Dassault Systèmes prezentuje nowy wizerunek wieży Eiffla

Dassault Systèmes prezentuje nowy wizerunek wieży Eiffla Dassault Systèmes

Ponad 130 lat po zbudowaniu wieży Eiffla firma Dassault Systèmes zaprezentowała nowy wizerunek najbardziej rozpoznawalnego symbolu Paryża, aby pokazać, jak wirtualne światy mogą pomagać w transformacji miast i infrastruktury dla bardziej zrównoważonej przyszłości.

W ramach programu „Building Tomorrow” eksperci Dassault Systèmes z wielu branż wykorzystali platformę 3DExperience do zaprojektowania i zbudowania niskoemisyjnej, cyrkularnej i regeneracyjnej wersji wieży, która mogłaby odpowiadać na główne wyzwania zrównoważonego rozwoju, takie jak postępująca urbanizacja, emisja gazów cieplarnianych i zużycie energii. Projekt ten ma pokazać nowe sposoby współpracy między przedstawicielami samorządów oraz inżynierami, architektami, logistykami czy budowniczymi, uwzględniające praktyki obiegu zamkniętego w całym łańcuchu wartości. Dzięki temu – niezależnie od skali przedsięwzięcia – projekty mogą oddziaływać pozytywnie na środowisko oraz poprawiać jakość życia.

Powiązane firmy

Symulacja

Dysponując wyjątkowym projektem architekta Nicolasa Laisné’a oraz możliwościami platformy 3DExperience, zespół stworzył wirtualną kopię bliźniaczą wieży w postaci pionowego ogrodu obsadzonego 18 038 drzewami (co odpowiada liczbie metalowych elementów, z których zbudowana jest wieża Eiffla) i obejmującego 5500 m2 szklarni, altan oraz 200 ogrodów eksperymentalnych i współdzielonych z ponad 450 gatunkami roślin.

Dzięki wykorzystaniu wirtualnej kopii bliźniaczej, zasilanej danymi dostarczanymi w czasie rzeczywistym z całego łańcucha wartości, zespół udowodnił, że także wielkoskalowe projekty infrastrukturalne mogą być realizowane w sposób bardziej zrównoważony dzięki współpracy wszystkich interesariuszy, optymalizacji operacji, zarządzaniu zasobami, niskoemisyjnej produkcji materiałów, przemyślanej logistyce i budownictwu.

Projekt

Zespół projektowy „Building Tomorrow” przeanalizował wpływ poszczególnych scenariuszy konstrukcyjnych, takich jak wysokość nowej wieży na okolicę pod względem zacienienia, przepływu powietrza i nagrzewania, a także stworzył modele zużycia wody na potrzeby utrzymania roślin. Specjaliści zoptymalizowali sposób pozyskiwania, transportu i przetwarzania surowców do produkcji stali konstrukcyjnej z zachowaniem jej najwyższych parametrów.

Grafika

Z perspektywy zespołu projektowego rozwiązanie Life Cycle Assessment firmy Dassault Systèmes odegrało kluczową rolę w procesie podejmowania decyzji strategicznych, umożliwiając przypisanie liczbowego wskaźnika wpływu na środowisko poszczególnym etapom cyklu życia, od pozyskiwania surowców po dostawę gotowych produktów. 

Grafika

Projekt „Building Tomorrow”, obejmujący dwumetrową, wydrukowaną w 3D replikę wieży, można było oglądać na stoisku firmy Dassault Systèmes podczas tegorocznych targów Smart City Expo World Congress, które odbywały się w Barcelonie w dniach 15–17 listopada 2022 r. 

Źródło: Dassault Systèmes

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę