AGH z laboratorium drukarek 3D

AGH z laboratorium drukarek 3D CadXpert

Wydział Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej otworzył największe na uczelni i wyjątkowe w skali kraju laboratorium drukarek 3D. MakerBot Engineering Innovation Lab ma służyć studentom nie tylko Wydziału Zarządzania, ale całej uczelni w praktycznej nauce technologii drukowania 3D.

Każdy student przedmiotów Inżynieria odwrotna oraz Szybkie prototypowanie na Wydziale Zarządzania AGH będzie podczas zajęć pracować na indywidualnym stanowisku wyposażonym w stację roboczą wraz z oprogramowaniem oraz drukarkę 3D. Co więcej, każda drukarka posiada też kamerę, dzięki której możliwe jest zdalne śledzenie postępów w powstawaniu projektu.

Laboratorium to będzie przeznaczone do obsługi procesów badawczych, naukowych, dydaktycznych i miejmy nadzieję procesów związanych z szeroko pojętą wynalazczością w takich obszarach jak inżynieria współbieżna, inżynieria odwrotna oraz szybkie prototypowanie – mówi dr hab. inż. Marek Dudek, Dziekan Wydziału Zarządzania.

laboratorium druku 3D na AGH

Laboratorium na Wydziale Zarządzania będzie służyć nie tylko do zajęć dydaktycznych, ale także ma wpierać studentów realizacji ich zainteresowań w ramach kół naukowych i organizacji studenckich.

Wyposażeniem Laboratorium w drukarki 3D zajęła się firma CadXpert. Farma drukarek 3D składa się z 16 urządzeń marki MakerBot w technologii FDM. Studenci mają do dyspozycji 15 drukarek desktopowych, czyli urządzeń MakerBot Replicator+, oraz jedną wielkogabarytową drukarkę 3D – MakerBot Replicator Z18.

laboratorium druku 3D na AGH

Do dyspozycji studentów są także stanowiska komputerowe, stacjonarny skaner 3D oraz najnowocześniejsze oprogramowanie, m.in. SimaPro9, które pozwala ocenić wpływ projektowanego produktu na środowisko naturalne. Program analizuje m.in. łączny ślad węglowy czy ślad wodny dla procesu wytwarzania, jak i użytkowania oraz utylizacji danego produktu, czyli pokazuje tzw. ekologiczny cykl życia produktu.

Jest to laboratorium, które umożliwia każdemu studentowi indywidualną pracę z oprogramowaniem i ze sprzętem, czyli w tym przypadku drukarkami firmy MakerBot, tak aby czasowo można było zrealizować bogaty program zajęć, żeby każdy student pracował na swojej drukarce, na swoim komputerze, ze swoim oprogramowaniem. To umożliwia zrealizowanie zajęć dla całej grupy w jednym czasie i przekazanie większego zakresu tematyki zajęć – wyjaśnia Kierownik Laboratorium MakerBot Engineering Innovation Lab dr inż. Dariusz Sala.

Źródło: cadxpert.pl

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę