Wózek liniowy T20 serii drylin W dla prowadnic ślizgowych

Wózek liniowy T20 serii drylin W dla prowadnic ślizgowych igus

Wraz z T20 serii drylin W, firma igus wprowadza na rynek nowy wózek liniowy, który ma takie same wymiary jak większość klasycznych odpowiedników prowadnic z łożyskami kulkowymi z recyrkulacją kulek. Umożliwia to szybką wymianę w stosunku 1:1 — bez żadnych zmian konstrukcyjnych aplikacji. Dzięki zastosowaniu drylin W Klienci czerpią korzyści z bezsmarowości, długiej żywotności, mniejszego wysiłku przy czyszczeniu i niższej masy systemu.

Niezależnie od tego, czy są to przesuwne drzwi szafki, regulacja siedzeń, czy dozownik butelek automatu do napojów: coraz więcej projektantów w przypadku prowadnic liniowych żegna się z klasycznymi systemami cyrkulacji kulek i polega na ślizgowych systemach liniowych drylin W od igus. Zmiana paradygmatu. Wynika to z faktu, że wózek nie toczy się, ale bardzo cicho ślizga po szynie na wkładkach wykonanych z wysokowydajnego tworzywa sztucznego. „Trwałość, bezsmarowość i bezobsługowość, higiena oraz niska masa: zalety drylin W są tak duże, że coraz więcej projektantów dokonuje nawet skomplikowanych zmian technicznych w swoich aplikacjach, aby je zastosować.” — mówi Kamil Niemyjski, menadżer produktu drylin w firmie igus. „Jest to wysiłek, którego w przyszłości chcielibyśmy oszczędzić naszym projektantom”. 

Powiązane firmy

igus Polska Sp. z o.o.

Wymiary połączeń identyczne, jak w prowadnicach z łożyskami kulkowymi z recyrkulacją kulek

Wizualnie wózek liniowy T20 przypomina klasyczny model z prowadnicą kulkową. „Wózek ma takie same wymiary, jak większość prowadnic z łożyskami kulkowymi z recyrkulacją kulek na rynku — z tą samą wysokością systemu i identycznymi wymiarami połączenia. Umożliwia to natychmiastową wymianę wózka w stosunku 1:1, a tym samym wygodną zmianę prowadnicy kulkowej na ślizgową — bez zmian konstrukcyjnych systemu." Do tej pory, porównywalnie szybka wymiana na wózki liniowe o tych samych wymiarach była możliwa tylko w systemie drylin T. „Dzięki nowemu wózkowi liniowemu T20 przejście z prowadnic z łożyskami kulkowymi z recyrkulacją kulek na bezsmarową i bezobsługową technologię liniową jest znacznie łatwiejsze.”

T20 osiąga wydajność od 2500 do 18 000 kilometrów podczas testu

Gama produktów drylin W charakteryzuje się wysokim stopniem elastyczności. Dzięki temu użytkownicy mogą wybierać między różnymi modelami szyn. Jedną z najpopularniejszych jest drylin WS-10-40 —  anodowana na twardo szyna liniowa wykonana z aluminium. Szyna charakteryzująca się płaską konstrukcją i odporną na skręcanie geometrią podwójnego wałka. Sprawdzono to podczas testów w laboratorium badawczym firmy igus. Wózek liniowy serii T20 poruszał się tam i z powrotem po szynie o długości 1000 milimetrów w trybie 24-godzinnym — z obciążeniem 250 N i przyspieszeniem 10 m/s2. System osiągnął wydajność 2500 kilometrów podczas działania na sucho. Odpowiada to dystansowi z Monachium do Kairu. Przy obciążeniu 2 kilogramów i niskiej prędkości przesuwu osiągnięto wydajność 18 000 kilometrów.

Trybowkładki 

W przeciwieństwie do systemów tocznych, wkładka nie wymaga żadnego zewnętrznego smarowania. Zintegrowane, mikroskopijne smary stałe zapewniają pracę na sucho o niskim współczynniku tarcia. Żywotność wózka liniowego jest praktycznie nieograniczona, ponieważ wkładki można wielokrotnie wymieniać. „Nasze różne wykładki drylin umożliwiają maksymalne wykorzystanie każdej aplikacji” — stwierdza Kamil Niemyjski. „Oprócz wersji aluminiowej opracowaliśmy również wózek liniowy wykonany ze stali nierdzewnej. W połączeniu z podwójnymi szynami wykonanymi ze stali nierdzewnej VA i wkładkami liniowymi, na przykład z materiału iglidur A160 zgodnego z wymogami FDA i UE, możliwe są również wyjątkowo higieniczne i odporne na intensywne czyszczenie zastosowania w sektorze spożywczym, medycznym i farmaceutycznym".

Źródło: igus

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę