W Krakowie powstaje pokazowa fabryka przyszłości z rozwiązaniami Przemysłu 4.0

Roboty podłączone do sieci, okulary AR, mobilne roboty autonomiczne, analiza danych i symulacje – to tylko niektóre z nowych technologii, które zmieniają świat. Już wkrótce będzie można je zobaczyć w krakowskim showroomie fabryki przyszłości.
To element krakowskiego Hubu Innowacji Cyfrowych (Digital Innovation Hub), który powstaje przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju jako jedno z pięciu konsorcjów naukowo-biznesowych powołanych do transformacji polskich firm w kierunku przemysłu 4.0. Znajduje się w ASTOR Robotics Center w Krakowie.
Robotyzacja i automatyzacja produkcji to dla polskiej gospodarki konieczność. Podczas spotkania w krakowskim showroomie hub4industry można było usłyszeć, że dobrze przemyślane wdrażanie rozwiązań Przemysłu 4.0 będzie stanowić dla polskich firm przemysłowych nową dźwignię rozwoju. Z myślą o wsparciu polskich firm w procesie transformacji cyfrowej i robotyzacji produkcji powstał projekt krakowskiego Digital Innovation Hub. Przedsiębiorcy, głównie z województw małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego, będą mogli uzyskać tam wielopoziomową pomoc we wchodzeniu w przestrzeń rozwiązań Przemysłu 4.0.
Logika, która jest podstawą tego typu wsparcia zakłada, że robotyzacja, automatyzacja i cyfryzacja nie tylko wspomagają konkurencyjność firm, podnosząc produktywność, ale także pozwalają zwiększać ich dochody. Z kolei firma, która powiększa swoje dochody, ma także większą pulę pieniędzy na wynagrodzenia dla pracowników, a lepiej wynagradzani pracownicy budują lepsze organizacje.
Ulgi dla przedsiębiorców
– Istnieje wiele powodów, dla których automatyzacja jest korzystna dla gospodarki. Im bardziej automatyzacja polskiego przemysłu będzie zaawansowana, tym większe pojawi się zapotrzebowanie na pracę w innych dziedzinach, najczęściej lepiej płatnych niż w obsłudze tradycyjnych linii produkcyjnych. Dlatego chcemy wykorzystać pewien przełom mentalny wokół stosowania technologii, który pojawił się w związku z epidemią COVID-19, i przekierować polski przemysł na tory szybszej automatyzacji. Z tą myślą projektujemy, wraz z Ministerstwem Finansów, ulgę na robotyzację. Chcemy, aby ulga na robotyzację dała też bardzo mocny impuls inwestycyjny dla gospodarki i w dość krótkim czasie znacząco poprawiła zdolność polskiego przemysłu do konkurowania na światowych rynkach – mówi Krzysztof Mazur, wiceminister rozwoju
Działalność przedsiębiorców wspiera ulga podatkowa przyznawana w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. W Małopolsce decyzje o wsparciu wydaje Krakowski Park Technologiczny. Szczególnie promowana jest innowacyjność projektów inwestycyjnych.
Współpraca dla rozwoju przemysłu
Nasze przedsiębiorstwa potrzebują specjalistycznego wsparcia – wiedzy, doświadczenia i doradztwa w zakresie planowania inwestycji. Dlatego kluczowa na drodze do Przemysłu 4.0 jest współpraca i otwartość firm oraz instytucji otoczenia biznesu. Po to, aby łączyć wiedzę, kompetencje i doświadczenia, umożliwiać dostęp do infrastruktury technicznej i wspólnie wspierać firmy w ewolucji do fabryki przyszłości.
Showroom fabryki przyszłości w Krakowie to dobry przykład tego typu współpracy. Powstaje on w ramach hub4industry Digital Innovation Hub, dzięki połączeniu sił doświadczonej, polskiej firmy ASTOR, międzynarodowego telekomu T-Mobile (inkubatora technologicznego hub:raum) oraz Krakowskiego Parku Technologicznego.
– Wiemy, że poziom cyfryzacji polskich przedsiębiorstw jest wciąż niski. Odpowiedzią na to jest utworzenie Digital Innovation Hubów. Są one z założenia instytucjami, które działają elastycznie. Nie sztywnymi, dużymi organizacjami, które ex cathedra przekazują wiedzę teoretyczną i pozostawiają firmy z realnymi wyzwaniami. W DIHach chodzi o to, żeby każda firma mogła przyjść i w prosty sposób uzyskać dokładnie takie wsparcie, jakiego potrzebuje – podkreśla Wojciech Przybylski, prezes zarządu KPT.
Obecnie hub buduje infrastrukturę i potencjał szkoleniowo-doradczy. Już wkrótce będzie można też osobiście odwiedzić showroom hub4industry, by zobaczyć i w praktyce sprawdzić technologie Przemysłu 4.0 przed decyzją o inwestycji. Znajduje się on w dwóch lokalizacjach w ASTOR Robotics Center. Otwarcie jest planowane na jesień tego roku.
– O przemyśle 4.0 zaczęło się mówić jakieś 6 lat temu na targach w Hannoverze, a w Polsce 5 lat temu. Wtedy zaczęła się pierwsza, bardzo ważna faza edukacji. Obecnie przechodzimy do fazy praktycznej. Zaczynamy pokazywać firmom jak przejść przez przemysł 3.0, 3.5, a dzięki wiedzy i praktyce dojść do przemysłu 4.0 – podkreśla Jarosław Gracel, członek zarządu i dyrektor ds. przemysłu 4.0 ASTOR.
Źródło: Krakowski Park Technologiczny