Wzrost wydatków na badania i rozwój

Wzrost wydatków na badania i rozwój Bain & Company

Wydatki firm na badania i rozwój będą rosły średnio o 10% rocznie do 2026 r. pomimo wysokiej inflacji i niepewności na rynku, wynika z najnowszego badania firmy doradczej Bain & Company. Firmy inwestują w R&D z zamiarem szybszego wprowadzenia produktów na rynek i wdrożenia nowoczesnych technologii. Największym wyzwaniem pozostaje brak wykwalifikowanej kadry.

Do 2026 r. roczne wydatki firm na badania i rozwój osiągną 2,72 bln euro wobec 1,85 bln w 2022, co oznacza wzrost o niemal połowę. Prognoza odzwierciedla trend obserwowany już we wcześniejszych latach. Między 2016 a 2021 rokiem wydatki na R&D, mierzone jako procent przychodu wzrosły o 23%, podczas gdy udział innych kategorii kosztowych takich jak marketing i sprzedaż, czy administracja spadł odpowiednio o 10% i 5%. Prognozowany przez Bain & Company dalszy wzrost wydatków na badania i rozwój w największym stopniu będzie opierał się na inwestycjach w technologie cyfrowe. 

Już w trakcie poprzednich kryzysów gospodarczych obserwowaliśmy, że firmy dążą do utrzymania lub zwiększenia wydatków na badania i rozwój niezależnie od sytuacji zewnętrznej – mówi Marcin Szczuka, partner w Bain & Company. – Z takim zjawiskiem mieliśmy do czynienia choćby w trakcie globalnego kryzysu finansowego w latach 2008-09.
 
Wzrost wydatków na badania i rozwój najczęściej deklarują przedstawiciele branży motoryzacyjnej, lotnictwa i obronności oraz energetyki. Inwestycje w technologie cyfrowe głównie bazują na rozwiązaniach związanych ze sztuczną inteligencją, uczeniem maszynowym i cloud computing.

Firmy inwestują w badania i rozwój głównie z zamiarem zwiększenia konkurencyjności: przyspieszenia wprowadzenia produktów na rynek, unowocześnienia produkcji, tworzenia nowych produktów i rozwiązań, czy też wdrażania zasad ładu środowiskowego, społecznego i korporacyjnego (ESG).

Dla firm, które strategicznie inwestują w rozwój, spowolnienie gospodarcze to dobra okazja do zyskania przewagi konkurencyjnej w wyścigu o innowacje – dodaje Marcin Szczuka. – Zwiększanie wydatków na badania i rozwój opłaci się w przyszłości.

Hamulcem dla dalszego rozwoju są braki kadrowe. Aż 73% przedstawicieli firm badanych przez Bain & Company deklaruje, iż brak wykwalifikowanej kadry inżynierskiej jest obecnie głównym problemem dla wdrażania nowoczesnych rozwiązań. W największym stopniu dotyczy to firm branży nowych technologii. Najbardziej poszukiwani są specjaliści analizy danych, baz danych, sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa i programiści. 

Nie ma łatwego rozwiązania na problem braku kadr – mówi Marcin Szczuka. – W związku z tym spodziewamy się, że w najbliższych latach coraz większą popularnością cieszyć się będzie outsourcing i offshoring usług związanych z badaniami i rozwojem.

Badanie poświęcone R&D zostało przeprowadzone wśród ponad 500 przedstawicieli firm z różnych części świata, których roczne wydatki na ten cel przekraczają 25 mln dolarów. Wydatki 11% uczestników badania przekraczają 1 mld dolarów. 

Źródło: Bain & Company 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Targowy METAL 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę