Czym jest Paroc Pro Lock?

Czym jest Paroc Pro Lock? Paroc

Mówi się, że co dwie głowy to nie jedna. A zatem czy dwie warstwy izolacji na rurociągu są lepsze niż tylko jedna? I tak, i nie. Dlaczego? Ponieważ skuteczność podwójnej termoizolacji można połączyć z szybkością, łatwością oraz bezawaryjnością montażu jednej warstwy. To właśnie oferują otuliny izolacyjne do zastosowań przemysłowych – Paroc Pro Lock.

W przypadku procesów przemysłowych, w których temperatura robocza wynosi ponad 250°C lub kiedy wymagana grubość izolacji przekracza 160 mm, dwie warstwy izolacji są wymagane, by utrzymać właściwości przesyłanego medium na planowanym poziomie. Problem polega na tym, że izolacje rurociągów często są montowane w trakcie zaplanowanych przestojów, kiedy temperatura powierzchni przewodów jest zbliżona do temperatury panującej w otoczeniu. Po ponownym nagrzaniu rurociągów często dochodzi do zjawiska rozszerzenia cieplnego izolacji. To z kolei prowadzi do otwarcia zarówno połączeń pomiędzy poszczególnymi odcinkami standardowej otuliny, jak i szwów w materiale biegnących wzdłuż izolowanego rurociągu. Problem dość obrazowo przedstawia poniższe zdjęcie z kamery termowizyjnej.

Termowizja

Paroc, czołowy europejski producent tworzący otuliny izolacyjne dla przemysłu, posiada oczywiście w swojej ofercie klasyczne rozwiązania do dwuwarstwowej izolacji rurociągów. Warto jednak zwrócić uwagę na innowacyjne rozwiązanie jednowarstwowe, które skutecznie zastępuje dwie nakładające się na siebie warstwy.

Sekret właściwości użytkowych produktów z serii Paroc Pro Lock kryje się nie tylko w doskonałych parametrach termicznych, lecz przede wszystkim w unikatowym… zamku – wyjaśnia Paweł Stankiewicz, ekspert ds. izolacji technicznych Paroc. Zamki typu Z zastosowane zarówno wzdłuż, jak i wszerz otulin Paroc Pro Lock, zapewniają ciągłość izolacji w każdych warunkach roboczych, również w przypadku rozszerzenia termicznego przewodów. Poniższe zdjęcie z kamery termowizyjnej przedstawia porównanie standardowej otuliny izolacyjnej z otuliną PAROC Pro Lock w warunkach testu przeprowadzonego zgodnie z normą EN 14707.

Widok z kamery termowizyjnej

Innowacyjność otulin Paroc Pro Lock przekłada się na wymierne korzyści, zarówno dla właściciela zakładu przemysłowego, jak i wykonawcy izolacji. Tego pierwszego z pewnością zainteresuje fakt, iż system unikatowy na rynku, w którego skład wchodzą otuliny do odcinków prostych oraz elementy do izolacji kolan rurociągowych, pozwala ograniczyć straty ciepła z instalacji nawet o 25% w porównaniu do standardowych mat na siatce. W przeciwieństwie do mat otuliny Paroc nie wymagają też mocowania konstrukcji wsporczych, które powodują powstawanie mostków termicznych – co dodatkowo pogarsza parametry izolacyjne zastosowanych mat na siatce. Biorąc pod uwagę wysokotemperaturowe procesy przetwórcze czy produkcyjne, wszystko to oznacza ogromne oszczędności energii dla zakładu. Jakie konkretnie?

Jak wynika z obliczeń wykonanych w programie Paroc Calculus, zastosowanie izolacji z zamkami typu Z zamiast klasycznych otulin o zwykłych połączeniach na rurociągu o długości 100 m oznacza oszczędność ponad 27 800 zł oraz 24,4 ton CO2 w ciągu roku – podkreśla Stankiewicz.

Co więcej, skuteczność dwóch warstw izolacji uzyskujemy w ramach pojedynczego okna montażowego, co umożliwia skrócenie efektywnego czasu instalacji aż o 30%. Inteligentne rozwiązanie pozwala także znacznie ograniczyć długość przestoju podczas prac konserwacyjnych. Dodajmy do tego mniej zajmowanego miejsca podczas instalacji oraz ograniczenie grubości izolacji, dzięki czemu zyskujemy kolejne oszczędności w postaci mniejszej powierzchni płaszcza ochronnego z blachy.

Podstawowa wersja otuliny Paroc Pro Lock dostępna jest w trzech wariantach o różnej gęstości wełny: 100, 120 oraz 140 kg/m3 – w zależności od maksymalnej temperatury stosowania. Ponadto produkt dostępny jest w wersji o podwyższonej odporności na wodę Paroc Pro Lock WR, która pomaga zapobiegać zjawisku korozji pod izolacją w przypadku instalacji narażonych na kontakt z wodą i wilgocią.

Źródło: Paroc

 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Targowy METAL 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę