Co piąta firma MŚP planuje zwiększyć zatrudnienie

Reklama
Reklama

Prawie 20% firm z sektora MŚP planuje w ciągu najbliższego roku pozyskać nowych pracowników. Rąk do pracy najczęściej szukać będą przedsiębiorstwa zatrudniające do 249 osób. Redukcję etatów zapowiada tylko 5% właścicieli mikro, małych i średnich firm – wynika z badania Diners Club Polska.

Z danych zebranych w raporcie „Kondycja polskich MŚP” opracowanym na zlecenie Diners Club Polska wynika, że pracownicy mogą spać spokojnie. Co piąta firma z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw planuje zwiększyć zatrudnienie w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Prawie 68% właścicieli zadeklarowało, że liczba ich pracowników utrzyma się na tym samym poziomie, a tylko 5,4% firm przyznało, że myśli o redukcji etatów.

W porównaniu do ubiegłorocznej edycji badania nastroje są jednak mniej optymistyczne. W 2017 r. aż o połowę więcej przedsiębiorców zamierzało szukać nowych pracowników. O 25 pkt proc. wzrosła natomiast liczba firm, w których zatrudnienie pozostanie bez zmian. Podobnie jak rok temu tylko co dwudziesta firma z tego sektora planuje zwolnienia.

Główny powód, dla którego planowany wzrost zatrudnienia jest mniejszy, to sytuacja na rynku pracy. Rekordowo niskie bezrobocie powoduje, że coraz trudniej pozyskać i utrzymać w firmie dobrze wykwalifikowanych pracowników. Jak wynika z naszych badań, polskie mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa również mniej optymistycznie patrzą w przyszłość niż przed rokiem – mówi Paweł Kałudow z Diners Club Polska.

Reklama

Najstabilniej u największych
Plany powiększenia personelu zależą od wielkości przedsiębiorstwa. Jak wynika z badania Diners Club Polska, najczęściej zatrudniać zamierzają firmy średnie (między 50 a 249 pracowników) – 33,3% przedsiębiorstw. Z kolei ponad 60% z nich planuje utrzymać liczbę pracowników na takim samym poziomie. Nowe osoby zatrudniać chce również 20% mikrofirm (do 9 pracowników), a zredukować etaty tylko 1,7% z nich.

Na przeciwnym biegunie plasują się firmy małe (10–49 pracowników). Tylko 12,9% ich właścicieli planuje powiększenie swoich zespołów, a 15% chce zwalniać.

Reklama

W MŚP zatrudnienie jest stabilnie
Mimo optymistycznych zapowiedzi sprzed roku tylko części firm z sektora MŚP udało się zwiększyć zatrudnienie. Zaledwie 16% badanych przedsiębiorstw w ciągu ostatnich 12 miesięcy powiększyło personel – jest to najniższy wynik od trzech lat. Systematycznie wzrasta natomiast liczba firm, w których zatrudnienie pozostaje bez zmian – z 57% w 2016 r. do 74,7% w tegorocznym badaniu.

Spadła też liczba przedsiębiorstw, które redukują etaty. W minionym roku tylko co dziesiąta firma ograniczyła liczbę pracowników, co jest zbliżonym wynikiem do zeszłorocznego badania, ale aż o połowę lepszym niż dwa lata temu.

Źródło: Diners Club International

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama