Wydajne łożyska baryłkowe NSK

Wydajne łożyska baryłkowe NSK Shutterstock

Przez ostatnie cztery lata oddział walcowni na gorąco w hiszpańskiej hucie stali doświadczał nieoczekiwanie krótkiej żywotności łożysk, co prowadziło do kosztownych przestojów w produkcji. W rezultacie zakład nawiązał ścisłą współpracę z działem technicznym NSK, globalnej firmy specjalizującej się w łożyskach, w celu oceny zastosowania oraz rekomendacji rozwiązania opartego na łożyskach baryłkowych o dużej wydajności.

Podczas przeprowadzania technicznej analizy przyczyn źródłowych uszkodzeń łożysk zespół ekspertów NSK dokładnie przeanalizował środowisko produkcyjne oraz reżim smarowania pod kątem optymalizacji warunków pracy i przedłużenia żywotności. Ponadto, odpowiadając na prośbę działu utrzymania ruchu, dotyczącą ulepszeń procesowych, firma NSK dokonała przeglądu procedury montażu łożysk i stosowanych tolerancji. Uzyskane we współpracy ze stalownią informacje z analiz i przeglądów wskazywały, że wysoka temperatura robocza łożysk wynikała z kombinacji nieprawidłowego montażu i niewystarczającego smarowania związanego z wyższą wydajnością (i prędkościami pracy) w zakładzie.

Jednym z wielu zaleceń NSK było wykorzystanie łożysk baryłkowych NSKHPS (High Performance Standard) z większym wewnętrznym luzem promieniowym, które są lepiej dopasowane do tego typu warunków zastosowania. Łożyska baryłkowe firmy NSK wytrzymują trudne warunki pracy i są odporne na zatarcie oraz zużycie eksploatacyjne, pomimo występowania ciągłych wibracji, niewspółosiowości i obciążeń udarowych. Dzięki podjętym działaniom zużycie łożysk w stalowni spadło do jednej piątej poprzedniego poziomu, co przełożyło się na ograniczenie przestojów produkcyjnych i wymagań konserwacyjnych.

Łożyska

Łożyska baryłkowe NSKHPS oferują nie tylko stabilność temperaturową do 200°C, ale także obciążalność dynamiczną wyższą o ok. 25% od standardu branżowego. W rezultacie klienci otrzymują łożyska, które zapewniają dwukrotnie dłuższą żywotność w porównaniu do najczęściej spotykanych alternatyw. Oprócz zaawansowanych rozwiązań z zakresu technologii ruchu firma NSK oferuje klientom merytoryczne wskazówki dotyczące maksymalizacji wydajności łożysk. W przypadku oddziału walcowania na gorąco przełożyło się to na większą trwałość łożysk.

Firma może jednak zwiększyć wartość dodaną na wiele innych sposobów, w tym poprzez następujące elementy: generowanie wyższej wydajności, ograniczanie zapasów/stanów magazynowych, podnoszenie umiejętności klientów dzięki ukierunkowanym szkoleniom, świadczenie usług instalacyjnych i inspekcyjnych na miejscu oraz dostarczanie raportów technicznych lub analiz smarowania. Huta stali była bardzo zadowolona z wdrożenia zaleceń NSK i wynikających z tego korzyści, o czym świadczy nowe zamówienie na łożyska baryłkowe NSKHPS złożone na początku 2021 r., gdy rynek zaczął odradzać się po skutkach pandemii.

Źródło: NSK

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę