Coraz więcej firm wybiera leasing

SXC
Reklama
Reklama

 

Przedsiębiorcy z sektora MŚP do finansowania działalności najczęściej wykorzystują środki własne. Gdy korzystają ze środków dostępnych na rynku, chętniej wybierają leasing niż kredyt. Biorąc pod uwagę branże, z leasingu najczęściej korzysta przemysł i handel.

Wyniki Barometru Europejskiego Funduszu Leasingowego za II kwartał br. pokazują, że obecnie najpopularniejszym narzędziem służącym finansowaniu działalności przesiębiorstw jest leasing. Przy jego pomocy swoje inwestycje finansuje ponad połowa małych i średnich przedsiębiorców. Kredyt bankowy wskazało 42,7% respondentów.

Reklama

Środki własne nadal stanowią podstawowe źródło finansowania zarówno w mikro, małych i średnich firmach. Jednak im firma zatrudnia więcej pracowników, tym częściej korzysta z leasingu, kredytów bankowych czy ubezpieczenia majątku. Wśród mikrofirm 92,5% zarządzających bazuje na środkach własnych, 32,5% na leasingu, a 32% na kredycie, ale już 91,7% średnich przedsiębiorców finansuje swoją działalność gotówką, 65,8% leasingiem, a 51,7% kredytem bankowym.

Wynik ten koresponduje z dużo wyższym optymizmem w zakresie inwestycji w środki trwałe wykazywanym przez średnie przedsiębiorstwa niż na przykład mikrofirmy. Może to świadczyć o mniejszej skłonności do ryzyka mikro i małych podmiotów, nastawionych przede wszystkim na stabilność funkcjonowania. Z drugiej zaś strony, warto wziąć pod uwagę świadomość zalet i korzyści wynikających z korzystania, chociażby z leasingu. Z naszych doświadczeń i obserwacji wynika, że jest ona wyższa wśród większych firm, które działają na rynku dłużej i na większą skalę – podkreśla Radosław Kuczyński, prezes EFL.

Reklama

Najczęściej zewnętrznymi instrumentami finansowymi wspierają się przedsiębiorcy działający w branżach przemysłowo-produkcyjnych i handelu. Aż 69% przedsiębiorców z branży przemysłowej korzysta z leasingu, a 56% z kredytu bankowego. Nieco mniej inwestycji jest finansowanych przy pomocy leasingu i kredytu przez podmioty działające w handlu – odpowiednio 53,3% i 50,8%. Najrzadziej z leasingu korzysta branża hotelarska i restauracyjna (35%), jednakże to firmy z tej branży najczęściej wybierają ubezpieczenia majątku firmy (48,8%) ze względu na dużą potrzebę zabezpieczenia mienia. Natomiast kredytem najrzadziej finansuje się branża usługowa (30,7%).

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama