Znaczenie OZE i cyfryzacja obrotu w sprzedaży energii będą coraz większe

Reklama
Reklama

Choć obecnie w polskiej energetyce jest nacisk na to, by kontynuować inwestycje w źródła energii oparte o węgiel kamienny, to rosnąć będzie znaczenie odnawialnych źródeł energii, mówi Maciej Kowalski, członek zarządu spółki Enefit, należącej do Eesti Energia, największego koncernu energetycznego w krajach bałtyckich. Drugim trendem jest postępująca cyfryzacja obrotu biznesowego w sprzedaży energii elektrycznej i gazu. Kierunek dalszego rozwoju rynku będzie zależeć od polityki energetycznej Polski do 2050 roku.

W obecnej chwili są prowadzone prace nad polityką energetyczną Polski do 2050 roku. Jest to dokument rządowy, od którego będą zależały dalsze losy rynku energetycznego w Polsce – powiedział agencji informacyjnej Newseria Inwestor Maciej Kowalski, członek zarządu Enefit.

Reklama

Zgodnie z założeniami polityki energetycznej państwa do 2050 r. podstawą polskiej energetyki ma pozostać węgiel. Obecnie węgiel odpowiada za 85 proc. polskiego zapotrzebowania na energię elektryczną i za 70 proc. zapotrzebowania na ciepło. Dokument wskaże kierunek, w którym podąży polska energetyka, by zapewnić bezpieczeństwo i konkurencyjność gospodarki, a także zrównoważony rozwój i poszanowanie środowiska. Jak zapowiadał resort energii, w polityce pojawi się pojęcie prosumenta, czyli odbiorcy, który również wywarza energię.

Na tę chwilę, wiadomo, jest położony nacisk na to, aby kontynuować inwestycje w źródła oparte o węgiel kamienny, o naturalne zasoby Polski, przy czym nie są one wystarczające, o czym też powszechnie wiadomo. Nie są one wystarczające do tego, aby zaspokoić zapotrzebowanie w kraju, w związku z czym istotne będzie uzupełnienie tych potrzeb innymi technologiami – podkreślił Kowalski.

Dominującym trendem na świecie jest wzrost znaczenia odnawialnych źródeł energii i podobny trend – zdaniem eksperta – będzie mieć miejsce w Polsce.

Reklama

Drugim zagadnieniem wpływającym w znaczącym stopniu na ten rynek jest postępująca cyfryzacja obrotu biznesowego, zawierania umów, co powoduje również, że produkty będą coraz bardziej zaawansowane, jeżeli chodzi o sprzedaż energii i gazu ziemnego – zaznaczył Kowalski.

Panujące na rynku niskie marże oraz występująca niepewność powoduje, że trudno jest przewidywać zachowanie cen, wpływ na nie będzie miał rozwój handlu międzynarodowego i wytyczne dotyczące wytwarzania.

W związku z czym do momentu pojawienia się jasnej koncepcji rządu, jeżeli chodzi o rozwój poszczególnych segmentów w kontekście regulacji, wydaje się, że nie ma jakiegoś sygnału cenowego, który byłby w tej chwili widoczny na rynku – powiedział członek zarządu Enefit.

Ze względu na niepewność na rynku spółka Enefit obecnie nie ma planów inwestycyjnych w segmencie wytwarzania energii, planuje się skoncentrować na handlu. Pod koniec roku należąca do Eesti Energia, największego koncernu energetycznego w krajach bałtyckich, firma zaoferuje klientom biznesowym możliwość zakupu energii elektrycznej, a w drugim kwartale 2017 r. w ofercie pojawi się również gaz ziemny.

Źródło: Newseria

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama