8 kroków: Jak ograniczyć zużycie energii w instalacjach sprężonego powietrza?

Pixabay
Reklama
Reklama

Mogłoby się wydawać, że największe wydatki, jakie ponoszą firmy na instalacje sprężonego powietrza, to koszty inwestycyjne związane z zakupem sprężarki powietrza i systemu uzdatniania powietrza oraz wykonaniem rurociągu. Jednakże, jak pokazują najnowsze dane, największy koszt to zdecydowanie energia elektryczna zużywana przez sieć sprężonego powietrza. W przybliżeniu szacuje się, że wynosi ona 70%, natomiast nakłady inwestycyjne to tylko 30%.

Rzeczywiście, na początku zakup sprężarki powietrza wraz z niezbędnymi elementami jest dość wysoki. Jednak w dłuższym okresie użytkowania (zazwyczaj kilka lat) rachunki za energię elektryczną potrafią kilkakrotnie przekroczyć cenę zakupu kompresora.

Załóżmy, że wytwarzamy tutaj 1m3 powietrza, przy ciśnieniu 8 bar. Następuje konieczność dostarczenia około 0,1 kWh energii, co w przeciągu roku ciągłej pracy daje nam 876 kWh. A przecież mówimy tutaj tylko o 1m3 nie wliczając żadnych strat na instalacji sprężonego powietrza.

W takim razie, czy istnieją sposoby na obniżenie kosztów energii elektrycznej, jakie generuje system instalacji sprężonego powietrza? Oczywiście, że tak. A co najważniejsze niektóre z nich można wdrożyć natychmiast, obniżając zużycie energii elektrycznej oraz dodatkowo optymalizując natężenie przepływu i wydajność całego układu.

Reklama

Oto 8 kroków, które przyczynią się do znaczącego obniżenia kosztów energii elektrycznej.

Reklama

KROK 1 – Zwróć uwagę na to, co kupujesz
Początkowy niski koszt zakupu sprężarki powietrza może wiązać się później z wysokimi rachunkami za energię elektryczną. Warto przy zakupie sprawdzić, czy sprężarka jest wyposażona w system oszczędzania energii na przykład w trakcie odprężania. Trzeba również zwrócić uwagę na fakt, że większość systemów sprężonego powietrza działa pomiędzy 50% a 75% nominalnej wydajności. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem są również sprężarki zmiennoobrotowe, które dostosowują ilość wytwarzanego powietrza do chwilowego zapotrzebowania na powietrze. Przekłada się to na wysokie oszczędności energii.

KROK 2 – Dostosuj pracę sprężarki
Bardzo istotną kwestią jest czas pracy sprężarek na jałowym biegu. Wówczas zużywana jest energia elektryczna, a w zamian nie otrzymujemy sprężonego powietrza. Jest to energia, która w 100% stanowi zbędny koszt. Nawet już przy niewielkich mocach sprężarek straty mogą wynosić kilkaset kilowatogodzin. Jeżeli będą to większe moce lub będzie pracować więcej niż jedna sprężarka, wówczas straty będą liczone w tysiącach złotych. W takim wypadku trzeba ustawić odpowiednią różnicę ciśnień, aby ograniczyć pracę na jałowym biegu. Należy jednak pamiętać, że jeżeli trzeba wprowadzić zmianę parametrów to musimy ją oprzeć na dokładnej analizie.

KROK 3 – Usuń nieszczelności
Nieszczelności instalacji to element, który trzeba jak najszybciej usunąć. Tak jak w przypadku pracy na jałowym biegu, tak i tu energia potrzebna na wytworzenie sprężonego powietrza stanowi w 100% tylko zbędny koszt. Z instalacji sprężonego powietrza starszych niż 5 lat może wyciekać aż do 30% powietrza (oczywiście wszystko zależy od materiału z jakiego została wykonana), a co najgorsze 75% nieszczelności w ogóle nie słychać i można je wykryć jedynie za pomocą specjalistycznych urządzeń.

KROK 4 - Zadbaj o prawidłowe ciśnienie
Często popełnianym błędem jest kupowanie sprężarki, która wytwarza wyższe ciśnienie niż wymagają tego urządzenia. Przykładowo sprężarka pracuje przy ciśnieniu 10 bar, a urządzenia wymagają ciśnienia 7- 7,5 bara. W instalacjach istniejących z kolei należy unikać podnoszenia ciśnienia z powodu nieszczelności rurociągów lub zapchanych filtrów. Czasami wystarczy wymienić filtry i usunąć największe nieszczelności, aby w całym układzie było znów wymagane ciśnienie bez zwiększania wydajności kompresora. Trzeba pamiętać, że każdy dodatkowy wytworzony bar ciśnienia to o 6% więcej zużytej energii.

KROK 5 – Dokonuj audytów instalacji sprężonego powietrza
Zadbaj we własnym zakresie o sprawdzenie instalacji sprężonego powietrza. W ten prosty sposób możesz w znączącym stopniu ograniczyć koszty energii elektrycznej. Przede wszystkim należy zacząć od filtrów tych w sprężarkowni jak i przy maszynach. Jeżeli są zapchane, to obniża się wymagane ciśnienie i sprężarka musi dłużej pracować, aby wyrównać straty (tak na marginesie, to warto zainwestować w filtry, które pokazują stopień ich zanieczyszczenia). Należy sprawdzić, czy na rurociągu nie słychać żadnych wycieków, czy węże gumowe nie są uszkodzone i czy nie należy wymienić szybkozłączek, przez które ucieka sprężone powietrze.

KROK 6 – Prawidłowa instalacja sprężonego powietrza
Tak naprawdę jest to temat na zupełnie osobny artykuł. Jednak i tu nie może go zabraknąć, bo jest on bardzo ważny i niestety często lekceważony. Wystarczy źle dobrane tworzywo, które będzie generować opory, zbyt mała średnica, chociażby o ½ cala, oraz mocno rozległa sieć rurociągów, a straty w spadku ciśnienia będą sięgać nawet 65%. W ten sposób generują się bardzo wysokie koszty energii elektrycznej, których można uniknąć poprzez modernizację instalacji sprężonego powietrza.

KROK 7 – Odzyskuj wytworzone ciepło
Nawet najlepsza dostępna sprężarka na rynku to tylko 20% energii wykorzystywanej efektywnie, a reszta to niestety straty. Mimo wszystko można im zapobiec, a z pomocą przychodzi nam fizyka i otrzymane straty można odzyskać w postaci ciepła. Ciepło sprężarki można odzyskać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to użycie gorącego powietrza wylotowego z chłodnicy sprężarki, a drugi to użycie gorącego oleju z chłodnicy olejowej. Zdecydowanie bardziej opłacalny jest drugi sposób, ponieważ dzięki niemu możemy odzyskać około 72% całkowitego zużycia energii wydatkowanej w procesie sprężania powietrza. Uzyskane w ten sposób ciepło możemy wykorzystać do podgrzania wody sanitarnej lub do centralnego ogrzewania.

KROK 8 – Właściwe zastosowanie sprężonego powietrza
Wydaje się to oczywiste, ale warto o tym wspomnieć. Zdarza się, że sprężone powietrze zostaje wykorzystywane do innych celów niż zostało to założone. Można tu wymienić chociażby oczyszczanie ubrań z kurzu przez pracowników. Jako, że sprężone powietrze należy do najdroższych ze znanych nośników energii, to trzeba ograniczać takie przypadki do minimum. Każdego roku koszt energii elektrycznej jest większy i skalę tego problemu może uświadomić fakt, że około 30% energii elektrycznej w zakładach produkcyjnych w Europie zamieniana jest na energię sprężonego powietrza i znaczna część tej energii wypuszczana jest do atmosfery. Dlatego warto jak najszybciej wprowadzić powyżej opisanych 8 kroków, aby jak najszybciej obniżyć koszty związane z energią elektryczną.

Więcej o sprężarkach firmy Alup Kompressoren: 

https://www.alup.com/pl/News-and-events/News/sprezarki-powietrza-alup-chodza-jak-w-zegarku

https://www.alup.com/pl

Źródło: Alup Kompressoren

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama