CIECH Ventures w gronie inwestorów MagREEsource

CIECH Ventures w gronie inwestorów MagREEsource Canva

Spółka CIECH Ventures, działająca na rynku start-upów technologicznych, została jednym z inwestorów spółki MagREEsource, która opracowała przełomowe rozwiązanie w zakresie recyklingu i produkcji magnesów trwałych opartych na metalach ziem rzadkich, komponentów niezbędnych m.in. w elektromobilności czy energetyce wiatrowej. Powstały w 2020 roku start-up chce wykorzystać pozyskane środki na budowę zakładu pilotażowego recyklingu i produkcji magnesów trwałych. 

Obecnie europejski przemysł jest w ogromnej mierze uzależniony od dostaw metali ziem rzadkich z Chin. W związku z ambitnym planem Unii Europejskiej zakładającym budowę zrównoważonej i niskoemisyjnej gospodarki, z wykorzystaniem elektromobilności i odnawialnych źródeł energii, popyt na magnesy trwałe zawierające te pierwiastki najprawdopodobniej znacząco wzrośnie. 

Rozwiązanie MagREEsource to innowacyjna i czysta technologia recyklingu zużytych magnesów z wykorzystaniem wodoru. Generuje ona znacznie niższy ślad węglowy niż kopalne wydobycie surowców. Technologia jest wynikiem 25 lat badań w ośrodku naukowym CNRS w Grenoble i łączy w sobie wiedzę z obszaru materiałoznawstwa i metalurgii.

Oprócz CIECH Ventures w gronie inwestorów znaleźli się: Finindus (belgijski fundusz VC założony przez ArcelorMittal, największego producenta stali na świecie, i Region Flamandzki), Tangent Line (polski fundusz VC działający w ramach programu PFR Otwarte Innowacje), EIT RawMaterials oraz aniołowie biznesu z Francji zrzeszeni w ramach organizacji BADGE i Grenoble Angels.  

Celem spółki CIECH Ventures jest monitorowanie rynku start-upów technologicznych, a także inicjowanie współpracy Grupy z najbardziej obiecującymi firmami (w formie inwestycji, partnerstw biznesowych czy pilotaży), rozwijającymi technologie związane z chemią, zrównoważonym przemysłem i rolnictwem. Dzięki wsparciu CIECH młode, innowacyjne spółki poszukujące kapitału i możliwości rozwoju mogą urzeczywistnić swoje unikalne pomysły w ramach współpracy z nowoczesnym koncernem chemicznym, działającym w skali globalnej.

Działania CIECH Ventures mają na celu zwiększanie efektywności i konkurencyjności istniejących biznesów Grupy, redukcję jej wpływu na środowisko, a także poszukiwanie ciekawych nisz rynkowych i nowych kierunków rozwoju dla CIECH. Aktywność spółki CIECH Ventures doskonale uzupełnia działania profesjonalnego zespołu R&D funkcjonującego w ramach Grupy, odpowiedzialnego m.in. za innowacyjne technologie wdrażane w biznesie sodowym.

Źródło: CIECH

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę