FSL S4+P4 – nowa era elastycznej linii produkcyjnej

FSL S4+P4 – nowa era elastycznej linii produkcyjnej Salvagnini

Podczas tegorocznej edycji targów EuroBlech w Hanowerze można było zobaczyć w akcji zupełnie nową linię FSL S4+P4 firmy Salvagnini. Dzięki inteligentnemu systemowi linia ta jest w stanie wytwarzać różne elementy w trybie całkowicie automatycznym. Umożliwia również przyjęcie różnych strategii produkcyjnych: poprawę wydajności całej linii, maksymalizację wydajności poszczególnych jej etapów lub optymalizację dalszych operacji, takich jak np. montaż.

Zaprezentowana w 1979 r. linia S4+P4, która łączy wykrawarkę S4 i giętarkę do paneli P4, jest obecnie jedną z topowych propozycji firmy Salvagnini. Ewolucja technologii, oprogramowania, zakresu automatyzacji i doświadczenie zdobyte w ciągu 45 lat w wielu sektorach przemysłu sprawiają, że jest to niezwykle wszechstronne i modułowe rozwiązanie, które odpowiada na różne potrzeby produkcyjne.

Powiązane firmy

Salvagnini Polska Sp. z o.o.

Elastyczna inteligentna linia (Flexible Smart Line – FSL) S4+P4 reprezentuje nową erę w elastycznych systemach produkcyjnych: jej działanie łączy rzeczywiste środowisko (maszyny i ludzi) oraz rzeczywistość wirtualną (świat dużych zbiorów danych) w jednym ekosystemie. FSL analizuje i interpretuje dane oraz pozyskuje przydatne informacje do wdrażania bezpiecznych i inteligentnych przepływów produkcyjnych; komunikuje się ze środowiskiem zewnętrznym i może pracować w harmonii z innymi funkcjami w łańcuchu dostaw, zmniejszając ilość odpadów.

FSL S4+P4 ma wyjątkowo kompaktowy układ. Wieża magazynowa MD dostarcza pojedyncze arkusze do wykrawarki S4. Manipulator kartezjański MC, umieszczony między S4 i P4, może rozładowywać i układać części, zasilać giętarkę do paneli i równoważyć systemy, działając w razie potrzeby jako bufor. Części poddawane obróbce szybko przechodzą z jednej stacji roboczej do następnej, skracając czas i optymalizując ogólną wydajność. Inteligentny system FLOW autonomicznie zarządza dostępnością stacji, optymalizując wyniki zgodnie z trybem produkcji zastosowanym do przepływu, podczas gdy oprogramowanie OPS umożliwia pracę z różnymi strategiami, precyzyjnie monitorując postęp listy produkcyjnej i redukując ilość odpadów. 

S4.G4: nowa technologia centrum wykrawająco-odcinającego

Zmniejszone zużycie energii, wszechstronność i prosta architektura to 3 fundamenty S4.G4 (na zdjęciu), nowej maszyny wykrawająco-odcinającej zaprezentowanej po raz pierwszy w tym roku w Hanowerze. Zachowuje ona znaną architekturę z głowicą wieloprasową i zintegrowanymi nożycami. Nowy model ma szereg nowych cech, które zwiększają jego wszechstronność, gwarantując jednocześnie taką samą wydajność i niezawodność.

S4.G4 jest wyposażony w udoskonalone siłowniki hybrydowe (opatentowane rozwiązanie o sprawdzonej niezawodności), które od kilku lat jest już stosowane w giętarkach panelowych, prasach krawędziowych i wykrawarkach laserowych. W porównaniu z siłownikami elektrycznymi, zaawansowane siłowniki hybrydowe zmniejszają średnie zużycie energii nawet o 20%.

S4.G4 wykorzystuje tę samą zasadę działania, co głowica wieloprasowa w wykrawarce laserowej S1, tj. strukturę matrycy z grubymi narzędziami rewolwerowymi. Może pomieścić do 117 narzędzi w stacjach typu B, C (maksymalna siła 20 ton) i D (maksymalna siła 30 ton) z 9 mm marginesem ostrzenia stempli i zawsze dostępnych do pracy w obszarze największego arkusza. Prześwit między górną i dolną częścią głowicy wynosi 18 mm, co rozszerza zakres zastosowania tej technologii. Żeby zwiększyć wszechstronność, głowica może mieć do 10 wydrążonych cylindrów do wykorzystania jako dolne cylindry lub tradycyjne stacje wykrawające. Głowica może również pomieścić narzędzia wielofunkcyjne do formowania.

S4.G4 zachowuje oryginalną architekturę zintegrowanych nożyc zainstalowanych obok głowicy wieloprasowej. Nożyce składają się z dwóch niezależnych i prostopadłych do siebie ostrzy o długości 500 mm, wyposażonych w uchwyty do cięcia na dowolną długość. To unikalne rozwiązanie, jedyne w swoim rodzaju na rynku, wykorzystuje obecnie technologię hybrydową w celu uproszczenia obwodów i zmniejszenia zużycia. Nożyce mają wiele zalet: skracają czas cyklu w porównaniu z oddzielaniem za pomocą stempla, nie powodują erozji materiału i minimalizują ilość odpadów.

S4.G4 jest programowany za pomocą STREAMPUNCH – oprogramowania z pakietu STREAM poświęconego technologiom wykrawania. Przetwarza ono rysunki DXF, automatycznie generując programy maszynowe dla każdej części i tworząc gniazda produkcyjne. Zaawansowana wersja STREAMPUNCH jest używana do programowania wszystkich charakterystycznych funkcji S4.G4 w najlepszy sposób, w tym kontrolowanego opuszczania narzędzia, przy jednoczesnym wdrożeniu wielu nowych funkcji.

MC: rozwiązanie do automatycznego sortowania

Manipulator kartezjański MC jest udaną automatyzacją wywodzącą się z MCU, urządzenia sortującego stosowanego do lasera. Jest używany do układania w stosy z różnymi strategiami w zależności od potrzeb: jego dwa obrotowe manipulatory mogą, w razie potrzeby, zbierać wykrojone części opuszczające S4 i układać je w obszarze rozładunku lub wysyłać je do giętarki panelowej. MC służy do układania części o różnych kształtach, rozmiarach i wadze. Każdy manipulator podnosi elementy o wadze do 65 kg i może je obracać o 360°. 

Podobnie jak w przypadku MCU, również w przypadku MC sekwencje układania są programowane za pomocą NEXUS, oprogramowania Salvagnini dla automatycznych urządzeń sortujących. Prosty i łatwy w użyciu NEXUS automatycznie przetwarza programy sortowania, które w razie potrzeby mogą być interaktywnie edytowane przez operatora. W przypadku części wysyłanych do układania w stosy zapewnia pełną kontrolę procesu, zarówno całej sekwencji produkcyjnej, jak i poszczególnych arkuszy w precyzyjnych punktach cyklu produkcyjnego, a także dokładną kontrolę za pomocą zintegrowanego symulatora 3D. Dzięki NEXUS nie jest konieczne wybieranie konkretnej strategii produkcyjnej z wyprzedzeniem (duże partie, małe partie, pojedyncze sztuki), ponieważ zarządza zróżnicowanymi scenariuszami produkcyjnymi z niezwykłą elastycznością.

P4-2520.G4: naturalna ewolucja technologii gięcia

Giętarka do paneli P4-2520, która uzupełnia linię FSL prezentowaną na targach EuroBLECH, jest zdolna do gięcia elementów o długości do 2500 mm, szerokości 1524 mm i może osiągnąć maksymalną wysokość gięcia 203 mm.

4. generacja giętarek do paneli wyróżnia się głównie nowymi siłownikami serwoelektrycznymi, które wykorzystują zaawansowaną technologię hybrydową. W porównaniu z siłownikami stosowanymi w giętarkach panelowych trzeciej generacji, nowe komponenty jeszcze bardziej poprawiają wydajność, niezawodność i osiągi.

P4 łączy w sobie produktywność, dzięki automatycznym cyklom gięcia i przenoszenia, oraz elastyczność, dzięki uniwersalnym narzędziom do gięcia. Nie wymaga przezbrajania, ponieważ górne i dolne ostrze, przeciwostrze i uchwyt zaślepiający są uniwersalnymi narzędziami, które są w stanie przetwarzać cały zakres grubości i obrabianych materiałów. Automatyczny uchwyt wykrojnika ABA dostosowuje długość narzędzia do rozmiaru produkowanej części w trakcie cyklu, bez przestojów maszyny lub ręcznego przezbrajania.

P4 gwarantuje produkcję bez odpadów, dostosowując się całkowicie autonomicznie do zmian właściwości mechanicznych i geometrycznych obrabianej blachy, a także do środowiska zewnętrznego. Zaawansowane czujniki mierzą rzeczywistą grubość i efektywny rozmiar półfabrykatu, wykrywając wszelkie odkształcenia spowodowane zmianami temperatury. MAC3.0 pozwala na dostosowanie się do obrabianego materiału poprzez pomiar wytrzymałości na rozciąganie w czasie rzeczywistym: jeśli charakterystyka mechaniczna mieści się w zakresie ±25% wartości odniesienia, co jest typowym przypadkiem wahań w dostawach tego samego materiału, kompensacja jest w pełni automatyczna. Jeśli odchylenie przekracza zakres ±25%, MAC3.0 służy do definiowania nowych materiałów w prosty i intuicyjny sposób, przechowując wytrzymałość blachy jako wartość odniesienia dla nowego materiału. MAC3.0 potrzebuje ok. 0,3 s, żeby obliczyć wytrzymałość na rozciąganie, a wszelkie parametry gięcia są korygowane tak szybko, że praktycznie nie mają wpływu na czas cyklu lub wydajność.

CUT+STREAMBEND: giętarka do paneli z gięciem gniazdowym

Giętarka P4-2520.G4 oferuje kilka interesujących nowych funkcji, które zwiększają jej wszechstronność i zakres zastosowań. Jest wyposażona w opcję CUT, składającą się z ostrza tnącego, które znajduje się na górze dolnego ostrza gnącego giętarki. Zapewnia ona automatyczne i sekwencyjne cięcie profili o różnych długościach i kształtach z jednego arkusza początkowego. Zalety tej opcji, dostępnej od pewnego czasu w giętarkach do paneli, zostały rozszerzone o nowe funkcje STREAMBEND, wykorzystywane do automatycznego tworzenia gniazd profili do gięcia i cięcia, oraz o nowe urządzenie do rozładunku części SPC25-4. Zwiększają one autonomię systemu i zapewniają automatyczne sortowanie.

Podobnie jak całe oprogramowanie STREAM, pakiet programistyczny STREAMBEND służy do całkowicie automatycznego programowania pojedynczej części lub serii części, nawet zaczynając od zmontowanego gotowego produktu.

Dzięki opcji CUT, STREAMBEND automatycznie zarządza programowaniem identycznych lub różnych profili, które mogą być pogrupowane według materiału i grubości lub mogą być produkowane razem z panelem.

W nowej wersji zaprezentowanej w Hanowerze STREAMBEND służy do programowania profili CUT na 3 różne sposoby:

  • w trybie ręcznym, pozostawiając operatorowi zadanie dodania jednego lub więcej identycznych profili do panelu bazowego, mając na celu optymalizację złomu lub pracę w trybie zestawu, 
  • w trybie automatycznym, automatycznie agregując wiele identycznych profili do obsługi blachy podczas gięcia, 
  • w trybie gniazda, automatycznie agregując profile o różnych kształtach i rozmiarach. W tym trybie algorytm dąży do optymalizacji czasu cyklu w giętarce do paneli, a także do zwiększania niezawodności procesu.

OPS dla połączenia cyfryzacji i uproszczenia

OPS, modułowe oprogramowanie do zarządzania produkcją, może kierować zintegrowanymi i złożonymi systemami o bardzo wysokim poziomie automatyzacji. Bez żadnych zaawansowanych urządzeń automatyki, OPS może wspierać operatorów prostymi rozwiązaniami ułatwiającymi proces produkcji, zmniejszając barierę wejścia do świata inteligentnej produkcji.  

OPS działa jako centralny koordynator, przekazując informacje między wszystkimi zaangażowanymi podmiotami, eliminując punkty krytyczne i drastycznie poprawiając wydajność procesu. OPS otrzymuje listę produkcyjną w czasie rzeczywistym z fabrycznego systemu ERP/MRP i wspiera działania programistyczne: identyfikuje najbardziej efektywny przepływ produkcji, integrując się ze STREAM w celu automatycznego generowania programów maszynowych i wysyłania ich do warsztatu, choć programista może w każdym przypadku interweniować na dowolnym etapie procesu.

W trakcie całego procesu OPS może zarządzać priorytetami, modyfikując listę produkcyjną w czasie rzeczywistym, nie powodując dodatkowych trudności dla operatorów, którzy mogą się skupić na swojej liście zadań. Lista produkcyjna pozostaje płynna i może być zarządzana aż do uruchomienia produkcji, gwarantując niezbędną reaktywność dla nowoczesnego środowiska produkcyjnego.

OPS – Shop Floor Control: zalety kompleksowej identyfikowalności

OPS integruje rozwiązania w zakresie etykietowania, identyfikowalności i zarządzania magazynem przed i za czynnościami cięcia, wykrawania i gięcia. Identyfikowalność jest bardzo delikatną kwestią w przypadku pośrednich stacji rozładunkowych, takich jak manipulator kartezjański MC na linii S4+P4 FSL. Bez odpowiednich rozwiązań stacje te mogą generować błędy sortowania, zwiększając ilość odpadów, wydłużając czas realizacji, narażając na ryzyko wydajność procesu produkcyjnego.

OPS Shop Floor Control dostarcza również informacje zwrotne do fabrycznego systemu ERP, oznaczając pobraną część jako ukończoną i aktualizując listę produkcyjną.

Źródło: Salvagnini

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 11–12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę