W Pekinie nie będzie porozumienia w sprawie partnerstwa nuklearnego

Fot. Andrzej Hrechorowicz (prezydent.pl)
Reklama
Reklama

Minister Krzysztof Szczerski w rozmowie z dziennikarzami poinformował, że porozumienie ws. nuklearnej technologii w Polsce nie jest tematem obecnej wizyty prezydenta w Chinach.

Dziennikarze pytali ministra Szczerskiego o informacje pojawiające się w niektórych chińskich mediach, że przy okazji szczytu gospodarczego szesnastu krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Chin "16+1" mogą być podpisane umowy ws. finansowania i budowy polskiej elektrowni jądrowej.

Minister Szczerski powiedział, że w obecności prezydenta Chin Xi Jinpinga będą podpisywane porozumienia, ale nie ma porozumienia dotyczącego nuklearnej technologii w Polsce.

Jak mówił, jest to element promocji strony chińskiej, która bardzo na to nalega, zabiega i promuje koncepcję partnerstwa nuklearnego. Dodał, że chodzi o połączenie chińsko-francuskiej oferty, którą złożono już Wielkiej Brytanii. - A teraz strona chińska bardzo chciałaby powtórzyć tę ofertę dla naszej części Europy - powiedział.

- Ale to jest oferta chińska, która jeśli jest, jeśli w ogóle kiedykolwiek do zrealizowania, to w dalekiej przyszłości - zaznaczył. Dodał, że nie jest to tematem obecnej wizyty w Chinach.

Prezydent Andrzej Duda przebywa z kilkudniową wizytą w Chinach. W grupie "16+1", oprócz Chin, znajdują się: Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania i Macedonia. Podczas czwartego szczytu w Suzhou większość krajów była reprezentowana przez premierów. Chorwację reprezentował przewodniczący parlamentu, a Rumunię i Słowację - wicepremierzy.

Reklama

Źródło: Prezydent.pl

Reklama
Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama