W Niemczech słabszy wzrost od prognozowanego

Wikipedia
Reklama
Reklama

Niemiecka gospodarka w ubiegłym roku wzmocniła się w mniejszym stopniu niż oczekiwali ekonomiści. Produkt krajowy brutto wzrósł 0,4% wobec 0,7% w 2012 r., poinformował dzisiaj Federalny Urząd Statystyczny. Mediana prognoz 26 ekonomistów wyniosła 0,5%, a deficyt budżetowy wyniósł 0,1% PKB.

Zgodnie z grudniową prognozą Bundesbanku w 2014 r. PKB Niemiec powinien podskoczyć o 1,7%, a w następnym o 2%. Według oceny banku centralnego Niemiec  tamtejsza gospodarka jest w dobrej kondycji, stopa bezrobocia pozostaje niska, zatrudnienie rośnie, a wzrost płac wraca do normalnego poziomu.

Reklama

Z kolei w strefie euro stopa bezrobocia utrzymuje się na rekordowo wysokim poziomie, a akcja pożyczkowa banków słabnie. Według Mario Draghiego, prezesa Europejskiego Banku Centralnego, zagrożenia dla koniunktury w eurolandzie maleją.

– Europa wciąż oczyszcza się po kryzysie, a strefa euro powrót do wzrostu zawdzięcza głównie Niemcom – twierdzi Andreas Moeller, ekonomista WGZ Bank. W jego ocenie kluczowym czynnikiem dla wzrostu PKB Niemiec w 2013 r. była konsumpcja prywatna i tak też będzie w obecnym.

Reklama

źródło: ekonomia.rp.pl

Reklama

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama