W 2023 r. dekarbonizacja i ochrona środowiska miały wyraźnie rosnące znaczenie w działalności przedsiębiorstw – to wniosek z pierwszego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki, który stanowi nowy barometr zielonej transformacji.
Pandemia i wojna w Ukrainie wpłynęły negatywnie na sytuację gospodarczą niemal wszystkich krajów europejskich. Dotkliwie uderzyły także w PKB Niemiec.
Co jakiś czas w mediach powraca temat biometanu. Ostatnio przy okazji polskiego KPEiK, w którego wersji podstawowej zabrakło mocnej, biometanowej strategii.
W Polsce działalność innowacyjną prowadzi blisko 35% krajowych przedsiębiorstw – to wciąż niewiele w porównaniu do unijnej średniej sięgającej prawie 53%.
W 2023 r. Grupa Orlen załadowała w terminalu w Świnoujściu rekordową liczbę 8423 cystern LNG o łącznym wolumenie ponad 149,5 tys. ton. To o prawie 60% więcej niż w 2022 r., kiedy terminal opuściło 5357 cystern.
Zdaniem ekspertów, polski przemysł ma szanse wrócić na ścieżkę wzrostu. Czy rzeczywiście możemy spodziewać się większych inwestycji oraz odbicia w krajowej konsumpcji?
Strajk generalny w Niemczech, największy od lat kryzys gospodarczy w tym kraju, mniej inwestycji zagranicznych. Sytuacja u naszych sąsiadów w realny sposób odbija się na zachodniopomorskiej gospodarce.
Robotyzacja przemysłu przyczynia się do zwiększenia wydajności, jakości produkcji i innowacyjności polskich przedsiębiorstw. Automatyzacja procesów produkcyjnych nie tylko zmienia krajobraz przemysłowy, ale także kreuje nowe potrzeby na rynku pracy.
Tylko nowoczesne przemysł i gospodarka zagwarantują w dłuższej perspektywie utrzymanie wysokiego tempa ich rozwoju. Jednym z bezwzględnych warunków tego rozwoju są innowacyjne przedsiębiorstwa, od których w dużej mierze zależy konkurencyjność całego sektora przemysłowego.
Polski eksport w dalszym ciągu przeważa nad importem. W okresie styczeń – kwiecień br. dodatnie saldo wyniosło ponad 19 mld zł. Kwiecień był czwartym miesiącem z rzędu dodatniego bilansu płatniczego po 18 miesiącach ujemnego salda. Siłą zadziwiał zwłaszcza eksport. Zdaniem głównego ekonomisty Krajowej Izby Gospodarczej takiego tempa nie da się utrzymać w nadchodzących miesiącach. Podobne są prognozy NBP, który wskazuje na słabnięcie gospodarek najważniejszych partnerów handlowych Polski.
Dekarbonizacja, poprawa efektywności energetycznej, zrównoważony rozwój, znaczne inwestycje w rozwój sieci energetycznych – to zdaniem ekspertów Luneos najważniejsze megatrendy, które na zawsze zmienią sektor energetyczny w Polsce.
Fundusze unijne są jedenym z głównych instrumentów wsparcia innowacji dla przedsiębiorców w Polsce. Choć zainteresowanie tym instrumentem finansowania innowacji wzrasta, nadal plasujemy się poniżej średniej unijnej pod względem wysokości nakładów na badania i rozwój w porównaniu do PKB1.
Ubiegły rok, jak wynika z najnowszego raportu Międzynarodowej Federacji Robotyki, przyniósł gwałtowny wzrost liczby nowych robotów przemysłowych. Rekordowy poziom robotyzacji mieliśmy zarówno w skali globalnej, jak i większości gospodarek krajowych.
Ruszyła rejestracja na konferencję „Nowy Przemysł 4.0“ – wydarzenie towarzyszące Międzynarodowym Targom Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX.
Tocząca się wojna w Ukrainie ma silny wpływ na sytuację gospodarczą w całej Europie. Dlatego też Komisja Europejska zweryfikowała swoje prognozy dotyczące unijnej gospodarki, jak i jej poszczególnych państw. Co ciekawe, w tym roku podniosła prognozę wzrostu PKB dla Polski, choć jednocześnie czeka nas wyższa inflacja niż pierwotnie zakładano.
Chcesz otrzymać nasze czasopismo?