Zakłady Magnezytowe Ropczyce poprawiają rentowność

Reklama
Reklama

Spółka zapowiada wypłatę dywidendy wyższej – zarówno pod względem kwoty, jak i pod względem procentowym – od ubiegłorocznej. Pozwoli im na to wzrost rentowności. Grupa po trzech kwartałach zwiększyła przychody jednocyfrowo, a zysk netto niemal o połowę.

Mamy jasną politykę dywidendową, dywidenda z roku na rok rośnie i wartościowo, i procentowo – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Robert Duszkiewicz, wiceprezes zarządu ds. finansowych Zakładów Magnezytowych Ropczyce. – Jeśli wszystko będzie się toczyło tak jak do tej pory w ciągu trzech kwartałów tego roku, to dywidenda za rok 2015 powinna być kolejny raz wyższa niż za rok poprzedni wypłacona w 2016 roku.

Reklama

Zakłady Magnezytowe Ropczyce wypracowały w ciągu trzech kwartałów 2015 roku prawie 11 mln zł skonsolidowanego zysku netto. Przychody ze sprzedaży firmy wyniosły 172 mln zł, co oznacza wzrost o 8,3 proc.

Jesteśmy zadowoleni z tych wyników, wynik netto wzrósł o prawie 50 proc. przy 8-proc. wzroście sprzedaży, więc trudno nie być zadowolonym z tych wyników w tak trudnym otoczeniu makroekonomicznym, ale apetyt na więcej jak zawsze jest – podkreśla wiceprezes zarządu ds. finansowych Zakładów Magnezytowych Ropczyce.

Firma specjalizuje się w produkcji materiałów ogniotrwałych, które stanowią niezbędny element wyłożeń pieców i urządzeń cieplnych pracujących w wysokich temperaturach. Swoje wyroby sprzedają zarówno w Polsce, jak i za granicą. Ich odbiorcami było głównie hutnictwo, ale spółka stara się poszerzać krąg odbiorców, tworząc produkty poszukiwane także przez inne branże.

Stawiamy na kilka rynków, przede wszystkim segment metali nieżelaznych – mówi Robert Duszkiewicz. – Miedź, ale również srebro, również inne metale, oraz przemysł cementowo-wapienniczy. Na pewno na te dwa segmenty będziemy mocno stawiać. Nie rezygnujemy jednak z naszego głównego pola działalności, czyli hutnictwa żelaza i stali. Wchodzimy również w nowe segmenty, czyli recykling i przemysł szklarski.

Reklama

Robert Duszkiewicz podkreśla, że nowe rynki szybko się rozwijają. Na przykład przemysł cementowo-wapienniczy miał w 2008 roku 8 proc. udziału w sprzedaży Ropczyc, a dziś kształtuje się na poziomie 19 proc. Podobnie jest z przemysłem metali nieżelaznych, którego udział również sięga 20 proc., a w 2008 roku wynosił kilkanaście.

Te przemysły generują też bardzo satysfakcjonujące nas marże. Produkujemy tam wyroby, które są nieosiągalne w produkcji dla producentów tanich, ilościowych ze Wschodu, Dalekiego Wschodu i Bliskiego Wschodu, konkurencja tutaj jeszcze nie jest tak duża jak np. w przemyśle hutnictwa i żelaza, więc jest to naprawdę dla nas ważny segment w naszej ofercie.

By poprawiać swe produkty, firma inwestuje w prace badawczo-rozwojowe. W ostatnich latach zrealizowała kilka projektów innowacyjnych o wartości, w sumie ponad 40 mln zł, z czego prawie 18 mln zł uzyskała ze środków Unii Europejskiej.

Te projekty już w większości zakończyły się w roku 2014 i 2015 – informuje wiceprezes Robert Duszkiewicz z Zakładów Magnezytowych Ropczyce. – W IV kw. tego roku chcemy zakończyć najmniejszy projekt opiewający na kwotę 1,7 mln zł, z czego dofinansowanie stanowi 0,8 mln zł. Jest to projekt polegający na ulepszeniu własności form stosowanych do wyrobu materiałów ogniotrwałych, co pozwoli zwiększyć ich żywotność, a tym samym obniżyć koszty.

Źródło: Newseria

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama