Innowacyjne metody łączenia blach dzięki zastosowaniu pras wykrawających

MATE Precision Tooling

 

Wykrawarki są urządzeniami przeznaczonymi do obróbki plastycznej blach. Znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie ważna jest szybkość, powtarzalność i precyzja pracy. W wielu aplikacjach konkurują z wycinarkami laserowymi lub plazmowymi, a dzięki zastosowaniu specjalnych narzędzi formujących umożliwiają wykonanie kształtów – przetłoczeń 3D – niemożliwych do wykonania inną technologią.

W procesie obróbki plastycznej blachy można z niej formować różnorodne elementy. Odpowiednie narzędzia formujące umożliwiają gięcie, wycinanie, wytłaczanie, prasowanie lub zgniatanie. Dzięki tym możliwościom prasy wykrawające odgrywają kluczową rolę w wielu procesach wytwórczych (szczególnie wielkoseryjnych), w tym w produkcji elementów instalacji wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i chłodniczych, urządzeń do automatyki przemysłowej czy sprzętu AGD.

Proste łączenie blach
Amerykańska firma MATE Precision Tooling, której wyłącznym dealerem w Polsce jest firma AMATEX Sp. z o.o., ma w swojej ofercie ciekawe rozwiązania w zakresie łączenia ze sobą różnych elementów blaszanych. Jednym z nich jest narzędzie MATE Snap Lock, które umożliwia połączenie dwóch elementów blaszanych bez konieczności spawania czy zgrzewania. Zestaw pozwala na zespolenie ze sobą materiałów różnych gatunków i grubości, eliminując dodatkowe kosztowne operacje zgrzewania, nitowania bądź mocowania gwintowanego. Narzędzie pozwala skutecznie połączyć części metalowe z precyzją porównywalną do tej osiąganej na maszynach CNC.

Zestaw SnapLock jest narzędziem typu Lance and Form tworzącym samoblokującą, sprężynującą przerwę, która bezpiecznie mocuje się we wcześniej wyciętym otworze. Mały zaczep na szczycie formy jest ostro tłoczony i łączy się z otworem w materiale. Taka konstrukcja stwarza szereg korzyści natury technicznej i ekonomicznej, ponieważ umożliwia precyzyjny montaż, pozycjonowanie oraz łączenie wewnętrzne i zewnętrzne elementów bez konieczności stosowania dodatkowych prac, spawania czy innych technik łączenia. SnapLock może być indywidualnie dostosowany do każdego rodzaju stylu narzędziowego oraz każdej wielkości stacji.

Hybrydowe urządzenie do gwintowania
Jednym ze sposobów łączenia ze sobą materiałów jest gwintowane połączenie śrubowe. Jeśli skok śruby jest większy niż grubość łączonego materiału, świetnie sprawdza się konwencjonalny gwintownik. Jednak gdy łączone materiały mają większą grubość niż skok śruby, można zastosować łącznik samozaciskowy, śrubę samogwintującą lub ekstruzję z gwintem. Wszystkie te rozwiązania wymagają jednak dodatkowych prac lub specjalnego sprzętu, co generuje koszty. Rozwiązaniem może być proste w obsłudze hybrydowe urządzenie stworzone przez MATE Precision Tooling. System o nazwie EasyTap sprawia, że zespajane materiały stają się cieńsze w miejscu łączenia, a jednocześnie tworzy w nich gwint. Wycina dokładnie ustalone otwory w jednym ustawieniu prasy bez potrzeby stosowania dodatkowych operacji gwintowania (ręcznych lub maszynowych). Otwory wykonywane są we wstępnie zaprogramowanych miejscach arkusza blachy z powtarzalną dokładnością. Zestaw Easy Tap umożliwia gwintowanie w pełnym zakresie średnic otworów we wszystkich popularnych materiałach, w tym stali nierdzewnej, stali miękkiej i aluminium.

Narzędzie ma automatyczny system smarowania, który dozuje ustaloną ilość odpowiedniego środka smarnego w każdym cyklu gwintowania. Wbudowany wziernik wskazuje poziom oleju, bardzo istotnego przy tej operacji. Urządzenie składa się z górnego i dolnego wkładu w formie gwintownika, który jest idealnie dobrany do formy spirali śrubowej gwintu śruby łączącej. Zespół narzędzia dolnego zawiera mechanizm z łożyskiem kulkowym zapewniający równomierny obrót i tym samym zapobiegający niepożądanemu znakowaniu pod spodem blachy.

System EasyTap wykonuje gwinty o wysokiej jakości w otworach lub wyciskanych specjalnych kominkach.

Zacisnąć śrubę
Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest MATE HexLock, czyli innowacyjny system tworzenia połączeń gwintowych w cienkiej blasze. System został wyposażony w mechanizm sprężynowy zakończony potrójnym „mostkiem”. Konstrukcja narzędzia składa się z odpornego na zużycie stalowego noża tnącego, górnego i dolnego mechanizmu prowadzącego oraz wymiennych części eksploatacyjnych. MATE HexLock jest w pełni kompatybilny ze śrubami z łbem sześciokątnym DIN933 i nakrętkami sześciokątnymi DIN934 o rozmiarach gwintów M5, M6 i M8. Nakrętka umożliwia połączenie ze śrubą od strony przeciwnej łączonego komponentu. Alternatywnie połączenie można wykonać z gwintem wystającym z blachy.

Standardowe śruby z łbem sześciokątnym są tańsze i znacznie łatwiej dostępne niż samozaciskające się śruby, a nawet nakrętki do przyspawania. Są też proste w montażu: nie wymagają stosowania kosztownych rozwiązań ani specjalistycznego sprzętu instalacyjnego. Połączenie wykonane za pomocą systemu MATE HexLock zapobiega obracaniu się śruby, której łeb jest ciasno zaciśnięty, ponieważ moment przyłożony jest po przeciwnej stronie komponentu. System jest przeznaczony zarówno do gwintów calowych, jak i metrycznych oraz wielu popularnych modeli narzędzi.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę