Wykorzystanie rozwiązań Omron w procesie pakowania produktów

Wykorzystanie rozwiązań Omron w procesie pakowania produktów Omron

Rozwiązanie opakowaniowe ze zintegrowaną robotyką oraz sterowaniem firmy Omron i B Electrical Engineering zapewnia skalowalne procesy i wysokiej jakości produkcję kontraktową szybko rotujących towarów konsumpcyjnych (FMCG), takich jak luksusowe produkty do pielęgnacji domu i ciała czy wyroby cukiernicze.

Wraz ze zmieniającymi się potrzebami konsumentów i rosnącym niedoborem siły roboczej technologie robotyczne stanowią doskonałe uzupełnienie procesów pakowania. Cykle eksploatacji produktów są coraz krótsze, a producenci szukają większej elastyczności. Wiodący producent kontraktowy Vetipak odpowiedział na te wyzwania dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu automatyzacyjnemu, które łączy w sobie zalety pracy ludzkiej i technologii. Firma Vetipak potrzebowała zautomatyzować proces pakowania wyrobów cukierniczych i kosmetyków luksusowych, zapewniając jednocześnie szybkość, skalowalność i jakość procesu. Zdecydowała się na automatyzację trzech nowych linii pakujących z wykorzystaniem robotyki przemysłowej firmy Omron, wdrożonych we współpracy z Omron Solution Partner – firmą B Electrical Engineering.

Powiązane firmy

Omron Electronics

Niedawno poczyniliśmy znaczne inwestycje w rozwój naszych zakładów w Holandii, w tym w objęty pełnym sterowaniem budynek z kontrolą temperatury, ciśnienia powietrza i wilgotności, a także najnowocześniejsze zautomatyzowane linie produkcyjne z technologią robotyki. Nowe linie musiały zostać przystosowane do obsługi pakowania dużych ilości różnorodnych produktów. Poszukiwaliśmy również rozwiązań, które byłyby łatwe w obsłudze, bezpieczne i bezproblemowe we współpracy z naszym personelem – stwierdza Mark van der Burgt, dyrektor ds. handlowych w Vetipak.

Innowacyjne podejście do produkcji kontraktowej

Zintegrowany sterownik robotyki NJ501-R firmy Omron został opracowany z myślą o zastosowaniach wymagających szybkiego przetwarzania w celu sterowania maszyną, zapewnienia bezpieczeństwa, niezawodności i uproszczenia konserwacji. 

Nowy zintegrowany sterownik robota firmy Omron to idealne rozwiązanie dla potrzeb firm takich jak Vetipak, które nie tylko zapewni odpowiednią wydajność, ale także pozwoli w naturalny sposób zaoszczędzić czas programowania. Dzięki jednemu sterownikowi można osiągnąć płynną, bezproblemową integrację sekwencji, ruchu i sterowania robotem – mówi Guy Beyens, dyrektor zarządzający B Electrical Engineering.

Dzięki zintegrowanemu sterownikowi pozycja robota jest uaktualniana w czasie rzeczywistym, co jest szczególnie ważne np. w procesie klejenia opakowań. Rozwiązanie to umożliwia reagowanie na czynniki środowiskowe i dostosowanie do bieżących potrzeb, umożliwiając pracownikom technicznym i operatorom uzyskanie większej niezależności. Możliwe jest np. ustawienie daty na opakowaniu lub pozycji klejenia robota bezpośrednio z panelu dotykowego.  

Bardzo dokładne oklejanie było dodatkową korzyścią dla klienta końcowego, ponieważ poprawia to jakość opakowania. Luksusowe produkty muszą wyglądać dobrze, więc klejenie musi być wykonane precyzyjnie. Dla przemysłu spożywczego z kolei ważne jest, aby opakowanie dobrze chroniło przed wpływem czynników zewnętrznych. Wszystko to jest możliwe dzięki technologii robotyki firmy Omron – dodaje Mark van der Burgt.

Dla Vetipak kluczowe znaczenie miała także elastyczność nowych linii. Firma oczekiwała  w szczególności możliwości łatwej wymiany formatu opakowań. 

Vetipak dodała kolejne 17 nowych robotów do swojej bazy wraz ze zintegrowanymi sterownikami robotów Omron. Inwestycja firmy Vetipak nie wiąże się wyłącznie z produkcją detalicznych opakowań konfekcyjnych lub składania luksusowych zestawów podarunkowych. Elastyczność zastosowanej technologii sprawia, że również przyszłe potrzeby mogą zostać zaspokojone dzięki przeprogramowaniu czy przeniesieniu robotów na nowe lub inne linie – podkreśla Sylvie Van De Weghe, dyrektor ds. sprzedaży Omron w Belgii i Luksemburgu. 

Źródło: Omron

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę