Testy PGNiG w Pakistanie lepsze od prognoz

PGNiG
Reklama
Reklama

Przypływy gazu ziemnego z odwiertu rozpoznawczego dały wynik czterokrotnie większy niż podczas pierwszych badań. Po podłączeniu otworu do instalacji wydobywczej spodziewany przez PGNiG przyrost produkcji gazu ziemnego w Pakistanie wzrośnie o ok. 140-170 tys. m³ na dobę (w przeliczeniu na wysoki metan ok. 124-148 tys. m3 na dobę).

Całkowita produkcja ze złóż w Pakistanie, na których operuje PGNiG, osiągnie tym samym poziom 1 mln m³ gazu ziemnego dziennie (w przeliczeniu na wysoki metan około 850 tys. m³)

Reklama

Pierwsze testy złożowe na odwiercie rozpoznawczym Rizq-2 wykonane zostały jeszcze w październiku 2017 r. Uzyskano wówczas wstępnie wynik przepływów na poziomie ok. 28 m³/min. Po przeprowadzeniu zabiegu szczelinowania hydraulicznego na przełomie listopada i grudnia br. pomiary dały wynik ok. 128 m³/min.

Odwiert rozpoznawczy Rizq-2 wykonany został na złożu Rizq w ramach koncesji Kirthar, w prowincji Sindh. Podłączenie do instalacji wydobywczej planowane jest do końca lutego 2018 r. Całkowita produkcja ze złóż w Pakistanie, na których operuje PGNiG, osiągnie tym samym poziom 1 mln m³ gazu ziemnego dziennie (w przeliczeniu na wysoki metan około 850 tys. m3). PGNiG SA posiada 70% udziałów w tej produkcji, a 30% należy do państwowej spółki Pakistan Petroleum Limited.

Reklama

PGNiG wydobywa w Pakistanie gaz ziemny z dwóch złóż – Rehman i Rizq. Złoże Rizq zostało odkryte w 2015 r. odwiertem Rizq-1, który został włączony do produkcji w listopadzie 2016 r. Prace wiertnicze dla PGNiG w Pakistanie wykonuje Exalo Drilling, spółka z Grupy Kapitałowej PGNiG.

Źródło: PGNiG

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama