4 wyzwania dla producentów EV na drodze do zrównoważonego transportu
Pojazdy elektryczne (EV) w ostatnich latach przekształciły się z niszy rynkowej w jedną z najbardziej rozwijających się branż. Od 2023 r. samochody elektryczne stanowią prawie co piąty sprzedany pojazd, a sprzedaż wzrosła o 3,5 miliona sztuk – co stanowi 35% skok w porównaniu z rokiem poprzednim, zgodnie z IEA's Global EV Outlook 2024. Oczekuje się, że wzrost ten będzie kontynuowany, a prognozy wskazują, że sprzedaż na rynkach wschodzących przekroczy 1 milion sztuk w 2024 r., co oznacza wzrost o 40% w stosunku do 2023 r.
Rządy na całym świecie dążą do zmniejszenia emisji CO2. Co to oznacza dla producentów samochodów? Po pierwsze, oznacza to, że muszą przestawić się na projektowanie i produkcję flot w przeważającej mierze elektrycznych, co wielu z nich już rozpoczęło. Po drugie, oznacza to budowę nowych linii produkcyjnych, a za tym opanowanie nowych procesów produkcyjnych, co może być nie lada wyzwaniem.
Współpraca z ekspertem w dziedzinie automatyzacji może pomóc w zarządzaniu złożonością tej transformacji obejmującej całą branżę. Dzięki szerokiemu portfolio technologii, globalnemu wsparciu i dogłębnej wiedzy specjalistycznej w branży motoryzacyjnej, firma Omron jest gotowa wspierać producentów w ich podróży do elektromobilności.
Wyzwanie 1: Zapobieganie przeładowaniu, nadmiernemu rozładowaniu i przetężeniu w akumulatorach
Rozwiązanie: Produkcja akumulatorów i ogniw paliwowych wymaga precyzyjnej kontroli grubości arkuszy elektrod, aby zapobiec przeładowaniu, nadmiernemu rozładowaniu i przetężeniu. Rozwiązanie firmy OMRON obejmuje dwustronny pomiar grubości, który mierzy grubość zarówno od górnej, jak
i dolnej strony arkusza, zapewniając dokładniejsze pomiary niż tradycyjne metody jednostronne.
Ponadto firma Omron wykorzystuje kody RFID i 2D do zarządzania czasem i pojemnością ogniw, zapewniając, że zestawy akumulatorów są produkowane z ogniw o identycznych pojemnościach, a to zapewnia stałą wydajność.
Wyzwanie 2: Dostosowanie się do wzrostu liczby elektrycznych jednostek sterujących (ECU)
Rozwiązanie: W miarę gdy pojazdy stają się coraz bardziej zelektryfikowane, zwiększa się liczba ECU i ich złożoność. Tradycyjne metody konfiguracji ustawień kontroli dla każdego pinu złącza są czasochłonne.
Rozwiązanie firmy Omron do kontroli złączy upraszcza ten proces, minimalizując potrzebę projektowania złożonych algorytmów. Dzięki temu producenci mogą bezproblemowo integrować produkty z produkcją, skutecznie zarządzając powiązanymi kosztami, jednocześnie spełniając wymagania szybko rozwijającej się branży.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Wyzwanie 3: Zwiększenie efektywności kontroli spawalniczej
Rozwiązanie: Zapotrzebowanie na szybkie i dokładne kontrole spawalnicze ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza w przypadku silników o dużej mocy z wieloma punktami spawania.
Zaawansowana technologia przetwarzania obrazu firmy OMRON umożliwia stabilne i szybkie kontrole, skracając czas tradycyjnie wymagany do kontroli jakości. Technologia ta wykorzystuje unikalny algorytm sterowania do szybkiej kontroli wyglądu, znacznie skracając czas kontroli i utrzymując wysoką dokładność.
Wyzwanie 4: Zapewnienie bezpieczeństwa pracowników w zakładzie montażu końcowego w branży motoryzacyjnej
Rozwiązanie: W zakładach montażu końcowego w branży motoryzacyjnej zapewnienie bezpieczeństwa pracowników ma kluczowe znaczenie. Autonomiczne roboty mobilne (AMR) firmy Omron, takie jak seria LD i wytrzymały HD-1500, zostały zaprojektowane tak, aby zastąpić wózki widłowe, zwiększając
w ten sposób bezpieczeństwo i wydajność. Roboty te mogą obsługiwać ciężkie ładunki, autonomicznie poruszać się w środowiskach przemysłowych, nie potrzebują przerw w pracy. Zastosowanie robotów rozwiązuje problemy związane z niedoborem siły roboczej, a w miejscach w których praca człowieka jest niezbędna zmniejsza ryzyko obrażeń.
Raport MAE na temat globalnych perspektyw dla pojazdów elektrycznych w 2024 r. podkreśla znaczące korzyści w zakresie emisji, które wiążą się z przejściem na pojazdy elektryczne, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę emisje w całym cyklu życia – od produkcji do bezpośrednich emisji z poruszającego się pojazdu (tzw. koncepcja well to wheel). To holistyczne spojrzenie ujawnia wyraźne korzyści środowiskowe pojazdów elektrycznych. Dzięki ponad 15-letniemu doświadczeniu innowacyjne rozwiązania firmy OMRON zapewniają producentom samochodów strategiczną przewagę, wspierając ich podróż w kierunku zrównoważonego rozwoju na każdym etapie procesu produkcyjnego.
Źródło: Omron