Cięcie kompozytów wzmacnianych włóknem węglowym

Fraunhofer ILT

O obróbce kompozytów wzmacnianych włóknem węglowym – surowcem coraz popularniejszym m.in. w produkcji samolotów, pojazdów bądź turbin wiatrowych – mówi Józef Stando, prezes zarządu KSM Zünd.

Do rozkroju wszystkich rodzajów materiałów kompozytowych – preimpregnowanych, tkanin suchych, materiałów wypełnieniowych, a nawet gotowych laminatów CFRP można wykorzystać cuttery Zünd. Bez względu na to, czy jest to węgiel lub włókno szklane, aramid, wełna mineralna lub włókno bazaltowe, twarda pianka czy plaster miodu – dzięki zaawansowanej konstrukcji narzędzi Zünd oferuje odpowiednie wysokowydajne narzędzie dla każdej aplikacji. Aby spełnić rygorystyczne wymagania dotyczące obróbki włókna szklanego i włókna węglowego, Zünd zaleca wyjątkowo wydajne i wytrzymałe narzędzie PRT, które jest również chronione przed elektrycznie naładowanymi cząsteczkami pyłu.

Do cięcia materiałów o niskiej temperaturze topnienia bez ich uszkadzania wykorzystywany jest moduł frezujący RPM, którego ustawienia można dostosować do konkretnych wymagań materiałowych. Pneumatyczne narzędzie oscylacyjne POT jest kolejnym potężnym narzędziem, napędzanym powietrzem, o skoku 8 mm. To idealny wybór do wydajnego przetwarzania plastra miodu i twardych materiałów piankowych. Ze względu na swoją modułową budowę wysokowydajne cuttery Zünd można łatwo dostosować do specyficznych potrzeb i dynamiki rynku kompozytów. Zapewnia to wyjątkową wydajność, a także sprawia, że Zünd jest bardzo bezpieczną inwestycją z natychmiastowym i trwałym zwrotem.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2025

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę