3DWORX i eviXscan 3D wspierają innowacje motoryzacyjne

3DWORX i eviXscan 3D wspierają innowacje motoryzacyjne Evatronix

Firma 3DWORX wdrożyła skaner eviXscan 3D Heavy Duty Optima i oprogramowanie Geomagic Design X do realizacji projektu rozwojowego elektronicznego motocykla Blackstone Tek Hypertek. W procesie wykorzystano m.in. model CAD oraz ręczne rzeźbienie niektórych części prototypowych, co umożliwiło uzyskanie naturalnej estetyki.

Blackstone Tek (BST) to innowacyjne przedsiębiorstwo, które specjalizuje się w produkcji włókien węglowych. Za innowacyjnym projektem stoi Pierre Terblanche – odpowiedzialny m.in. za stylistykę takich ikon motoryzacji jak: Ducati 999, HyperMotard czy SuperMono. Podstawowym narzędziem procesu przeprowadzonego przez firmę 3DWORX był skaner eviXscan 3D Heavy Duty Optima – profesjonalne, wysoce precyzyjne urządzenie skanujące 3D do inżynierii odwrotnej, bezdotykowej kontroli jakości i szybkiego prototypowania średniej wielkości modeli.  

Jednym z wyzwań było zdigitalizowanie złożonych, zakrzywionych elementów, które zostały ręcznie wyskalowane do modeli CAD w taki sposób, aby możliwe było wytworzenie formy do produkcji części z włókna węglowego. Zastosowanym rozwiązaniem było połączenie modelowania CAD ze skanowaniem 3D. Cała konstrukcja motocykla została przedstawiona w CAD, dzięki zastosowaniu wcześniej wspomnianego skanera eviXscan 3D Heavy Duty Optima oraz oprogramowania do skanowania 3D eviXscanSuite i oprogramowania 3D Systems Geomagic Design X dedykowanego inżynierii odwrotnej.

W pierwszym etapie procesu wykonanego przez 3DWORX jeden z dwóch wzorów bocznych został zeskanowany za pomocą skanera eviXscan 3D Heavy Duty Optima, który wykorzystuje technologię niebieskiego światła strukturalnego. Celem było osiągnięcie najwyższej możliwej dokładności. Każdy wzór został spryskany bardzo cienkim białym kontrastem, co w połączeniu z unikatowymi markerami i oprogramowaniem eviXscan 3D Suite umożliwiło szybkie i bardzo dokładne wyrównanie wstępne wielu zestawów skanów z różnych orientacji.

Etap I procesu wykonanego przez 3DWORX

 

W drugim etapie 3DWORX wykorzystał oprogramowanie Geomagic Design X w inżynierii odwrotnej w następujących zadaniach: stworzenie siatki powierzchni o wysokiej wierności, usunięcie markerów, wypełnienie otworów i edycja skanu.

Model

 

W trzecim etapie oprogramowanie zostało użyte także do ekstrakcji cech geometrycznych powierzchni i automatycznego wygenerowania powierzchni nadających się do kształtowania nad sekcjami o organicznym kształcie. 

Projektowanie powierzchni

 

Czwarty etap to proces eksportowania przez oprogramowanie parametryczne modeli 3D wraz z geometrią, topologią, historią modelowania i parametrami bezpośrednio do popularnych systemów CAD opartych na cechach geometrycznych, takich jak: Autodesk, AutoCAD, Autodesk, Inventor, Autodesk, Fusion 360, CATIA, PTC, Creo, Siemens NX, Siemens Solid Edge i SOLIDWORKS.

Projektowanie powierzchni

 

Źródło: Evatronix

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę