Czyszczenie i konserwacja maszyn wpływają na wyniki firmy

Czyszczenie i konserwacja maszyn wpływają na wyniki firmy Tork

Wykorzystanie w branży produkcyjnej filozofii lean manufacturing i kaizen nie tylko przyczynia się do osiągnięcia większej wydajności, ale przede wszystkim jest sposobem na ciągłe doskonalenie procesu produkcji.

Lean manufacturing zakłada dostarczanie produktów najwyższej jakości przy jednoczesnym ograniczeniu marnotrawstwa i eliminowaniu niepotrzebnych czynności. Od kilku lat Tork rozwija zasady lean managementu w swojej organizacji. Stosując się do ogólnie przyjętej klasyfikacji marnotrawstwa, marka wypracowała własne rozumienie i definicje strat. W produkcji da się wyodrębnić siedem obszarów, w których generowane są straty produkcyjne. Inaczej, są to tzw. mudy.

Poznaj mudy i określ zbędne działania

Znając je, można w łatwy sposób określić zbędne działania – takie, które nie zapewniają wartości, a ich wyeliminowanie przełoży się na poprawę wydajności produkcji..Jakie to strefy? W ich zapamiętaniu pomocny może okazać się skrótowiec „TIM WOOD”, utworzony od słów w języku angielskim.

T jak transport. Średnia waga jednego czyściwa Tork to 10 g: dla porównania szmata waży około 82 g. A mniejszy waga oznacza łatwiejsze przenoszenie. Dodatkowo opakowania marki Tork są skompresowane, zajmują więc mniej miejsca. Wiele z nich wyposażono w ergonomiczny system ułatwiający ich noszenie, otwieranie i utylizację – Tork EasyHandling,

I, czyli zapasy. Jednolite opakowania marki Tork są łatwiejsze w składowaniu i zajmują mniej miejsca niż ciężkie i duże worki ze szmatami. Jasno określona wydajność wszystkich czyściw pozwala dokładnie zaplanować liczbę produktów potrzebnych do wykonania zadania,

M, czyli zbędny ruch. Korzystając z dozowników z różnymi opcjami montażu, czyściwo można umieścić blisko miejsca, w którym jest najbardziej potrzebne. Operatorzy nie muszą więc przemieszczać się w poszukiwaniu produktu. Z kolei łatwe dozowanie, umożliwiające pobieranie pojedynczego odcinka czyściwa jedną ręką, eliminuje niepotrzebne ruchy,

W, czyli oczekiwanie. Dozowniki o dużej pojemności pozwalają na umieszczenie większej liczby wkładów: w efekcie produktu starcza na dłużej. Operatorzy maszyn nie muszą więc czekać, aż czyściwa zostaną dostarczone z magazynu,

O, czyli nadmierne przetwarzanie. Udowodniono, że używanie czyściw marki Tork zmniejsza wysiłek i czas wymagany do wykonania danego zadania. Produkty exelClean ułatwiają (nawet o 31%) i przyspieszają (nawet o 35%) czyszczenie w porównaniu do szmat,

O, czyli nadprodukcja. Czyściwa Tork exelClean pomagają ograniczyć zużycie rozpuszczalników nawet o 41%*.Innym przykładem zmniejszenia zużycia produktu, nawet o 37% w porównaniu do standardowego dozownika centralnego dozowania, są ręczniki Tork Reflex, które pobierane są odcinek po odcinku,

D jak defekty. Niski stopień pylenia, duża chłonność i antystatyczność czyściw marki Tork zwiększają ich wydajność. Szczelne zabezpieczenie wkładów wewnątrz dozowników zapobiega zanieczyszczeniu krzyżowemu i potencjalnemu negatywnemu wpływowi na produkcję. Dozowniki mają solidną budowę i trudno je uszkodzić, nie trzeba się więc obawiać, że ich części dostaną się na linię produkcyjną.

Często obok istotnych siedmiu typów strat produkcyjnych wymienia się jeszcze jeden rodzaj mudy. Jest nią niewykorzystany potencjał ludzki. To marnotrawstwo polegające na nieangażowaniu pracowników w procesy rozwiązywania problemów, co w efekcie prowadzi do spowolnienia rozwoju organizacji i wpływa na spadek jakości pracy. Rozwiązaniem jest wdrożenie praktyk dzielenia się doświadczeniem i pomysłami, angażowanie pracowników w eliminowanie problemów, wsłuchiwanie się w ich sugestie. Takie działania szybko procentują wzrostem wyników firmy i większym zadowoleniem personelu.

Tork stawia na rozwój pracowników

Tork, marka firmy Essity, zapewnia swoim pracownikom dostęp do najnowszych szkoleń i dba o rozwój ich kompetencji, aby każdego dnia stawali się jeszcze bardziej doświadczonymi doradcami przemysłowymi dla swoich klientów. W ramach współpracy z Kaizen Institute Poland trzynastu managerów ds. sprzedaży wzięło udział w warsztatach Kaizen College. Szkolenie dostarczyło im pomocnych narzędzi i przygotowało do wdrażania kultury ciągłego doskonalenia w organizacji. Dzięki przystąpieniu do certyfikowanego programu rozwoju kompetencji pracownicy poznali praktyczne metody i techniki służące rozpoznaniu i likwidowaniu strat, otrzymując tym samym prestiżowy Certyfikat Praktyka Kaizen i Audytora 5S.

Nowe kompetencje uzyskane dzięki ostatnim szkoleniom pozwalają pracownikom marki Tork wspierać managerów zakładów produkcyjnych w tworzeniu wydajnych miejsc pracy zgodnie z zasadami Lean i 5S. W ofercie marki znajduje się darmowa usługa audytu, Tork Workflow, która obejmuje utrzymanie ruchu oraz wydajność stanowisk pracy. Przeprowadzana jest przez certyfikowanych ekspertów marki Tork. Tork Workflow koncentruje się na czterech obszarach: produktywności, stratach produkcyjnych, satysfakcji pracowników i klientów oraz środowisku, zdrowiu i bezpieczeństwie.

Odwiedzając stronę marki Tork, można w łatwy sposób zarezerwować konsultację Tork Workflow oraz poznać wskazówki, w jaki sposób wdrożyć filozofię kaizen w swojej organizacji.

Źródło: Tork

 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę