Więcej obróbki, mniej formalności

Więcej obróbki, mniej formalności AMB

Rolnicy, terapeuci i wykwalifikowani rzemieślnicy osiągnęli swój limit w związku z rekordowym poziomem biurokracji. I nie tylko oni: Dyrektor generalny VDMA Thilo Brodtmann również wzywa do zmniejszenia obciążeń biurokratycznych. Uważa, że najnowsza ustawa jest zbyt szczegółowa, a miliard euro oszczędności, które zapewnia, to po prostu "kropla w morzu". Widzi jednak pierwsze oznaki ze strony rządzących, że te obawy i ekonomiczne dzwonki alarmowe zostały w końcu wysłuchane i "całym sercem" popiera propozycję Roberta Habecka, niemieckiego federalnego ministra gospodarki i działań na rzecz klimatu, dotyczącą dwuletniego zawieszenia niemieckiej ustawy o łańcuchu dostaw. Niezadowolenie wśród stowarzyszeń jest jednak namacalne. Zwłaszcza, biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczą.

Jeśli chodzi o "biurokrację", dzwonki alarmowe biją również dla przewodniczącego VDMA Precision Tools, Stefana Zecha. Jego zdaniem, średnie przedsiębiorstwa przemysłowe stoją w obliczu znacznych obciążeń kadrowych, organizacyjnych i finansowych, próbując sprostać obowiązkom legislacyjnym, które ostatecznie przynoszą niewielkie korzyści. Według badania VDMA, koszty w ubiegłym roku były nawet na równi z kosztami badań i rozwoju. Nie zapominając również o porównywalnie wysokich podatkach. Na rok 2023 BDI oszacowało średnie nominalne obciążenie podatkowe w Niemczech na prawie 30%.

Pogląd ten podzielają również inne kraje europejskie. Podczas konferencji prasowej VDMA Precision Tools na początku roku, szef grupy narzędzi skrawających VDMA Markus Horn, pełniący funkcję byłego prezesa Europejskiego Stowarzyszenia Narzędzi Skrawających (ECTA), zwrócił uwagę na prawodawstwo europejskie jako pierwsze wyzwanie do pokonania. Unijna biurokracja stanowi często ogromne obciążenie dla wielu firm i generuje przede wszystkim jedną rzecz: koszty.

Wspomniał on w szczególności o Europejskim Zielonym Ładzie, dyrektywie w sprawie społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw obowiązującej od 2025 r., dyrektywie w sprawie należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw oraz mechanizmie dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji dwutlenku węgla (CBAM). Ten ostatni ma na celu zapobieganie przenoszeniu sektorów przemysłowych do innych części świata. Jednocześnie władze w Brukseli chcą zachęcić producentów w krajach trzecich do ograniczenia emisji.

Podstawowa idea, która za tym stoi, nie jest taka zła. Jednak europejskie firmy eksportowe są obecnie mniej konkurencyjne na arenie światowej ze względu na dodatkowe obciążenia finansowe związane z CBAM i istnieje ryzyko przeniesienia emisji CO2 do krajów trzecich – mówi Horn.

To, że od jakiegoś czasu apele o reformę biurokracji stają się coraz głośniejsze, ma również wiele wspólnego z ogólną sytuacją gospodarczą. Presja jest coraz większa. Kraje członkowskie ECTA mogły mieć dobry początek 2023 r., jednak rosnąca liczba problemów ze sprzedażą w miarę upływu roku sprawiła, że menedżerowie coraz bardziej pesymistycznie patrzą w przyszłość.

Spojrzenie na rynki

Dane za ubiegły rok nie były wcale takie złe. W Niemczech rynek narzędzi wzrósł o 4%, co jest niezłym wynikiem w kontekście słabego otoczenia makroekonomicznego. Łańcuchy dostaw, które powróciły do biznesu po pandemii Covid, i wynikający z tego wzrost produkcji krajowej w niemieckim przemyśle motoryzacyjnym, wraz z wysokim wykorzystaniem produkcji i dystrybucją w inżynierii mechanicznej, miały pozytywny wpływ na początku ubiegłego roku. Eksport również odnotował niewielki wzrost o 2% – jednak z dużymi różnicami między poszczególnymi podsektorami i w zależności od kraju docelowego.

Z kolei słaby handel z Chinami utrzymuje się we wszystkich podsektorach. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku Stanów Zjednoczonych. Praktycznie cały kontynent amerykański otrzymał więcej narzędzi skrawających z Europy. Dostawy do Stanów Zjednoczonych wzrosły w pierwszych jedenastu miesiącach ubiegłego roku o 7%. Meksyk, drugi co do wielkości rynek na kontynencie amerykańskim, odnotował 18-procentowy wzrost dostaw narzędzi. Brazylia, trzeci co do wielkości rynek amerykański, odnotowała w tym samym okresie 6-procentowy wzrost.

W Niemczech popyt na obrabiarki pozostał stabilny. Włoski przemysł obrabiarkowy odnotował nawet rekordowe wyniki w ubiegłym roku, co doprowadziło do wysokiego popytu na narzędzia. W Hiszpanii sektor obrabiarek odnotował przyspieszenie w zakresie infrastruktury i sfinansował projekty, które wcześniej pozostawały w tyle, dzięki czemu na Półwyspie Iberyjskim sprzedano więcej narzędzi.

Jedynie Francja odnotowała słabe wyniki w zakresie obrabiarek w 2023 r., a ECTA spodziewa się niewielkiego trendu spadkowego w tym segmencie klientów w tym roku. Nadzieje pokładane są obecnie we francuskim przemyśle motoryzacyjnym, który wyprodukował o 13% więcej pojazdów. Hiszpański przemysł motoryzacyjny również spodziewa się solidnego wzrostu w 2024 roku. Produkcja samochodów we Włoszech również mogła cieszyć się silnym wzrostem w ubiegłym roku, jednak prognozy na ten rok są znacznie bardziej powściągliwe. Udana pierwsza połowa roku w Szwajcarii również straciła na tempie i, zgodnie z ogólnym obrazem, prognozy na 2024 r. pozostają ostrożne.

Innowacje na wyciągnięcie ręki

W ubiegłym roku nie było zbyt wielu sukcesów w podsektorach narzędzi precyzyjnych, uchwytów i produkcji narzędzi. Wygląda na to, że w nadchodzącym roku staną one przed jeszcze większymi wyzwaniami gospodarczymi. Wiodące międzynarodowe targi AMB, które odbędą się od 10 do 14 września br., będą doskonałą okazją do inwestycji w nowe technologie i innowacje.

Oprócz narzędzi i urządzeń mocujących na targach AMB tradycyjnie prezentowane będą wszystkie inne aspekty obróbki metali: obrabiarki i urządzenia produkcyjne, systemy sterowania i napędu, rozwiązania automatyzacji, a także technologię pomiarową i testową. Ci, którzy chcą dowiedzieć się więcej o Przemyśle 4.0, znajdą informacje o inteligentnych sieciach, aplikacjach CAD/CAM, robotyce współpracującej i sztucznej inteligencji.

Odbędzie się również specjalny pokaz zaprezentowany przez umati (uniwersalny interfejs technologii maszyn), inicjatywę VDW i VDMA, która od dawna prowadzi kampanię na rzecz wykorzystania otwartych standardów interfejsów opartych na OPC UA w inżynierii mechanicznej. Ten specjalny pokaz zademonstruje, w jaki sposób maszyny i systemy mogą komunikować się ze sobą lub mogą być zintegrowane z ekosystemami IT specyficznymi dla klienta i użytkownika. Interakcja maszyn zostanie również zaprezentowana w SmartFactory, w pełni zautomatyzowanym łańcuchu procesów w Entrance East.

Oprócz tego imponującego pokazu technologii po raz kolejny prezentowanego na AMB, odbędzie się wiele rozmów i dyskusji na temat warunków, w jakich ta technologia jest produkowana. Stefan Zecha po raz kolejny wzywa polityków do działania: "Potrzebujemy otwartych rynków, nowych umów o wolnym handlu i zniesienia barier handlowych!". Musi nastąpić znacznie szybsza ekspansja energii wiatrowej i słonecznej, kontynuuje, należy ustanowić niezbędne sieci przesyłowe i elektrownie gazowe gotowe na H2, a także obniżyć podatki od energii elektrycznej i opłaty sieciowe. Tylko wtedy możliwe będzie, jak wyjaśnia, lepsze zarządzanie zmianami klimatycznymi i zapewnienie dalszego istnienia przemysłu w Niemczech. I oczywiście był jeszcze jeden apel: "Mniej biurokracji - już dziś!".

Forum technologiczne VDMA

Odwiedzający targi AMB 2024 po raz kolejny będą mieli okazję zapoznać się z innowacyjnymi procesami obróbki, rozwiązaniami w zakresie mocowania oraz najnowszymi trendami w technologii pomiarowej i testowej na Forum Technologicznym VDMA w L-Bank Forum (Hala 1), stoisko 1B50. W licznych krótkich prezentacjach eksperci z firm członkowskich VDMA i instytutów badawczych pokażą, co już dziś jest możliwe, a także możliwości dla sektora obróbki metali w przyszłości. Odwiedzający będą mieli okazję do dalszej dyskusji z ekspertami, a także do nawiązania osobistego kontaktu z producentami. Wybrane prezentacje obejmują:

  • "Zapewnienie długiej żywotności - monitorowanie narzędzi w punkcie obróbki" –  Dr Matthias Luik, Hartmetall-Werkzeugfabrik Paul Horn
  • "Precyzyjna kontrola narzędzi dla µ-dokładnej obróbki" – Arndt Fielen, ZECHA Hartmetall-Werkzeugfabrikation
  •  "Wirtualny operator maszyny: Zmiana paradygmatu w obróbce precyzyjnej" – Dr Christian Hörr, ZEISS Digital Innovation
  •  "Wydajna automatyzacja wymaga inteligentnych mocowań" – Stefan Nitsche, HAINBUCH

Źródło: AMB

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę