We wrześniu 2023 roku zainaugurowano projekt badawczo-rozwojowy WaterSense – ASIR, którego głównym celem jest stworzenie i komercjalizacja nowatorskiego systemu monitorowania jakości wód na terenie Polski.
Nie występują w naturze – są projektowane i tworzone przez człowieka, ale mają niezwykłe właściwości mechaniczne. Mowa o metamateriałach tensegrity.
Innowacyjna technologia Water Sense służy do zarządzania jakością wody w czasie rzeczywistym. Kompleksowy system identyfikacji zagrożeń stanu rzek działa w oparciu o rozwiązania Internetu Rzeczy (IoT) i wykorzystuje autonomiczne stacje pomiarowe.
Laboratorium Symulatorów na Politechnice Warszawskiej wzbogaciło się o kolejny sprzęt, który pomoże studentom w zdobywaniu wiedzy o projektowaniu i budowie samolotów.
Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej będzie częścią jednej z czterech europejskich linii pilotażowych w zakresie zaawansowanych technologii półprzewodnikowych.
W dniu 7 marca rozstrzygnięto XXVII edycję Konkursu im. dr. inż. Marka Poncyliusza na najlepszą pracę inżynierską/ magisterską na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych (SiMR) Politechniki Warszawskiej.
Kto chociaż raz nie odczuł na własnej skórze problemów na kolei? Uszkodzenia, wypadki, złe warunki atmosferyczne i związane z nimi opóźnienia mogą skutecznie uprzykrzyć życie.
Ma być zrównoważony, a przy tym szybki, efektywny, niezawodny. Jak uzyskać taki efekt? Odpowiedzią może być… kolej. W ramach projektu UrbFRail powstają narzędzia, które poprawią tworzenie i rewitalizację towarowych węzłów kolejowych w miastach.
Specjaliści z Polski, Finlandii, Norwegii, Łotwy, Słowenii i Hiszpanii łączą siły, żeby zredukować emisję dwutlenku węgla w branży budowlanej i ograniczyć zapotrzebowanie na nowe surowce.
Po 2,5 roku intensywnych prac i przygotowań TOTORO zaprojektowany przez studentów Politechniki Warszawskiej został wyniesiony do stratosfery. Eksperyment był częścią międzynarodowego programu REXUS/BEXUS.
17 września 2023 r, o godz. 16.55 odbył się udany lot pierwszej w historii Politechniki Warszawskiej rakiety z napędem hybrydowym. Twardowsky – bo tak nazywa się maszyna – to dzieło Studenckiego Koła Astronautycznego.
Modułowy system sterowania infrastrukturą komputera kwantowego, systemy zakłócania stacji radiolokacyjnych, wysokorozdzielcze radary czy systemy rakietowe – to tylko niektóre rozwiązania technologiczne, jakie Politechnika Warszawska zaprezentuje podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach (5–8 września 2023 r.).
Kolejny ważny krok w badaniach nad materiałami dwuwymiarowymi. Dr inż. Jakub Sitek z Wydziału Fizyki PW wraz z międzynarodową grupą badaczy opracował nową metodę, która otwiera drzwi do masowej produkcji urządzeń opartych na materiałach 2D. Wyniki prac zespołu ukazały się na łamach „ACS Applied Materials & Interfaces”.
Przez prawie dwa lata studenci Politechniki Warszawskiej pracowali nad planami dekarbonizacji dla Warszawy. Plany powstały i zostały zaprezentowane.
Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad stworzeniem reaktora fotokatalitycznego, który posłuży do wytwarzania ekologicznego wodoru z biomasy i energii słonecznej. Gotowe są już poszczególne elementy technologii, teraz trwają prace nad ich integracją i testami w warunkach zbliżonych do operacyjnych.
Chcesz otrzymać nasze czasopismo?