Uniwersalna powłoka najnowszej generacji od Oerlikon Balzers

Uniwersalna powłoka najnowszej generacji od Oerlikon Balzers Adobe Stock

Balinit Alcrona została wprowadzona na rynek w 2004 r. Była to uniwersalna powłoka do nacinania kół zębatych, frezowania, jak również do obróbki plastycznej, tłoczenia i wykrawania. Rozwiązanie to pozwoliło klientom znacznie poprawić wydajność narzędzi i obniżyć koszty wytwarzania. Balinit Alcrona EVO, stanowi już trzecią generację tej uniwersalnej powłoki PVD. Trwałość narzędzi z pokryciem Balinit Alcrona EVO jest o ponad 30% wyższa porównując do swojej poprzedniczki. Wysoka odporność na zużycie Balinit Alcrona EVO powoduje zmniejszenie naddatku przy ostrzeniu, co zwiększa m.in. liczbę cykli regeneracji.

Powiązane firmy

Wydajność wyższa o ponad 30% 

Maksymalizacja trwałości narzędzi ma kluczowe znaczenie dla obniżenia kosztów narzędziowych i poprawy opłacalności procesów produkcyjnych w szeroko pojętym przemyśle metalowym. Balinit Alcrona EVO daje o ponad 30% wyższą wydajność w porównaniu z Balinit Alcrona PRO.

Optymalizacja powłoki PVD

Balinit Alcrona EVO jest twardsza, dzięki czemu bardziej odporna na zużycie ścierne. Zużycie adhezyjne jest na dużo mniejszym poziomie. Podwyższona udarność wpływa korzystnie na wydajność narzędzi do tłoczenia i wykrawania oraz w zastosowaniach związanych z obróbką skrawaniem, nacinanie kół zębatych, frezowanie na mokro. Niższa przewodność cieplna minimalizuje zużycie kraterowe narzędzi HSS, a dzięki zmniejszonemu naprężeniu ściskającemu Balinit Alcrona EVO lepiej przylega do narzędzia podczas użytkowania. Jasnoszary kolor i zakres grubości powłoki jako jedyne pozostały niezmienione.

Powłoka Balinit Alcrona EVO osiągnęła bardzo dobre wyniki w teście przeprowadzonym przez dostawcę Tier 1 z branży motoryzacyjnej. Przy frezowaniu kół zębatych na sucho, frez modułowy uzyskał trwałość o 40% wyższą w porównaniu do poprzedniej powłoki. Lepsza wydajność Balinit Alcrona EVO pozwala użytkownikom na dalsze optymalizowanie parametrów skrawania w celu skrócenia czasu obróbki, a tym samym zmniejszenia kosztów produkcji. Wydłużenie trwałości narzędzi pozwala także ograniczyć do minimum liczbę jego wymian i związanych z tym przestojów, co przekłada się na niższe zużycie energii.

Zrównoważona produkcja

Regeneracja i ponowne powlekanie narzędzi wnoszą cenny wkład w ochronę środowiska. Powlekane narzędzie po ostrzeniu nie różni się praktycznie od nowego. Zmniejszeniu za to ulega koszt zakupu o około 23%. Poprawiona wydajność i zmniejszone zużycie obniżają również ilość zapasów i zwiększają liczbę cykli ostrzenia. Wszystko to jest częścią konsekwentnej strategii Oerlikon polegającej na byciu zrównoważonym dostawcą dla przemysłu.

Na całym świecie od ręki

20 lat temu wprowadziliśmy Balinit Alcrona nową generację powłok PVD na bazie AlCrN. Kolejny produkt, Balinit Alcrona PRO, znacznie poprawił wydajność obróbki skrawaniem oraz obróbki plastycznej u naszych klientów. Balinit Alcrona EVO to kolejny krok w ewolucyjnym rozwoju tej powłoki. Jest już dostępna we wszystkich naszych lokalizacjach w ponad 30 krajach, w Europie, Ameryce i Azji. Dzięki temu klienci mogą już teraz korzystać z nowych możliwości, od ręki – wyjaśnia dr Andreas Reiter, dyrektor działu narzędzi, Oerlikon Balzers.

Źródło: Oerlikon Balzers

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę