W Rafamecie szkolą się przyszli specjaliści

W Rafamecie szkolą się przyszli specjaliści Rafamet

Uczniowie raciborskiego „Mechanika” szlifują swoje umiejętności pod okiem specjalistów firmy Rafamet. Kilkunastu uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 realizuje w kuźniańskiej spółce swoje praktyki zawodowe.

Rafamet sprawuje patronat nad klasami CKZiU nr 2 „Mechanik” kształcącymi w zawodzie „technik mechanik”. W ramach współpracy uczniowie mają możliwość realizacji praktyk zawodowych, podniesienia kompetencji zawodowych, a także zwiedzenia zakładu światowego producenta obrabiarek.

Jednym z głównym celów praktyk w Rafamet jest zapoznanie uczniów z poszczególnymi etapami produkcji w firmie maszynowej. Wszystko odbywa się w sposób kompleksowy, po to aby doświadczenia, które zdobędą mogły zaowocować w ich przyszłej pracy zawodowej. 

– Przebywając w naszym zakładzie uczniowie pogłębiają  wiedzę na temat wytwarzania maszyn i urządzeń, a także ich montowania, instalacji i obsługi – tłumaczy Irena Baron, planista ds. marketingu w Rafamet.

Praktyki zawodowe w kuźniańskiej spółce dają możliwość przyuczenia do zawodu poprzez wykonywanie prac na obrabiarkach skrawających takich jak: frezarki, frezarko-wytaczarki, tokarki, szlifierki, wiertarki itp. Młodzież pod czujnym okiem swoich opiekunów może sukcesywnie podnosić  swoje umiejętności praktyczne. 

Uczniowie zostali podzieleni na grupy, dzięki czemu zapoznają się ze specyfiką poszczególnych stanowisk produkcyjnych. Młodzi ludzie już jako praktykanci wykonują pracę w brygadach montażowo - ślusarskich, zajmują się także obróbką skrawaniem na obrabiarkach konwencjonalnych, jak również na obrabiarkach sterowanych numerycznie. Dodatkowo zapoznają się z doborem, kalibracją oraz wydawaniem narzędzi. Kolejnymi etapami praktyki zawodowej jest zapoznanie uczniów z dokumentacją konstrukcyjno - technologiczną oraz poznanie procesu kontroli i zarządzania jakością. To bardzo ważne, by poznali nie tylko proces budowy maszyn, ale także specyfikę ich montażu i sam proces obróbki skrawaniem – opisuje Krzysztof Murawski, opiekun praktyk, a jednocześnie kierownik projektu na Wydziale Montażu w firmie Rafamet. – Muszę przyznać, że zakres wiedzy teoretycznej z jaką przychodzą do nas uczniowie CKZiU „Mechanik” jest na dobrym poziomie. Praktykanci, którzy m.in. zostali przydzieleni do stanowisk obróbczych wykazali się umiejętnością napisania oraz wdrożenia  prostych, podstawowych programów. Z kolei na stanowiskach ślusarskich radzą sobie w stopniu dobrym  z wykonywaniem prac zgodnie z dokumentacją techniczną – dodaje.

Praca praktyczna to jedno. Opiekunowie oprócz wiedzy stricte technicznej dzielą się z młodzieżą także swoimi doświadczeniami w pracy, m.in. tymi z zagranicznych wyjazdów związanych z montażem maszyn u odbiorców. Firma dostarcza bowiem swoje obrabiarki do klientów z niemal 80 krajów. Pracownicy spółki mają więc kontakt z wieloma światowymi kulturami, a ich opowieści niejednego potrafią zainteresować.

Źródło: Rafamet

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę