Chcą wytwarzać wodę pitną ze słonej wody z mórz i oceanów

Chcą wytwarzać wodę pitną z mórz i oceanów UIUC

Choć ponad 70% powierzchni Ziemi pokrywa woda, to jednak w aż 96% jest ona niezdatna do picia. Amerykańscy naukowcy stworzyli model wykonalności systemu, który miałby wychwytywać parę wodną znad powierzchni oceanu i skraplać ją w świeżą wodę zdatną do picia.

W wielu regionach świata ludzie muszą się mierzyć z niedoborem wody pitnej. Co gorsza, według przewidywań związanych m.in. ze zmianami klimatycznymi problem ten będzie jeszcze przybierał na sile. Dlatego nie ma co się dziwić próbom wykorzystania do celów spożywczych słonej wody pochodzącej z mórz i oceanów. Odsalanie wody morskiej jest jednak procesem trudnym do wykonania na dużą skalę m.in. ze względu na toksyczne ścieki, które powstają w jego wyniku.

Naukowcy z University of Illinois Urbana-Champaign (UIUC) opracowali metodę, która wykorzystuje naturalny system odsalania. Słońce bowiem nieustannie nagrzewa powierzchnie mórz i oceanów i odparowuje z nich wodę, która następnie zamienia się w deszcz.

Amerykanie stworzyli instalację, która mogłaby być budowana w niewielkiej odległości od brzegu w celu wychwytywania powietrza bogatego w parę wodną znad powierzchni oceanu czy morza. Powietrze to byłoby następnie kierowane specjalnym rurociągiem na ląd i tam kondensowane do innego zbiornika. Pozyskiwana w ten sposób woda mogłaby być następnie wykorzystana do picia, w rolnictwie lub do innych celów, na które w danym regionie występuje zapotrzebowanie. Według naukowców cały system mógłby być zasilany przez morskie farmy wiatrowe i lądowe panele słoneczne.

Twórcy tej instalacji ocenili, ile wody można byłoby pozyskać tą metodą i ile takich instalacji byłoby koniecznych, żeby zapewnić odpowiednią ilość wody dla dużego miasta (pod uwagę wzięto kilka miast, m.in. Abu Dhabi, Rzym, Los Angeles i Barcelonę). Konstrukcja odprowadzająca parę wodną na ląd o wysokości ok. 100 m i szerokości 210 m mogłaby pozyskiwać rocznie, w zależności od warunków panujących w danej lokalizacji, od 37,6 do nawet 78,3 miliarda litrów wody. Zakładając dzienne zużycie wody na jedną osobę w wysokości ok. 300 litrów, okazuje się, że do zapewnienia miastu odpowiedniej ilości wody niezbędne byłoby wybudowanie od zaledwie dwóch do 10 takich instalacji.

Naukowcy z UIUC zapewniają, że ich rozwiązanie będzie działać jak naturalny obieg wody, poza tym, że para byłaby kierowana tam, gdzie będzie potrzebna.

Prognozy klimatyczne pokazują, że strumień pary wodnej znad oceanów będzie się zwiększał z czasem, zapewniając jeszcze więcej świeżej wody – powiedział Afeefa Rahman, współautor badania.

Rozwiązanie to oczywiście jest nadal w sferze hipotetycznej, ale pokazuje ciekawy kierunek dla dalszych badań, który mógłby w przyszłości zapewnić dopływ świeżej wody pitnej do najbardziej suchych regionów świata.

źródło: UIUC

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 10/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę