Czeski fundusz przeznaczy ponad €100 mln na przejęcia polskich spółek

Czeski fundusz inwestuje w Polsce Canva

Jet Investment, jedna z największych czeskich firm zarządzających funduszami private equity, planuje znacząco zwiększyć inwestycje w Polsce. W najbliższych trzech latach przeznaczy na akwizycje ponad 100 mln euro, przejmując od trzech do ośmiu firm z sektora przemysłowego.

Wywodzący się z Brna Jet Investment w ubiegłym roku przejął polską spółkę Rockfin, świadczącą usługi inżynieryjne dla sektora energetycznego. Obecnie otwiera biuro w Warszawie, którym pokieruje Marek Chłopek, menedżer z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży private equity i zarządzania aktywami.

Od ponad 25 lat inwestujemy w spółki przemysłowe z Europy Centralnej i możemy pochwalić się bardzo dobrymi wynikami w rozwijaniu tych firm. Doskonale znamy ten sektor i uważamy, że polskie przedsiębiorstwa przemysłowe mają ogromne możliwości rozwoju. Chcemy być bliżej nich, ich właścicieli oraz instytucji finansowych kluczowych dla krajowego rynku private equity i stąd nasza decyzja, aby otworzyć biuro w Warszawie – mówi Marek Malík, partner Jet Investment.

Obecnie Jet Investment, który działa na rynku od 1997 r., uruchamia swój trzeci fundusz inwestycyjny (Jet 3) dedykowany inwestycjom w Europie Środkowej. Znaczna część tych środków przeznaczona będzie na inwestycje w Polsce. Fundusz, który dotychczas zebrał deklaracje od inwestorów gotowych powierzyć mu kapitał na kwotę ponad 130 mln euro prowadzi rozmowy z kolejnymi inwestorami i jest otwarty na nowy kapitał.

Podczas gdy większość funduszy private equity chce inwestować w spółki technologiczne i usługowe, nas interesuje sektor przemysłowy. W Polsce jest wiele firm zajmujących się wyspecjalizowaną produkcją przemysłową, które mają unikalny produkt i klientów, również poza Polską – mówi Marek Chłopek, dyrektor zarządzający warszawskim biurem Jet Investment. – Chcemy być partnerem dla polskich przedsiębiorstw, wspierać ich rozwój i ekspansję zagraniczną. Wiele z nich ma dziś trudności z pozyskaniem finansowania bankowego, obsługą zadłużenia, jak również musi się zmierzyć z pogarszającą się sytuacją finansową z powodu rosnących kosztów i ciągle wysokich cen energii. 

Jet Investment obecnie analizuje możliwości przejęcia pięciu spółek z Polski. Czeski inwestor jest zainteresowany firmami oferującymi produkty lub usługi dla sektora energii odnawialnej, przemysłu kolejowego, lotniczego, motoryzacyjnego, maszynowego, chemicznego, przetwarzania odpadów przemysłowych, produkcji tkanin technicznych, materiałów kompozytowych, stopów metali, materiałów budowlanych oraz z branży technologii informacyjno-komunikacyjnej (ICT).

Fundusz zamierza przeznaczać na przejęcia udziałów w pojedynczych polskich spółkach od 10 do 50 mln euro, nabywając pakiety większościowe lub całość udziałów. Zamiarem jest budowanie regionalnych liderów na bazie polskich aktywów, także poprzez działania konsolidacyjne z firmami z rynku niemieckiego i austriackiego. 

W porównaniu do firm zachodnioeuropejskich polskie spółki produkcyjne mają większy potencjał wzrostu ze względu na szersze pole do optymalizacji i poprawy wydajności. Polskie firmy korzystać będą także na nearshoringu, czyli przenoszeniu produkcji przez globalnych producentów bliżej końcowego odbiorcy. Ponadto, wiele spółek mierzy się z problemem sukcesji i szuka doświadczonego nabywcy, który będzie w stanie dalej je rozwijać równocześnie budując wartość dla lokalnej społeczności – dodaje Marek Chłopek.

Jet Investment inwestuje w Polsce już od kilku lat. Przejęty w ubiegłym roku Rockfin zajmuje się produkcją i montażem urządzeń pomocniczych do turbin, generatorów i kompresorów wykorzystywanych w każdym typie elektrowni. Z trzema zakładami zlokalizowanymi w okolicach Gdańska, Gorlicach oraz Bydgoszczy, Rockfin generuje ponad 80% przychodów za granicą. 

Czeski fundusz jest też pośrednio właścicielem spółki inżynieryjnej Tedom Poland oraz firmy poligraficznej Eurodruk-Poznań. Do niedawna miał również w portfelu Kuźnię Ostrów Wielkopolski, wiodącego polskiego producenta podzespołów i komponentów do pojazdów szynowych, którą sprzedał inwestorowi branżowemu w 2020 r.

Ze względu na plany zwiększenia skali naszej działalności w Polsce partnerzy funduszu podjęli w ubiegłym roku decyzję o otwarciu biura w Warszawie, które zarządzać będzie polskimi inwestycjami począwszy od wyboru potencjalnych celów przejęć, poprzez ich zarządzanie po zakupie, aż po sprzedaż – mówi Marek Chłopek.

Docelowo warszawskie biuro Jet Investment liczyć będzie 6-7 osób, w tym czterech doświadczonych dyrektorów inwestycyjnych, którzy będą w pełni odpowiadać za konkretne projekty. W przyszłym roku fundusz planuje też otwarcie biura w Niemczech.

Źródło: Jet Investment

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę