Automatyczny system znakowania laserowego AutoMarkX

Automatyczny system znakowania laserowego AutoMarkX ANCA

W miarę, jak branża narzędzi skrawających przechodzi z narzędzi standardowych na narzędzia o bardziej złożonej geometrii, zwykle określane jako narzędzia specjalne, producenci poszukują nowych rozwiązań. ANCA zaprezentuje na targach EMO Milano 2021 technologie, oprogramowanie i rozwiązania automatyki, umożliwiające klientom projektowanie i szlifowanie wielu typów narzędzi w jednej partii, zwiększając opłacalność strategii wytwarzania narzędzi specjalnych.

Klienci poszukują większej wydajności, dokładności i stabilności procesu. Obserwujemy duże zainteresowanie automatyzacją, Przemysłem 4.0 i technologiami cyfrowymi łączącymi wszystkie aspekty produkcji. Nowe rozwiązanie firmy ANCA w tym zakresie to AIMS, czyli zintegrowany system produkcyjny ANCA – mówi Patrick Boland, współzałożyciel firmy ANCA.To szeroko zakrojona platforma, w ramach której w kolejnych latach zostanie wydane szereg rozwiązań programowych i sprzętowych. System jest obsługiwany z poziomu oprogramowania zarządzającego oraz obejmuje wyposażenie wymagane do szlifowania, pomiarów i przetwarzania złożonych narzędzi skrawających.

Jak dodaje, firma jest duma z możliwości zaprezentowania na stoisku targów EMO nowego systemu znakowania laserowego AutoMarkX, czyli maszyny, która w jeszcze większym stopniu uprości proces wytwarzania narzędzi, zapewniając wyższą efektywność i ograniczenie liczby prostych zadań manualnych. Kompatybilny z elastycznym pakietem oprogramowania ANCA system AutoMarkX, automatycznie ładuje narzędzia do znakowania laserowego bezpośrednio z palet szlifierki. Opracowana przez ANCA technologia może być zintegrowana z systemem AIMS z możliwością automatycznego odbierania i wysyłki palet z autonomicznego robota mobilnego AMR, natomiast funkcja łączności z serwerem AIMS zapewnia możliwość wprowadzania treści oznaczeń na narzędziach.

Popyt na pojazdy elektryczne to szansa na rozwój

Z punktu widzenia dostawcy narzędzi CNC i frezów wzrost popytu na pojazdy elektryczne stanowi zarówno wyzwanie, jak i doskonałą okazję rozwoju. W 2017 r. 11,8% narzędzi skrawających przeznaczono dla branży motoryzacyjnej, przy czym na branżę tę ogromny wpływ ma wzrost produkcji pojazdów elektrycznych i powiązane z tym zmiany produkcji. Czas obróbki wymagany dla pojazdów elektrycznych będzie ograniczony o 50 do 75% w stosunku do tradycyjnych silników spalinowych. Spowoduje to spadek ogólnego zużycia narzędzi skrawających w miarę spadku liczby produkowanych pojazdów spalinowych.

Spadek zapotrzebowania na narzędzia skrawające to wyzwanie egzystencjalne, w szczególności dla naszych klientów obsługujących branżę motoryzacyjną – mówi Xiaoyu Wang, menedżer produktu GCX ANCA. – Zaangażowanie w łańcuch dostaw produkcji pojazdów elektrycznych zapewnia wiele możliwości, takich jak nowe frezy do łuszczenia wymagane w produkcji kół zębatych stosowanych w wielu nowych skrzyniach biegów pojazdów elektrycznych. Około 45% produkcji wszystkich kół zębatych to podzespoły do skrzyń biegów. Wzrost produkcji pojazdów elektrycznych w istotny sposób zmienił wymagania dla branży produkcji kół zębatych. Na przykład, wysokie prędkości obrotowe silników do 20000 obr./min. oznaczają, że wymagane są wyższe przełożenia w celu ograniczenia prędkości obrotowej i utrzymania sprawności pracy silnika. Ponadto nowe konstrukcje skrzyń biegów wykorzystują złożone układy przekładni obiegowych.

Napędzane niespotykaną szybkością wzrostu pojazdów elektrycznych na poziomie 28%~36% frezy stosowane w procesach łuszczenia wysokiej prędkości są wysoce pożądane w branży. Ze względu na złożoną geometrię wytwarzanie frezów do łuszczenia z litego węglika wymaga szeregu nowatorskich rozwiązań technologicznych i procesowych, które umożliwiają uzyskanie spójnych i powtarzalnych procesów produkcyjnych. ANCA zaprezentuje swoją szlifierkę GCX Linear na targach EMO, pozwalając klientom zapoznać się z kompletnym rozwiązaniem do produkcji frezów do łuszczenia z litego węglika jakości DIN AA.

ANCA Tool of the Year i AutoMarkX

Zwycięzca nowej edycji konkursu ANCA 2021 zostanie ogłoszony na żywo na targach EMO. Rok temu, przedstawiciele przemysłu z chęcią skorzystali z okazji zaprezentowania swoich umiejętności; otrzymano 30 zgłoszeń od firm z całego świata, a konkurs był obserwowany przez ponad 80 tysięcy fanów, generujących ponad 200 tysięcy reakcji w mediach społecznościowych. Konkurs ten to wartościowe nagrody i uznanie na skalę globalną. To święto, podczas którego można celebrować magię narzędzi skrawających, oraz cieszyć się opiniami ekspertów.

AutoMarkX to automatyczne, indywidualne stanowisko do znakowania laserowego, zastępujące pracochłonne procesy manualne. Jest ono kompatybilne z systemem AIMS oraz umożliwia pracę w trybie automatycznym bez interwencji operatora. Operator może załadować palety z narzędziami i skupić uwagę na innych, ważniejszych zadaniach. Stanowisko jest kompatybilne z narzędziami o różnych rozmiarach i stanowi uniwersalne rozwiązanie dla wielu producentów. Atrakcyjny wskaźnik rentowności inwestycji (ROI) sprawia, że jest to logiczny wybór dla branży produkcji narzędzi. Główne zalety to: automatyczne rozwiązanie zastępujące czasochłonne procesy znakowania, bezproblemowa integracja z systemami ERP i AISM i ekonomiczne rozwiązanie z zakresu znakowania laserowego o atrakcyjnym wskaźniku rentowności inwestycji.

GCX Linear jako nowy standard

GCX Linear to nowy standard szlifowania frezów do łuszczenia. Szlifierka GCX Linear oparta na sprawdzonej platformie CNC ANCA oferuje nowe funkcje, umożliwiające realizację wszystkich operacji wytwarzania frezów do łuszczenia i dłutaków w pojedynczej konfiguracji. Dzięki pierwszym w branży pomiarom profilu oraz bezpośredniej kompensacji ścieżki w trakcie procesu ANCA dostarcza praktyczne rozwiązanie produkcji w obiegu zamkniętym. Aspekty zasługujące na wyszczególnienie to: technologia silników liniowych LinX dla osi X, Y i Z, obciąganie w trakcie procesu produkcyjnego dzięki zastosowaniu systemu monitorowania emisji akustycznej (AEMS) oraz algorytmu uczenia maszynowego z nadzorem, regulacja temperatury silnika MTC (Motor Temperature Control), która ogranicza czas nagrzewania oraz gwarantuje optymalną stabilność termiczną procesu szlifowania, i wyjątkowo nowatorskie rozwiązanie pomiaru rozstawu i profilu w trakcie procesu z użyciem sondy analogowej, a także bezpośrednia kompensacja ścieżki bez obciągania ściernicy i kompletny pakiet oprogramowania do projektowania, symulacji, szlifowania, obciągania, pomiarów i kompensacji.

CPX Linear oraz FX7 Linear. Czym są?

Wykończenie powierzchni powyżej 0,2 µm (0,000008 cala) Ra z biciem poniżej 2 mikronów to nowa, czteroosiowa szlifierka do obróbki półfabrykatów w ofercie ANCA. Szlifierka CPX Linear oferuje duży obszar roboczy oraz wysokiej mocy wrzeciono szlifierskie, zapewniające najwyższą dokładność i wydajność obróbki półfabrykatów na rynku. Metoda szlifowania „pinch/peel” gwarantuje taką samą wytrzymałość, sztywność i stabilność termiczną, co oferowane przez szlifierki narzędziowe ANCA. Na system składają się: ładowarka AR300, adapter tulei zaciskowej Premierplus, górny zacisk wspornika i konik (do podpierania długich półfabrykatów).

ANCA FX7 Linear
ANCA FX7 Linear

FX7 Linear spełnia wymagania klientów, którzy oczekują większej elastyczności, większej mocy wrzeciona lub większych możliwości pracy automatycznej, które zapewnia robot. FX7 Linear oferuje szereg opcji dla użytkowników szukających większej produktywności i dokładności. Dostępne opcjonalnie są 6-stanowiskowa zmieniarka ściernic do automatycznego załadunku pakietów ściernic i rozdzielaczy chłodziwa oraz roboty z możliwością załadunku do 840 narzędzi. Całość tworzą: napędy liniowe osi X i Y, układ sterowania AMD5x zapewniający krótsze czasy przetwarzania i stożek HSK40F zapewniający większą sztywność, dokładność i lepsze wykończenie powierzchni narzędzi.

Źródło: ANCA

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę