Cyfryzacja pomaga zarządzać energią

ABB

Zakończył się pilotażowy projekt, który wykorzystywała technologię ABB Abilty. Wszystko po to, aby poprawić niezawodność systemu zasilania i obniżyć koszty eksploatacji budynku nawet o 30%. W najwyższym budynku świata cyfryzacja pomaga zarządzać windami czy systemem klimatyzacji za pomocą smartfonu. 

System sterowania rozdziałem energii elektrycznej, bo tak nazywa się wdrożone rozwiązanie, opiera się na konserwacji predykcyjnej układów zasilania i monitorowaniu odbiorników energii elektrycznej. W przypadku Burdż Chalifa monitoring obejmuje 400 takich odbiorników, w tym m.in. 57 wind i system klimatyzacji o mocy 24 MW. Funkcje zarządzania, a także wszystkie dane odnośnie monitorowanych urządzeń, ich kluczowe parametry lub informacje o nieprawidłowościach (łącznie z tymi, które mogą wystąpić w niedalekiej przyszłości), są dostępne dla operatora z poziomu dyspozytorni, ale i urządzeń mobilnych, takich jak telefon komórkowy czy tablet.

W tym przypadku wchodzimy w systemy predykcyjne, pozwalające unikać nieoczekiwanych awarii dzięki bieżącemu monitorowaniu parametrów pracy: mocy, temperatury, wilgotności, prądów, napięć, harmonicznych czy czasów mechanicznego zadziałania aparatów – tłumaczy Radosław Dudzik z Biznesu Elektryfikacji ABB w Polsce. – Takie rozwiązania, w połączeniu z chmurą obliczeniową i wykorzystaniem specjalnych algorytmów, oceniają konieczność przeprowadzenia konserwacji i odpowiednio wcześnie generują ostrzeżenia o możliwości wystąpienia awarii. System staje się potężnym narzędziem wspierającym decyzje odnośnie eksploatacji urządzeń.

Jest to również sposób na obniżenie kosztów eksploatacji, ponieważ w wielu przypadkach nie ma już konieczności prowadzenia rutynowych prac konserwacyjnych. Jednak podstawowa korzyść to fakt, że budynek może funkcjonować 24 godziny na dobę bez zauważalnych dla użytkowników zakłóceń.

Przeprowadziliśmy m.in. cyfrową modernizację dotychczasowych wyłączników powietrznych wykorzystując urządzenia Ekip Up w technologii plug & play. Pozwoliło to połączyć wyłączniki z systemem EDCS i realizować strategię inteligentnego zarządzania energią – dodał Loay Dajani z Biznesu Elektryfikacji ABB. – Burdż Chalifa pokazuje w ten sposób, że konserwacja zapobiegawcza daje realne korzyści.

Mierząca ponad 800 metrów „Wieża Chalify” to najwyższy budynek świata, a jednocześnie cud techniki ukazujący potencjał Dubaju. Na 163 piętrach spotkamy się z doskonałą obsługą oraz standardami estetycznymi, wyznaczonymi przez Armani Hotel i Armani Residences. Wieżą zarządza Emaar, deweloper, który odpowiada za świetnie zrealizowane projekty urbanistyczne w Dubaju.

Scenariusze z zakresu konserwacji predykcyjnej, które realizuje system ABB Ability EDCS, gwarantują wysoki poziom detekcji i nadzoru. System posiada również funkcje zarządzania energią w obiektach, w których dynamiczne obciążenia wymagają strategii kontroli. W przypadku Burdż Chalifa zarządzanie energią zostanie zintegrowane z systemem zarządzania budynku w późniejszym terminie.

Źródło: ABB

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 10/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę