Zrobotyzowane stanowisko wyszkoli pilotów

Zrobotyzowane stanowisko wyszkoli pilotów AKTW

Firma AKTW Automation, przy wykorzystaniu produktów firmy Omron, zakończyła wdrażanie prac B+R nad prototypem zrobotyzowanego systemu symulacji lotniczych. Zadaniem konstruktorów i badaczy było stworzenie warunków symulacyjnych jak najbardziej zbliżonych do tych, które mogą występować podczas obsługi maszyn lotniczych.

Wirtualna rzeczywistość, realne korzyści

Firma AKTW Automation w ramach środków pozyskanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju, przy wykorzystaniu produktów i rozwiązań Omron, zaprojektowała urządzenie pozwalające na prowadzenie szkoleń dla pilotów w środowisku zbliżonym do rzeczywistego. Maszyna współpracuje z technologią VR  jak również jest w stanie wykorzystywać standardowe metody wyświetlania i rzucania obrazów wykorzystanych do wizualizacji świata virtualnego. Oprócz realnych efektów w postaci wysokiej jakości wizualizacji, system wyposażony jest w tzw. Active Desktop, który umożliwia interakcje ze środowiskiem symulacyjnym. Dzięki temu osoby odbywające szkolenie nabywają wiedzę dotyczącą obsługi symulowanych pojazdów oraz poznają warunki fizyczne, jakie występują podczas np. lotów helikopterem.

Powiązane firmy

grafika zrobotyzowanego symulatora lotniczego
Zrobotyzowane stanowisko symulacji lotniczych nowej generacji

Klatka pod kontrolą

System umożliwia przemieszczanie przy pomocy potężnego ramienia we wszystkich osiach specjalnej klatki, symulującej kabinę statku powietrznego, w której znajdują się piloci. Kontrolowany jest przez jednostkę nadrzędną PLC, układającą algorytm pracy urządzenia na podstawie zebranych informacji.

Wykorzystano tutaj model sterownika OMRON NJ, który w połączeniu z serwonapędami 1S stanowi idealnie rozwiązanie pozwalające uzyskać założone rezultaty.

sterownik

Kontrolę nad bezpieczeństwem sprawuje najnowszy sprzęt, w tym laserowe skanery otoczenia oraz przekaźniki rozłączające. W przypadku nagłych zatrzymań silniki przerywają pracę dzięki hamulcom elektromagnetycznym.

Do różnych środowisk

Urządzenie działa w dowolnym środowisku sieciowym i potrafi współpracować z innymi urządzeniami umożliwiającymi symulacje. Dzięki standardom TCP/ IP jest wszechstronne i pozwala na wprowadzanie szybkich zmian. Wbudowany edytor zapewnia również opcję symulowania różnych scenariuszy. 

Źródło: Omron

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę