bielawa.

W ciągu kilkunastu miesięcy okaże się, czy powstaną następne biura, czy też Kraków to tylko eksperyment, który może, ale wcale nie musi przesądzić o realizacji tego projektu w kolejnych uczelniach współpracujących ze spółką. 

Tutaj pośpiech nie jest wskazany. Mówiąc inaczej, musimy zebrać zdecydowanie więcej danych, aby podejmować wiążące decyzje – przekonuje Karol Pastuszek.

Tym bardziej że chociażby w przypadku Politechniki Śląskiej bardzo dobrze rozwija się program studiów dualnych, które w dłuższej perspektywie zapewniają wiedzę i doświadczenie.

Kluczem do osiągnięcia zamierzonych celów na rynku pracy są działania podejmowane nie tylko wielotorowo, ale także z odpowiednim wyprzedzeniem. Wtedy nie tyle reagujemy, ile kreujemy, co daje nam o wiele lepszą pozycję negocjacyjną – twierdzi A. Hankiewicz-Bielawa.

Tworzyć – nie tylko odtwarzać

Według raportów ManpowerGroup na temat niedoborów talentów problemy z pozyskiwaniem pracowników z odpowiednimi kompetencjami ma prawie 3/4 polskich firm. Przedsiębiorcy skarżą się zwłaszcza na niedobór pracowników charakteryzujących się twórczą postawą w myśleniu i działaniu

Nie sprowadzałabym tego do rozważań, kto może być bardziej kreatywny: młodszy czy starszy, technik czy inżynier – uważa A. Hankiewicz-Bielawa. – Staramy się raczej koncentrować na tym, w jaki sposób jako organizacja możemy wpływać i wpływamy na postawę w myśleniu i działaniu. Czy potrafimy wykorzystać potencjał, jaki wnoszą do firmy pracownicy? Czy wystarczy nam, że przychodzą do pracy punktualnie? A może zadowala nas metodyczne i skrupulatne odhaczanie kolejnych pozycji, bez zastanawiania się, co można by zrobić lepiej i efektywniej? Każda organizacja ma wypracowany sposób działania i na koniec dnia każda zbiera to, co sama zasiała – mówi HR manager spółki.

W teamtechnik lubią podkreślać, że kluczem do sukcesu i rozwoju jest zróżnicowany zespół. Krakowskie biuro – czy też kuźnia – ma być kolejną inicjatywą, która da studentom szansę na zdobywanie doświadczenia w tworzeniu konstrukcji mechanicznych już w trakcie studiów. 

Liczymy, że za dwa, trzy lata spotkamy się z krakowską ekipą już w Skawinie – dodaje z przekonaniem Karol Pastuszek.

Źródło: teamtechnik

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 11–12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę