W Małopolsce powstaną nowe zakłady produkcyjne

W Małopolsce powstaną nowe zakłady produkcyjne TLC Group

Ponad 50 milionów zł zainwestują firmy w Małopolsce. Nowe inwestycje powstaną w Gorlicach, Świątnikach Górnych, Tarnowie i Jordanowie. Przełoży się to na prężniejszy rozwój regionu i wygeneruje nowe miejsca pracy.

Marzec w Krakowskim Parku Technologicznym zakończył się wydaniem czterech decyzji o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Wśród przedsiębiorców dominują firmy zajmujące się obróbką metali, które stawiają na rozbudowę swoich zakładów. TLC Group to szwedzko-polski producent schodów i konstrukcji stalowych dla przemysłu i budownictwa, tymczasowych systemów zabezpieczeń budowlanych oraz systemu do budowy zbiorników wielkogabarytowych. Firma rozwija swoją działalność w Gorlicach. W ramach inwestycji rozbudowany zostanie istniejący zakład i zakupione będą nowoczesne, wysoko wydajne maszyny produkcyjne. Koszt kwalifikowany inwestycji wyniesie 17.953.573,00 zł.

Rozwój i innowacja

Rozwój i innowacja to dwa pojęcia wyjątkowo bliskie naszym ideom. Jesteśmy ukierunkowani na ciągły wzrost konkurencyjności zakładu na arenie polskiej i międzynarodowej. Nasza najnowsza inwestycja to rozbudowa powierzchni produkcyjnej oraz zakup nowoczesnych maszyn. Prace działu badawczo-rozwojowego firmy TLC w połączeniu z wdrożeniem innowacyjnej technologii wpłyną na zwiększenie zdolności produkcyjnej zakładu. Rozbudowa przedsiębiorstwa to również nowe miejsca pracy, a co za tym idzie wzrost zatrudnienia. Naszą firmę tworzą przede wszystkim ludzie, dlatego kolejnym celem projektu jest zwiększenie bezpieczeństwa pracowników. Dzięki wdrożeniu nowej inwestycji będziemy w stanie jeszcze bardziej usprawnić procesy technologiczne, co bezpośrednio wpłynie na zminimalizowanie ryzyka wypadku oraz poprawę warunków pracy. Wsparcie Polskiej Strefy Inwestycji i przyznanie ulgi podatkowej pozwala nam na przyspieszenie procesu wdrażania innowacyjnych rozwiązań, które podnoszą nie tylko wartość przedsiębiorstwa, ale bezpośrednio wpływają na wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki na świecie – mówił Jacek Czech, dyrektor ds. rozwoju / członek zarządu TLC Group.

Nova Future, czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Rzeszotarach, wybuduje nowy zakład produkcyjny. Przedsiębiorstwo powstanie w Świątnikach Górnych i będzie zajmowało się obróbką elementów metalowych, w tym: cięciem metali, toczeniem, frezowaniem, gięciem czy obróbką mechaniczną/CNC. Do tego celu zakupione zostaną także odpowiednie maszyny i urządzenia. Koszty kwalifikowane tego przedsięwzięcia to 6 000 000,00 zł. Po raz kolejny z ulgi podatkowej skorzysta firma ARKAN Kazimierz Białas z Tarnowa. W ramach poprzedniej inwestycji (2018) powstał nowy zakład, a obecnie rozbudowana zostanie hala produkcyjna, co pozwoli na instalację nowych maszyn.

Wyższy poziom obróbki

Rozbudowa hali produkcyjno-magazynowej i zwiększenie jej powierzchni o ponad 70% umożliwi zainstalowanie nowoczesnego lasera 3D do rur i profili. Jego zakup nie będzie stanowić kosztu kwalifikowanego przedsięwzięcia, ale instalacja tego sprzętu pozwoli zwiększyć wolumen produkcji zewnętrznych balustrad stalowych, balustrad wewnętrznych, portfenetrów, pergoli, przegród balkonowych i innych elementów ślusarki stalowej. Powstanie zintegrowany kompleks produkcyjny, jakiego nie posiada żadna firma w okolicach Tarnowa. Tym samym firma wejdzie na całkiem nowy, wyższy poziom obróbki rur i profili, poziom 3D – Artur Wiszniewski, firma Arkan

Przedsiębiorca zadeklarował poniesienie kosztów kwalifikowanych w wysokości 3 800 000,00 zł. Czwarta decyzja o wsparciu trafia do firmy PalettenWerk Kozik, spółka jawna z siedzibą w Jordanowie. To także reinwestycja, poprzednią decyzję firma otrzymała w 2019 r. PalettenWerk oferuje usługi w zakresie projektowania i produkcji palet specjalnego przeznaczenia, w tym palet wielkogabarytowych, podestów i platform drewnianych. W ramach inwestycji rozbudowany zostanie zakład i zakupione będą nowe maszyny i urządzenia. Przedsiębiorca poniesie koszty kwalifikowane w wysokości 40 000 000,00 zł. Krakowski Park Technologiczny wydał w I kwartale 2022 r. 8 decyzji o wsparciu. Nakłady kwalifikowane wyniosły 175 605 377,68 zł, a liczba nowych miejsc pracy 55.

Źródło: Krakowski Park Technologiczny

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę