ABB przejmuje czołowego producenta robotów typu delta

ABB przejmuje czołowego producenta robotów typu delta Codian Robotics

Poszerzając swoje portfolio szybkich robotów przemysłowych o produkty firmy Codian Robotics, ABB będzie mogła skuteczniej wspierać producentów w zakresie precyzyjnej i higienicznej produkcji. Roboty typu delta to przy okazji bardzo skuteczne narzędzie w czasie pandemii.

Oferta Codian Robotics, holenderskiego producenta robotów typu delta, obejmuje wyspecjalizowaną linię urządzeń wykorzystywanych w warunkach produkcyjnych, które wymagają precyzji oraz wysokich standardów higienicznych i sanitarnych. Przykładem takich sektorów jest branża spożywcza i farmaceutyczna.

Transakcja jest efektem coraz większego zaangażowania ABB w rozwijający się obszar robotów typu delta, które okazują się doskonałym rozwiązaniem na czas nowych, pandemicznych standardów i obostrzeń.

Dzięki tej strategicznej inwestycji będziemy w stanie jeszcze lepiej wspierać naszych partnerów w modernizacji linii produkcyjnych. Urządzenia typu delta wyróżniają się wysoką precyzją oraz stanowią skuteczne narzędzie w stosowaniu dystansu społecznego. Nasz optymizm podzielają eksperci z AMA (Advanced Market Analitics), którzy prognozują, że w tym roku wartość rynku robotów typu delta wzrośnie o blisko 10% – mówi Michał Kaźmierczak, dyrektor biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB w Polsce.

Robot do zadań specjalnych

Codian Robotics posiada wyróżniające się na rynku portfolio maszyn z higieniczną konstrukcją, która pozwala na bezpieczną obróbkę otwartej żywności. Obecnie większość robotów działających w przemyśle spożywczym nie została zaprojektowana z myślą o bezpośrednim kontakcie z produktami spożywczymi. 

Dostrzegamy duże zapotrzebowanie na roboty wykonujące czynności podnoszenia i umieszczania przy zachowaniu wysokich standardów higienicznych, których stosowanie dodatkowo wymusza pandemia Covid-19. Nasi klienci z sektora spożywczego, farmaceutycznego oraz logistyki wykazują szczególnie duże zainteresowanie potencjałem automatyzacji, która zapewni im sprawne funkcjonowanie łańcuchów dostaw przy jednoczesnej ochronie pracowników – tłumaczy Sami Atiya, dyrektor globalnego biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB.

Dzięki tej inwestycji partnerzy ABB będą mieć możliwość zakupu zintegrowanych rozwiązań z jednego źródła, w ramach strategii „maszynocentrycznej robotyki”. Strategia ta integruje automatyzację maszyn i sterowanie robotami w ramach jednej platformy.

Kompletne rozwiązania

Siedziba główna Codian Robotics znajduje się w niderlandzkim Edei, gdzie zatrudnianych jest łącznie 20 osób. Dla klientów ważne jest to, że sprzedaż firmy nie będzie miała wpływu na prowadzone do tej pory projekty – Codian Robotics nadal będzie obsługiwać ich bezpośrednio. 

Ta transakcja doskonale wpisuje się w naszą strategię, która koncentruje się na wdrażaniu przełomowych technologii, wspierających naszych klientów w wykorzystaniu potencjału automatyki. To zwiększy ich elastyczność w szybko zmieniającym się otoczeniu biznesowym – dodał Atiya.

Robot z innego świata

Najpopularniejszym robotem w portfolio ABB jest IRB 2400, który został opracowany zgodnie z duchem biomimikry. To metoda tworzenia projektów i konstrukcji w technologii odwołującej się do natury. Robot przemysłowy, który ma posiadać stawy nadgarstkowe, łokciowe i barkowe – jak człowiek – jest dobrym przykładem biomimikry.

Projektując systemy zrobotyzowane, inżynierowie często zwracają uwagę na struktury mięśniowo-szkieletowe zwierząt i ludzi. Ma to logiczne uzasadnienie. – Projektując robota przeznaczonego do zadań, które dotychczas wykonywane były manualnie, oczywistym było czerpanie inspiracji z natury. Ma to szereg zalet, ale niekiedy może też ograniczać – zauważa Michał Kaźmierczak. – Tym, co sprawia, że robot delta jest fascynujący, to całkowite odejście od ograniczeń biomimikry. To wydajna, zoptymalizowana maszyna, inspirowana nie naturą, ale czystą matematyką i geometrią. 

Włączenie Codian Robotics do rodziny ABB jest kolejnym krokiem w umacnianiu pozycji czołowego dostawcy zaawansowanych i kompleksowych rozwiązań dla sektora wytwórczego.

Źródło: ABB

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę