Transformacja energetyczna szansą dla przemysłu obrabiarek
Choć przemysł obrabiarkowy mocno ucierpiał w czasie pandemii, a i wojna w Ukrainie mu z pewnością nie sprzyja, to dla producentów z tej branży najbliższe lata zapowiadają się całkiem obiecująco. Wszystko za sprawą transformacji energetycznej. W wielu inwestycjach w energetyce bowiem ważną rolę do odegrania będą miały procesy obróbki skrawaniem.
Jak wynika z analiz rynkowych, w ciągu najbliższych dwóch dekad wartość rocznych inwestycji w nowe technologie energetyczne na całym świecie wzrośnie ponad dwukrotnie. W 2020 r. inwestycje w energetyce oszacowano na 762 mld euro, a w 2040 r. wyniosą one już ok. 1808 mld euro. Oznacza to średnioroczny wzrost na poziomie 4,4%.
Procesy obróbcze niezbędne dla całego sektora energetycznego
Według najnowszego badania przeprowadzonego przez VDW (Niemieckie Stowarzyszenie Producentów Obrabiarek) we współpracy z monachijską firmą konsultingową Strategy Engineers, którego celem było zbadanie możliwości i wyzwań transformacji energetycznej dla przemysłu obrabiarek, wzrost ten oznacza duże szanse na dynamiczny rozwój dla całej branży. Według autorów badania jest wiele obiecujących obszarów, w których procesy obróbki skrawaniem będą niezbędne.
Mowa tu m.in. o produkcji kół zębatych i łożysk dla energetyki wiatrowej, ale także takich elementów, jak sprężarek, pomp czy różnego rodzaju zaworów, które są istotne w procesach elektrolizy bądź w technologiach ogniw paliwowych. Duży potencjał ilościowy dla branży tkwi także w szybkim wzroście popularności pomp ciepła.
Badanie wykazało ważną rolę przemysłu obrabiarkowego w całym łańcuchu procesów w sektorze energetycznym – od wytwarzania, przez dystrybucję, aż po magazynowanie energii elektrycznej. W najbliższych latach istotne będą nie tylko technologie związane z odnawialnymi źródłami energii, ale również z wodorem, ogniwami paliwowymi, pompami ciepłami, a także z odzyskiwaniem i magazynowaniem energii.
– Deklarowany od pewnego czasu zamiar mocniejszego wciśnięcia pedału gazu transformacji energetycznej staje się obecnie niezbędny. Wynika to nie tylko ze zmian klimatycznych, które są spowodowane działaniami człowieka. Wojna w Ukrainie drastycznie pokazuje, że musimy uniezależnić się od paliw kopalnych – mówi Franz-Xaver Bernhard, przewodniczący VDW.
Ogromne pieniądze na transformację energetyczną
Sektor energetyczny odpowiada za jedną czwartą emisji CO2. Może więc odgrywać ważną rolę w ograniczaniu zanieczyszczeń. Żeby jednak udało się zrealizować postawiony przez wiele uprzemysłowionych krajów cel, jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5°C, już teraz niezbędne są olbrzymie inwestycje w rozwój nowoczesnych technologii energetycznych. Centralnymi obszarami są ekspansja energii niskoemisyjnych, rozbudowa sieci elektroenergetycznej i rozwój gospodarki wodorowej.
Inwestycje dotyczą zatem przede wszystkim technologii bezemisyjnych (takich jak energia słoneczna i wiatrowa), a także technologii, które umożliwią transformację energetyczną (rozbudowa sieci elektroenergetycznych, redukcja emisji dwutlenku węgla, rozwój gospodarki wodorowej i pompy ciepła).
Same inwestycje na rozwój odnawialnych źródeł energii (energia wiatrowa, słoneczna, wodna) wynoszą obecnie 288 mld euro. Do 2040 r. wzrosną one do 569 mld euro. Konieczne są jednak również duże nakłady na rozwój technologii, które zapewnią stabilność dostaw energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł. W efekcie inwestycje w sieć energetyczną wzrosną z około 220 mld euro obecnie do ponad 600 mld euro na koniec przyszłej dekady.
Oczekuje się także dużo szybszego tempa rozwoju gospodarki wodorowej oraz technologii wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla, w tym technologii power-to-X. Bezsporna jest też potrzeba rozwoju procesów przejściowych, takich jak elektrownie jądrowe i gazowe, w celu zapewnienia zdolności do obciążenia bazowego i szczytowego. Inwestycje w te technologie w dużym stopniu zależą jednak od regionalnych uwarunkowań. Niemniej inwestycje w technologie emisyjne, takie jak np. energetyka węglowa, do 2040 r. powinny znacząco zmniejszyć się na całym świecie.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
– Ale to nie wszystko. Biorąc pod uwagę różnorodność zastosowań i technologii, należy szczegółowo rozważyć poszczególne obszary, aby w pełni wykorzystać potencjał obrabiarek – wyjaśnia Bernhard.
Turbiny wiatrowe motorem napędowym
Jak dotąd sektor energetyczny odgrywa niewielką rolę w sprzedaży obrabiarek. Szacunkowy roczny wzrost sprzedaży dla tej gałęzi przemysłu do 2040 r. wynosi jednak 3,6% i jest znacznie wyższy od średniego długoterminowego rozwoju globalnego rynku obrabiarek (1,1%).
Komponenty metalowe – wykorzystywane w elektrowniach gazowych, parowych i wodnych, a także turbinach wiatrowych i systemach magazynowych – wymagają szerokiego zakresu obróbki skrawaniem i wysokich wymaganiach dotyczących tolerancji i jakości powierzchni.
Wydaje się, że obecnie największy potencjał rozwoju dla branży obrabiarkowej zapewniają komponenty do turbin wiatrowych z wyrafinowaną produkcją kół zębatych czy dużych łożysk. Zwłaszcza, że cały czas mocny jest trend produkcji coraz bardziej wydajnych systemów.
Nie bez znaczenia jest również budowa turbin gazowych do wytwarzania energii w elektrowniach gazowych i parowych. Konieczna jest bowiem do nich duża liczba metalowych elementów peryferyjnych, takich jak pompy, sprężarki, generatory, łożyska, zawory, zbiorniki i rury.
– Badanie pokazuje, że branża energetyczna, przy jej znaczącym wzroście do 2040 r., oferuje olbrzymi potencjał rozwoju dla producentów obrabiarek. Szczególnie w przypadku firm, które już działają w sektorze energetycznym i/lub chcą zdywersyfikować swoją bazę klientów – podsumowuje Franz-Xaver Bernhard.
Pod względem wolumenu szczególnie interesujący jest wspomniany już obszar pomp ciepła do ogrzewania budynków. Dynamiczny rozwój gospodarki wodorowej nie będzie możliwy bez sprężarek oraz mobilnych i stacjonarnych ogniw paliwowych.
Oprócz wytwarzania, magazynowania i dystrybucji czystej energii duży potencjał dla producentów obrabiarek tkwi również w produkcji modułów fotowoltaicznych. Nie można pominąć także środków transportu związanych z dystrybucją energii (pojazdy transportowe, specjalne statki), a także wszelkiego rodzaju maszyn do produkcji komponentów, które są niezbędne do przeprowadzenia transformacji energetycznej.