Napędy serwohydrauliczne do sprężarek wodoru i pomp kriogenicznych zwiększają wydajność tych urządzeń i skracają cykle tankowania.
Naukowcy z Helmholtz-Zentrum Hereon opracowali sztuczne skrzela, które potrafią pozyskiwać tlen z wody morskiej w celu zasilania ogniw paliwowych, wykorzystywanych do napędzania autonomicznych pojazdów podwodnych podczas długich misji badawczych.
Firma SEW-EURODRIVE, jako lider techniki napędowej, zaprezentuje podczas targów Control & Drives Poland w Ptak Warsaw Expo (21-23 stycznia 2025) najnowsze rozwiązania z zakresu techniki napędowej i automatyzacji produkcji.
Rosnące wymagania dotyczące różnych obszarów nie omijają również branży logistycznej i procesów przeładunkowych. Żeby wspomóc przedsiębiorstwa w zakresie automatyzacji, wydajności i efektywności, firma SEW-EURODRIVE oferuje różnorodne, skalowalne rozwiązania dla układów sortujących i ich podajników (tzw. infeed).
Modułowy system automatyki MOVI-C, oferowany przez SEW-Eurodrive, stanowi innowacyjne rozwiązanie, które doskonale wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju #TheGreenSideOfDrive, opisaną w najnowszym raporcie za rok 2023.
McLanahan Corporation jest globalnym dostawcą systemów procesowych dla różnych branż, w tym górnictwa i przetwórstwa minerałów. Wśród produktów firmy znajduje się grupa urządzeń przesypowo-kruszących wyposażonych w hydrauliczne układy napędowe Hägglunds firmy Bosch Rexroth.
Na targach Hannover Messe 2025 międzynarodowy sektor technologii napędów i energii płynów po raz kolejny zademonstruje swoją siłę i znaczenie jako największy segment dostawców w międzynarodowym biznesie inżynieryjnym pod marką „Motion & Drives”.
Aby zapewnić łatwe wprowadzenie do automatyzacji, firma igus wprowadziła nowy dwuwałowy silnik krokowy do swojej szerokiej oferty technologii liniowej drylin.
Prowadzenie firmy w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju jest jednym z głównych celów transformacji w gospodarce. Dlatego właśnie na tegorocznych targach w Hanowerze SEW-Eurodrive zaprezentuje produkty, usługi i rozwiązania pod hasłem "Sustainable thinking. Modular drive."
Jednym z czynników ograniczających roboty współpracujące cztero-, pięcio- lub sześcioosiowe jest to, że są one nieruchome. Zazwyczaj są po prostu przykręcone do podłoża w ustalonej pozycji, aby mogły pracować w określonej przestrzeni roboczej. Dodanie siódmej osi zdecydowanie zmienia ten stan rzeczy.
Siemens podpisał umowę przejęcia działu technologii napędów przemysłowych (IDT) firmy ebm-papst. Dział ten, zatrudniający ok. 650 osób, obejmuje inteligentne, zintegrowane systemy mechatroniczne w zakresie ochronnym bardzo niskiego napięcia oraz innowacyjne systemy sterowania ruchem.
Firma One Two Beer stworzyła zautomatyzowany nalewak do piwa, wykorzystujący bezsmarowny, higieniczny system prowadzenia liniowego drylin.
Firma Nüwiel skonstruowała pierwszą na świecie przyczepę rowerową z silnikiem elektrycznym, która oferuje zrównoważony i niezawodny sposób transportu towarów o wadze do 130 kg. Aby urzeczywistnić koncepcję eTrailer, inżynierowie Nüwiel wykorzystali standardowe komponenty firmy norelem.
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali nową technologię otrzymywania eteru dimetylowego z małych złóż węglowodorów. W specjalnie stworzonym demonstratorze można zbadać cały proces powstawania tego paliwa, które jest atrakcyjną ekologicznie alternatywą dla oleju napędowego do silników diesla.
17 września 2023 r, o godz. 16.55 odbył się udany lot pierwszej w historii Politechniki Warszawskiej rakiety z napędem hybrydowym. Twardowsky – bo tak nazywa się maszyna – to dzieło Studenckiego Koła Astronautycznego.
Chcesz otrzymać nasze czasopismo?