Zautomatyzowany optyczny system skanujący CUBE-R

Zautomatyzowany optyczny system skanujący CUBE-R ITA

System CUBE-R to szybkie, dokładne i kompletne rozwiązanie dla aplikacji kontroli jakości produktów w warunkach produkcyjnych. System posiada zaimplementowany skaner MetraSCAN R-Series wykorzystujący technologię niebieskiego lasera, dzięki której możliwa jest akwizycja bardzo wymagających powierzchni – często niemożliwych do zeskanowania przy użyciu skanerów działających w oparciu o światło strukturalne.

Zastosowanie superszybkich kamer umożliwia skanowanie z prędkością blisko 2 milionów punktów na sekundę, a nowy projektor laserowy pozwala bez trudu pozyskiwać dane z krawędzi otworów elementów wykonanych z blachy. System dostarczany jest jako kompletne rozwiązanie występujące w 16 różnych konfiguracjach. Klient może wybrać spośród różnego rodzaju wygrodzenia, systemów zabezpieczeń czy nośności stołu obrotowego. 

Powiązane firmy

Urządzenie śledzące C-Track
Urządzenie śledzące C-Track

Wysoka dokładność systemu wynika z zastosowania optycznego urządzenia śledzącego C-TRACK z wbudowanym systemem fotogrametrycznym posiadającym wysokiej częstotliwości kamery, które umożliwia precyzyjne obserwowanie skanera oraz skanowanego obiektu w czasie rzeczywistym. Dzięki temu zarówno skaner jak i obiekt skanowany mogą się poruszać, a sam proces skanowania jest zupełnie niewrażliwy na występujące na hali produkcyjnej drgania wywołane przez pracujące maszyny.

Sterowanie systemem
Sterowanie zautomatyzowanym procesem skanowania 3D

Urządzenie może pracować w automatycznym cyklu trwającym 24 godziny, 7 dni w tygodniu, podczas którego mogą być mierzone elementy o długości do 3 m i wysokości 1,5 m. Kalibracja optyki odbywa się w pełni automatycznie, z wykorzystaniem automatycznego urządzenia kalibrującego traker oraz specjalnej płyty kalibrującej głowicę skanującą.  

Specyfikacja techniczna systemu CUBE-R
Specyfikacja techniczna systemu CUBE-R

System CUBE-R obsługiwany jest przez innowacyjne oprogramowanie VXscan-R pozwalające na przygotowanie ścieżki robota, symulacje oraz uruchomienie programu skanowania w kilku prostych krokach. Dzięki inteligentnym algorytmom cały proces staje się szybki i prosty. Ponadto oprogramowanie umożliwia pełną konfigurację parametrów skanera oraz kalibrację systemu. Posiada wbudowany system bezpieczeństwa zapewniający wykrywanie i unikanie kolizji. Dodając do tego intuicyjny interfejs użytkownika, zyskujemy narzędzie, które do obsługi nie wymaga znajomości programowania robotów i zapewnia szybkie wdrożenie operatorów. System współpracuje również z wiodącymi programami: Metrologic Group - X4 i-Robot, 3D Systems – Geomagic Solutions oraz InnovMetric Software – PolyWorks. 

Specyfikacja techniczna zautomatyzowanego optycznego systemu skanującego MetraSCAN R-Series
Specyfikacja techniczna zautomatyzowanego optycznego systemu skanującego MetraSCAN R-Series

Jest to aktualnie najprawdopodobniej najszybszy automatyczny system pomiarowy na świecie, niewrażliwy na zakłócenia przemysłowe - typu drgania lub zmiany natężenia oświetlenia. Co ważne, umożliwia skanowanie powierzchni refleksyjnych bez ich specjalnego przygotowania czy sztywnego zamocowania części, a nadto jest dostarczany jako kompletne rozwiązanie zintegrowane z linią produkcyjną.

Źródło: ITA

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę